علت‌های رخ ندادن قاعدگی (عادت ماهانه) چه چیزهایی هستند؟

0

فقدان قاعدگی (آمنوره)

به فقدان قاعدگی اصطلاحا “آمنوره “(Amenorrhoea) گفته می شود. دو نوع آمنوره وجود دارد: اولیه و ثانویه.

اگر یک دختر تا سن ۱۶ سالگی قاعدگی هایش شروع نشود، دچار آمنوره اولیه می باشد. از هنگامی که قاعدگی ها از زمان بلوغ شروع می شوند، فقط در مواقع خاصی مثل زمان حاملگی، چند ماه بعد از زایمان، در هنگام شیر دادن، بطور موقت بعد از مصرف داروهای ضدبارداری و بطور دایم بعد از یائسگی، قاعدگیها ایجاد نمی شوند. اگر به غیر از این موارد که گفته شد، قاعدگی ها حداقل به مدت سه ماه متوقف شوند، به آن آمنوره ثانویه گفته می شود.

علل ایجاد آمنوره

آمنوره اغلب به علت اختلال در هورمونهای جنسی زنانه بروز می کند که این اختلال ممکن است بر اثر عوامل مختلفی مثل افسردگی و یا استرس ایجاد شوند. انجام تمرینات ورزشی شدید و کاهش ناگهانی وزن نیز ممکن است به چنین اختلالات هورمونی منجر شوند که این امر در خانمهای ورزشکار به میزان زیادی دیده می شود. تغییرات هورمونی بر اساس اینکه در چه زمانی ایجاد می شوند می توانند منجر به بروز آمنوره اولیه و یا ثانویه شوند.

آمنوره اولیه از مشخصات ویژه بلوغ به تأخیر افتاده می باشد و ممکن است بر اثر اختلالات کروموزومی (ژنتیکی ایجاد شود. عدم ایجاد قاعدگی در هنگام بلوغ ممکن است به این علت باشد که پرده بکارت دارای هیچگونه سوراخی نبوده و خون قاعدگی نمی تواند از بدن خارج شود. در موارد نادری، رحم از بدو تولد وجود ندارد و در نتیجه هیچگونه قاعدگی نیز رخ نخواهد داد.

آمنوره ثانویه ممکن است بعلت اختلالی در غده هیپوفیز (مثل وجود تومور هیپوفیز ایجاد شود. بعضی از خانمها دچار یائسگی زودرس هستند یعنی قاعدگی های آنها قبل از سن ۳۵ سالگی متوقف می گردد. سایر علل احتمالی آمنوره ثانویه عبارتند از: اختلالات تخمدان ها

مثل تخمدان پلی کیستیک) و استفاده از رادیوتراپی و شیمی درمانی که می توانند باعث صدمه به تخمدانها شوند.

درمان آمنوره

اگر آمنوره فقط به مدت چند ماه بعد از توقف مصرف داروهای ضد بارداری ایجاد شود و یا اینکه در هنگام حاملگی و یا شیر دادن ایجاد می گردد، نیازی به درمان وجود ندارد. قاعدگی ها معمولا بعد از چند ماه که از زایمان می گذرد و یا بعد از یک ماه که شیر دادن به نوزاد متوقف می شود، دوباره ایجاد می گردند. بعد از یائسگی، آمنوره بطور دایم ایجاد خواهد شد.

آمنوره ای که در زمانهایی غیر از مواقعی که گفته شد بروز می کند را باید بررسی نمود. در چنین مواقعی پزشک شما را معاینه خواهد کرد و احتمالا برایتان یک آزمایش حاملگی درخواست خواهد نمود. همچنین ممکن است برایتان درخواست سونوگرافی از تخمدانها و رحم، سی تی اسکن از غده هیپوفیز و آزمایش خون برای بررسی هورمونها شود.

درمان علت زمینه ای ایجاد آمنوره، باعث خواهد شد که در اکثر موارد دوباره قاعدگی ها ایجاد شوند. اگر علت ایجاد آمنوره را نتوان درمان نمود، تجویز هورمونها ممکن است برای ایجاد قاعدگی ها مؤثر باشند. اگر فقدان قاعدگی ها بعلت استرس، کاهش وزن شدید و یا تمرینات ورزشی شدید ایجاد شده باشند، در صورت رفع این مشکلات، قاعدگی ها نیز دوباره ایجاد خواهند شد.

 

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.