منظور از حافظه کوتاه مدت و بلندمدت چیست؟

0

مغز اطلاعاتی را که در مدت کوتاهی دریافت می کنید، در حافظه کوتاه مدت ذخیره می کند. اغلب، با تکرار اطلاعات، می توانید آنها را به حافظه بلندمدت منتقل کنید. بعد از اینکه اطلاعات در حافظه بلندمدت ثبت شد، معمولا برای مدت نامحدودی به آنها دسترسی خواهید داشت.

حافظه بلندمدت

حافظه بلندمدت از خاطرات مختلف بسیاری تشکیل شده است:

– حافظه خودزیست نامه ای : برای مثال خاطرات کودکی و اتفاقات معنادار به عنوان حافظه های خود زیست نامه‌ای شناخته می شوند. این نوع خاطرات واقعا برجسته هستند و از دست دادنشان می تواند نشانه ای صحیح برای ظهور بیماری آلزایمر و زوال عقل باشد.

برای زنده نگه داشتن این خاطرات کارهای بسیاری می توانید انجام دهید.

-حافظه معنایی: دانش شما در مورد واقعیت ها و اطلاعات کوچک و تصادفی به عنوان حافظه ی معنایی شناخته می شود. این نوع حافظه، برای انتقال اطلاعات جدید از حافظه  کوتاه مدت به حافظه بلندمدتتان بسیار مفید است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

-حافظه رویه ای: حافظه رویه ای، مهارت خودکاری است که حتی نیاز به فکر کردن ندارد، مانند راندن ماشین یا نوشتن اسمتان. می توانید یاد بگیرید چگونه کارهای جدید را به طور خودکار انجام دهید و به مغزتان کمک کنید فعالیت مؤثر تری داشته باشد.

حافظه کوتاه مدت

حافظه کوتاه مدت مسئول یاد آوری اطلاعات کلامی، دیداری و فضایی شماست. افراد، معمولا مطالب را برای مدت طولانی به حافظه کوتاه مدتشان نمی‌سپارند، مگر اینکه آگاهانه بخواهند آنها را به مخازن حافظه ی بلندمدتشان منتقل کنند. در ادامه به شیوه هایی برای استفاده از حافظه کوتاه مدت اشاره شده است.

-کلامی. آیا در حین گفت و گو فراموش می کنید در مورد چه چیزی صحبت می کردید؟ خود را ایستاده بالای پله ها می بینید، ولی نمی‌دانید چرا تا آنجا آمده اید؟ اینها پدیده های متداولی هستند و نشانه ای جدی برای از دست دادن حافظه به شمار نمی آیند.

-دیداری. چرا بعضی از افراد این قدر برایتان آشنا به نظر می رسند، ولی نمی توانید اسمشان را به یاد بیاورید؟ این مورد یکی از مثال های حافظه ی دیداری است. موقعی که مغزتان باید چهره ها و دیگر نمونه های اطلاعات دیداری را به یاد بیاورد، باید از ترفندهایی برای تقویت آن استفاده کنید.

فضایی. آیا همیشه در یاد آوری مسیر و جهت‌ها دچار مشکل می شوید؟ حافظه فضایی، کلید راهنمای شما به مقصد صحیح است و باعث می شود اشتباهی وارد یک منطقه نشوید. یکی از ترفندها این است که وقتی در یک مکان جدید هستید، از یک دورنمای کلی بهره بگیرید.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.