کیست تخمدان چه انواعی دارد؟ علایم و تشخیص و درمان کیست تخمدان

0

کیست تخمدان

کیست های تخمدان، کیسه های پر از مایعی هستند که در داخل یا بر روی تخمدان رشد می کنند. اکثر کیست های تخمدان غیر سرطانی هستند و ضرری ندارند اما گاهی اوقات یک کیست ممکن است سرطانی شود. کیستهای سرطانی بیشتر احتمال دارد که در خانمهای بالای ۴۰ سال ایجاد شوند.

انواع کیست های تخمدان

انواع مختلفی از کیست های تخمدان وجود دارد. شایعترین نوع کیست های تخمدانی را کیست های فولیکولر (Follicular) تشکیل می دهند. در این نوع کیست ها، یک فولیکول رشد نموده و پر از مایع می گردد. قطر این نوع کیست ها ممکن است تا پنج سانتیمتر نیز بشود و معمولا بطور منفرد و تکی دیده می شوند. کیستهای کوچک چندتایی که در تخمدان ها ایجاد می شوند احتمالا به علت اختلالات هورمونی تشکیل می گردند و این بیماری را اصطلاحا “سندروم تخمدان پلی کیستیک” یا به اختصار PCO می نامند.

بطور کمتر شایعی، کیست هایی ممکن است در کورپوس لوتئوم (جسم زردی که از یک فولیکول بعد از رها شدن تخمک ایجاد می شود) بوجود آید. این کیست ها پر از خون بوده و اندازه آنها می تواند تا ۳ سانتی متر هم رشد کند.

کیست های درموئید (Dermoid) کیست هایی هستند که حاوی سلولهایی می باشند که بطور طبیعی در همه جای بدن یافت می شوند (مثل سلول های پوست و مو).

کیست آدنوم (Cystadenoma) کیستی است که بر اثر رشد یک نوع سلول در تخمدان ایجاد می گردد. در موارد نادری دیده شده است که یک کیست آدنوم تمام محوطه شکم را فرا گرفته است.

علائم وجود کیست های تخمدان

اکثر کیست های تخمدان هیچگونه علایم و مشکلی ایجاد نمی کنند، اما بعضی از آنها می توانند باعث ایجاد علایم زیر شوند:

احساس ناراحتی در شکم.

درد در هنگام مقاربت.

قاعدگی های نامنظم که گاهی اوقات باعث از دست رفتن خون زیادی می شود.

خونریزی های بعد از یائسگی۔

کیست های بزرگ می توانند بر روی مثانه فشار آورده و باعث احتباس ادراری و یا نیاز به مراجعات مکرر به توالت برای دفع ادرار شوند.

عوارض وجود کیستها

اگر یک کیست تخمدان پاره شود و یا پیچ بخورد، درد شدید شکم، تهوع و تب ممکن است ایجاد شود. کیست ها ممکن است به قدری بزرگ شوند که باعث گردند شکم متسع و بزرگ شود.

در موارد نادری ممکن است قبل از بلوغ، یک کیست، هورمون جنسی استروژن تولید نماید و منجر به ظهور علایم جنسی در سنین پایین شود. بعضی از کیست های تخمدانی تولید هورمونهای جنسی مردانه می کنند و باعث می شوند که خانمهایی که چنین کیست هایی را دارند ویژگیهای مردانه ای از خود نشان دهند(مثل رویش مو در صورت).

درمان کیستها

گاهی اوقات کیست ها را بطور تصادفی در هنگام معاینات معمول زنانگی کشف می کنند. اگر شما علایم وجود کیست را دارید، پزشک برای کشف این موضوع اقدام به معاینه شما خواهد نمود. همچنین ممکن است از شما سونوگرافی شود و یا اینکه لاپاروسکوپی انجام شود تا وجود کیست، تأیید شده و اندازه بزرگی آن و محل آن مشخص گردد. در صورتیکه پزشک بخواهد ببیند که آیا کیست سرطانی است یا خیر، ممکن است از شما آزمایش خون نیز بگیرد.

کیست های تخمدانی ممکن است بدون هیچگونه درمانی ناپدید شوند، با این حال می توان اندازه کیست ها را در فواصل زمانی منظم اندازه گیری نمود و مشخص کرد که آیا کیست در حال بزرگ شدن است یا کوچک شدن؟ کیست های بزرگ یا کیست هایی که هیچ تغییری نمی کنند را می توان خالی نمود یا آنها را برداشت. اگر احتمال می رود که کیست سرطانی می باشد باید آن را خارج نمود. | کیست های تخمدانی ممکن است بطور مکرر عود نمایند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.