آیا تیم کوک با اکتفا کردن به حسگر چهره در آی‌فون ۸، در یک قمار پرمخاطره وارد خواهد شد؟

1

دیروز هم ما در پستی در مورد ویژگی‌های احتمالی آی‌فون 8، به صورت مختصر در مورد دردسر جدید اپل، چیزهایی نوشته بودیم.

اما در این پست می‌خواهیم به صورت اختصاصی شما را با مشکل جدید اپل، آشنا کنیم.

اطلاعات درز پیدا کرده در مورد آی‌فون 8، نشان می‌دهند که همچنان اپل بر سر استفاده از تاچ آی دی و ورود با شناسایی چهره مردد است.

البته اپل نشان داده است، وقتی به تصمیم قطعی رسید، هیچ ابایی از حذف کردن یک ویژگی یا پورت ندارد، حتی اگر چیزی به شدت روتین مثل جک هدفون مطرح باشد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

اما این بار، صحبت از چیز بسیار جدی‌تری است. چیزی که کاربران به آن عادت کرده‌اند و جزئی از iOS هم شده است. کاربران الان دیگر مدت‌هاست برای آنلاک کردن، فعال کردن اپل پی و پرداخت‌هایشان به حسگر اثر انگشت خو کرده‌اند.

اما بدون دکمه هوم در آی‌فون 8، اپل کار دشواری برای گنجاندن حسگر اثر انگشت در پیش داشته است.

چیزی که در ابتدا بدیهی به نظر می‌رسید این بود که اپل به هر طریقی که ممکن باشد، جادوی خود را به کار گیرد و حسگر اثر انگشت را در همان صفحه نمایش بگنجاند.

اما به نظر می‌رسد که هم اپل و هم در سامسونگ از انجام چنین کاری عاجز شدند، یا اینکه میزان خطا و احتمال باگ‌های جدی، تا به ان حد بود که آنها را در این راه مأیوس کرد.

سامسونگ در گوشی گلکسی جدیدش، ترجیح داد، حسگر را به پشت منتقل کند. اما به نظر می‌رسد که اپل از این راهبرد، اصلا راضی نبود. شاید این را نوعی اعتراف به شکست و شاید هم تقلید سامسونگ تلقی کرد. پس کلا از خیر گنجاندن تاچ آی دی در پشت گوشی گذشت.

راهبرد بعدی این بود که مکانیسم تشخیص چهره را آنقدر قوی و قابل اتکا کند که اصلا نیازی به تاچ آی دی نباشد. مایکروسافت با Windows Hello و سامسونگ با اسکنر عنبیه هم این کار را کرده‌اند.

اما سؤال این است که این مکانیسم ورود، آیا آنقدر سریع، بدون خطا، ایمن و بدون مشکل است که بتوان به آن اتکا کرد؟

قضیه این است که در حال حاضر این مکانیسم، ورود تقریبا هیچ یگ از ویژگی‌های بالا را به صورت کامل ندارد، مگر اینکه اپل جهشی واقعی در این مکانیسم را بخواهد نوید بدهد.

می‌توان تصور کرد که اگر گوچک‌ترین مشکلی در این مکانیسم به وجود آید، اپل با سیلی از انتقادها مواجه شود و بحرانی خیلی جدی‌تر از آنتن گیت را تجربه کند.

شاید راهبرد محافظه‌کارانه‌تر این باشد که تاچ آی دی نه حذف شود و نه به پشت گوشی منتقل شود، بلکه مکانیسم آن در دکمه پاور گنجانده شود.

در این صورت همه کاربران راضی خواهند بود و اپل و تیم کوک بابت بسنده کردن به تنها یک مکانیسم ورود، وارد یک قمار خطرناک نخواهند شد.

منبع


   
1 نظر
  1. pejman می گوید

    سونی بدبدخت هم که اصلا شرکت گوشی ساز حساب نمیاد کسی اپل رو به تقلید متهم کنه … تنها شرکتی که قابل به حساب میاد سامسونگه … 🙁
    تقلید از هر شرکت دیگه ای مباحه برا اپل مباحه ولی تقلید از سامسونگ مکروهه !!! دی:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.