چرا اینستاگرام بدترین شبکه اجتماعی برای جوانان شناخته شده؟

8

شبکه‌های اجتماعی در صورتی کاربرد درست و پرنامه‌ریزی برای پیشگیری از اتلاف وقت، ابزارهای توانمندی برای ارتباط با دوستان و نیز خبررسانی سریع به جامعه هستند، اما آن سوی سکه این شبکه‌های اجتماعی، چیز خوبی نیست و می‌تواند ذهن کاربران را تنبل کند، آنها را از مطالعه ژرف بازدارد، ابزار انتشار اخبار کاذب و نقل قول‌های غیردقیق شود و یا حتی محیطی برای خودنمایی‌های بی‌دلیل شود.

اما جالب است بدانید که مطابق نتایج بررسی‌هایی که انجمن سلطنتی بهداشت عمومی بریتانیا کرده، مشخص شده که اینستاگرام بدترین شبکه اجتماعی برای سلامت روانی حوانان است و اسنپ‌چت در مقام دوم قرار گرفته.

عمده مشکل به خاطر چیزی به نام FOMO ایجاد می‌شود که من در «یک پزشک»، پیش‌تر در مورد آن نوشته بودم.  FOMO مخفف هراس از دست دادن مطالب ( fear of missing out) است.

کاربرانی که روزانه بیشتر از ۲ ساعت در شبکه‌های اجتماعی باشند، بیشتر احتمال دارد این مشکل را داشته باشند. FOMO باعث بهداشت روانی پایین و علایم افسردگی و اضطراب می‌شود.

شمایی که مدام بین اینستاگرام و تلگرام می‌چرخید و مدام در تلاش هستید که همه عکس‌های دوستان خود را ببینید و مطالبشان را بخوانید FOMO دارید.

اینستاگرام مشکل دیگری هم دارد:

بیشتر کاربران اینستاگرام دوست دارند که خود را خوشبخت‌تر و شادتر و سرخوش‌تر از چیزی که هستند بنمایانند. فیدهای بسیاری از دوستان خود را مرور کنید. می‌بینید که به روایت اینستاگرام آنها مدام در حال صرف بهترین غذاهای دستپخت خودشان یا رستوران‌های شیک هستند، به سفرهای گران می‌روند و با چهره‌ای شاد و پاکیزه عکس سلفی می‌اندازند.

گرچه شما چون دقیقا همان عادت دوستان خود را دارید و در ضمیر ناخودآگاه خود می‌دانید که دوستان شما هم مثل خودتان ساعات طولانی کار خسته‌کننده و دشواری‌های زندگی را دارند، اما مشاهده عکس‌های آنها، می‌تواند حس تأسف، دریغ، افسردگی، مقایسه و حتی حسادت را در شما برانگیزد.

پژوهشگران با هدف ارزیابی تأثیر شبکه‌های اجتماعی بر روی جنبه‌های مختلف سلامت روانی، پرسشنامه‌ای را بین ۱۵۰۰ شهروند بریتانیایی بین ۱۴ تا ۲۴ سال توزیع کردند.

نتایج تحلیل همین پرسشنامه مشخص کرد که اینستاگرام بدترین اثرات رو روی کاربران می‌گذارد، مثلا باعث می‌شود که خودانگاره منفی نسبت به شکل بدنشان پیدا کنند، خوابشان مختل شود و هراس چک نکردن عکس‌ها دنبال‌شونده‌هایشان را داشته باشند.

اسنپ‌چت کمتر از اینستاگرام حس تنهایی برمی‌انگیزد، اما از نظر مختل کردن خواب و FOMO بدتر است.

شبکه‌های اجتماعی مثل تمام ابزارهای دست ما، جنبه‌های مثبت و منفی را در کنار هم دارند. از سویی می‌توانند هویت مثبت کاربران و توانایی خودابرازی آنها را بهتر کنند و از سوی دیگر مشکلات ذکر شده در بالا را سبب شوند.

در واقع این ما هستیم که شبکه‌های اجتماعی خوب یا بد می‌کنیم، نه آنها ما را!

منبع

   
8 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  و البته در ایران تلگرام رتبه دوم (شاید هم اول) رو داره.

 2. حدیث می گوید

  دقیقا
  من کاملا این رو حس کردم، از زمان ارکات که خسته شدم و در امتحانات کابل مودم دیال آپ را کندم و گذاشتم انباری تا امتحاناتم را بدهم و بعد از آن یادم می آید وقتی همه در فیس بوک بودند و در سنی بودیم که هر کس راهی جداگانه می رفت: شغلی پیدا می کرد، کنکور ارشد قبول میشد و یا خارج می رفت، و من در حال کنکور و سعی بود کار سخت بود و من به همین دلیل عضو فیس بوک نشدم
  حضور زیاد در تلگرام را هم به شکل ایجاد توقع غیر منطقی در افراد برای پاسخگویی رایگان و ۲۴ ساعته به سوالات علمی و مشکلات فنی یا حتی همزبانی وقت و بی وقت دیدم.
  و جالب اینکه متوجه شدم عادت اشتباه من که وقتی خسته می شدم به تلگرام سر می زدم باعث خسته تر شدن می شد و هرچه بیشتر سر بزنی بیشتر می خواهی سر بزنی ( ترس دور افتادن از افراد) و هرچه کمتر بروی دیگر دلت نمی خواد بروی و از یک سال پیش فقط ماهی یک بار یا تنها بعد از دورهمی های دوستانه که عکس های یادگاری را می فرستند سر می زنم.
  فوق العاده لذت بخش است برای هر قرار حدود ۵۰۰-۶۰۰ پیام رد و بدل می شود که بدون خواندن این همه تنها در نهایت با یک اس ام اس یا دایرکت نتیجه ی نهایی را یکی از دوستانم اطلاع می دهد.
  و در نهایت به نظرم اینستاگرام بهترین رسانه شد، طبیعتا نه برای دیدن غذای افراد یا استوری های الکی، بلکه برای بحث معرفی کالا یا خدمات ( یعنی صفحه برای کارهای تولیدی و هنری) چرا که به هرحال وجود هزاران چشم درجایی فرصت هم هست و وب سایت یا فیدها این کارایی را ندارند. یک بار که یک بلیط اضافه داشتم در کمتر از چند دقیقه توانستم آن را به کسی هدیه کنم که باطل نشود.

 3. حدیث می گوید

  “در واقع این ما هستیم که شبکه‌های اجتماعی خوب یا بد می‌کنیم، نه آنها ما را!”
  و در این مورد یک مطلب داشتید که چه طور از اینستاگرام برای درس خواندن استفاده کنیم
  به طور مشابهی می شود به شکل یک دانشگاه برای دیدن کارهای خوب تصویرسازی، عکاسی و موشن گرافیک و … ازش استفاده کرد.

 4. امین می گوید

  شبکه های اجتماعی به جز برای معرفی و تبلیغ محصول، بسیار مضر هستند و باعث تشتت شعور می شوند.

 5. علی صادقی می گوید

  به نظر من چون اینستاگرام یک متن باز است و همه چی بدون هیچ کنترلی به اشتراک گذاشته میشه تصاویر و مطالب هرز زیادی دارد کنترل تلگرام راحتر و بهتر از اینستاگرام است

 6. zhilevan می گوید

  مرسی. نتایج جالبی بود.
  خیلی ها این مشکل رو دارن. البته خود من یکی که گاها دوستان رو نقد کردم که وقتی یه جایی میرن یا یه رستوران میرن رگبار عکس راه نندازن و اگه فالوشون کردم بیشتر به این خاطر از احوالشون جویا باشم نه اینکه غذا و منظره ببینم .

 7. رضا می گوید

  خب تو ایران که ما چاره دیگه ای نداریم! این تنها شبکه اجتماعیه که بهش دسترسی داریم! 🙁

 8. هایک ویژن می گوید

  من موندم فیسبوک بدبخت چی مشکلی داشت فیلترش کردن، اینستاگرام هم که برای فیسبوکه!!!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.