سایت پرسپکتیو، سایتی با رابط کاربری جالب، برای چالش نظرات و تحلیل‌ها

1

یک از مشکلات افراد، جوامع، رسانه‌ها و آدم‌های تأثیرگذار این است که خیلی کم تاب تحمل و دقیق شدن در نظرات و استدلال‌های طرف مقابل را دارند.

این مشکلی فراگیر است و در همه جای دنیا دیده می‌شود. در کشور خودمان هم تقریبا نشریه و روزنامه و رسانه آنلاین واقعا فراجناحی سراغ نداریم.

خیلی‌ها سوگیری نکردن و فراجناحی بودن را با بی‌اثر بودن و وارد نشدن به بحث‌ها اشتباه می‌‌گیرند.  در صورتی که در دامن تضارب آرا و چالش باورهاست که ما می‌توانیم به درک درست‌تری از خود و دنیا برسیم.

سایت فرنگی پرسپیکتو، در این زمینه فکر بکری داشته است. این سایت تصمیم گرفته که مسائل چالش‌برانگیزی را که دو اردوی مختلف در جامعه ایجاد کرده‌اند را پیدا کند و با استفاده از یک رابط کاربری جالب، آنها را در معرض دید خوانندگان قرار بدهد.

برای این کار آنها صفحه بحث در مورد یک موضوع را از وسط به دو قسمت راست و چپ تقسیم کرده‌اند و در هر سو، خلاصه و جمع‌بندی نظرات متفاوت را بازتاب داده‌اند و در انتها از خواننده می‌خواهند که نظر خود را اعلام کند.

سایت اصلا محدود به موضوعات سیاسی نیست و در حیطه ورزش، علم و سرگرمی هم وارد شده است.

شعار این سایت این است: هر داستان دست‌کم، دو سو دارد.

بیایید تعدادی از موضوعات اخیری را که در سایت پرسپکتیو مورد بحث قرار گرفته‌اند را با هم مرور کنیم:

استفاده از دوربین‌ روی لباس پلیس‌ها، رفتار آنها را بهتر نمی‌کند. – عقیده مخالف: هم شهروندان و هم پلیس‌ها را آرام‌تر می‌کند.

-موضوعی جالب برای ما: آیا ترامپ باید برجام هسته‌ای را به هم بزند؟

آیا واگذاری نقش دکتر هو به یک بازیگر زن کار درستی بوده؟


با استفاده از ایده سایت پرسپکتیو، من پیشنهاد می‌کنم یک کلون ایرانی هم برای این سایت ایجاد شود.

به گمانم برپا کردن چنین سایتی، از نظر فنی کار نسبتا ساده‌ای باشد. مشکل عمده این خواهد بود که تا چه حد گردانندگان چنین سایتی مجاز به درج مطالب چالش‌برانگیز خواهند بود و در کار خود آزادی خواهند داشت.

و موضوع دیگری که عرصه را بر مدیران احتمالی چنین سایتی دشوار می‌کند این است که چطور با کاربران کنار بیایند. آخر می‌دانید رفتار کاربران ایرانی و کامنت‌های آنها در شبکه‌های اجتماعی در هنگام مواجهه با موضوعات چالش‌برانگیز، چندان شایسته نیست. اصولا ما عادت نداریم که به آرامی در کنار هم بنشینیم و با هم صحبت کنیم و بدون استفاده از الفاظ ناشایست، کار را خاتمه بدهیم.


   
1 نظر
  1. سید حسین می گوید

    متاسفانه با جمله آخرتون به شدت موافقم
    همین دیشب در سینما ساعت ۵ عصر رو دیدم و در قسمت ابتدای فیلم، این موضوع به شدت دیده میشه
    پ.ن: البته توصیه میکنم که سراغ این فیلم نرید. از بدترین فیلم هایی بود که در عمرم دیده بودم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.