مارکوس هوچینز، قهرمانی که ما را از شر «وانا کرای» نجات داد، متهم به پخش کردن یک بدافزار رباینده اطلاعات بانکی شد

1

در اوایل ماه می، بدافزاری به نام «وانا کرای» همه را نگران کرده بود. این بدافزار خیلی سریع صدها هزار کامپیوتر را در سراسر جهان مبتلا کرد و هارد دیسک‌های آنها را رمزنگاری کرد.

هکرها پیام‌های به صاحبان این کامپیوترها ارسال می‌کردند و از آنها ۳۰۰ دلار باج می‌خواستند. تنها در صورت پرداخت آنها رمز برای رمزگشایی هاردها به آنها می‌دادند.

اما ناگهان سر و صدای «وانا کرای» خوابی. چرا؟

آیا همه سیستم‌های کامپیوتری دنیا با به‌روزرسانی‌های خوب، خودشان را ایمن کرده بودند؟

نه، قسمت عمده‌ای از خاموش شدن جنجال «وانا کرای» به خاطر کاری بود که یک جوان بریتانیایی ۲۳ ساله به نام مارکوس هوچینز انجام داد. او که توسط شرکت امنیت سایبری به نام Kryptos Logic استخدام شده بود، توانست یک کلید مخفی برای خاموش کردن باج افزار لوانا کرای» پیدا کند که تا پیش از آن کسی متوجه آن نشده بود.

در شرایطی که احتمال داشت به جای یک میلیون کامپیوتر مبتلاشده در آن بازه زمانی، ۱۰ تا ۱۵ میلیون کامپیوتر درگیر شوند، همین کشف هوچینز، ناگهان قسمت عمده مشکل را حل کرد.

اما موضوع به همین سادگی تمام نشد و حالا خود هوچینز که جایزه‌ای هم برای خدمات خود دریافت کرده به دردسر افتاده است.

حالا وزارت دادگستری آمریکا او را متهم کرده که خود هوچینز بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵، یک تروجان برای دزدیدن اطلاعات بانکی به نام Kronos منتشر کرده است.

فعلا او یک بار به دادگاه احضار شده و سؤالاتی از او پرسیده شده و فعلا هوچینز تا قبل از اینکه وکیل برای خود انتخاب کند، بیشتر سکوت در پیش گرفته و تنها پاسخ‌های یک کلمه‌ای به برخی از سؤالات داده است.

بدافزاری که او دوستش طراحی کرده بودند، از طریق آلفا بی با قیمت‌های چندهزار دلاری به فروش می‌رسید.

بدافزار کرونوس که او ارائه کرده بود، از پس کار پیچیده سرک کشیدن در اطلاعات بانکی برمی‌آمد و به علاوه پشتیبانی هم داشت، طوری که خیلی‌ها تصور می‌کردند یک گروه بزرگ پشت کرونوس باشد.

موضوع کرونوس و ربط هوچینز با آن وقتی لو رفت که آلفا بی-بزرگ‌ترین فروشگاه وب تاریک تا حالا- بسته شد و سرورهایش مورد بررسی قرار گرفتند.

منبع

 
1 نظر
  1. pejman می گوید

    جالبه … اگر عدالت واقعی بود باید ایشون آزاد میشدند .. چون یک کار خوب و یک کار بد همدیگر رو خنثی میکنه
    علی القائده اگر یک هک ( به عنوان مثلا برای نمونه ) ده سال زندان داره … ساختن خنثی کننده وانا کرای هم باید ده سال پاداش داشته باشه .. هر ماه یک مبلغ مناسب ..

    اما همه میدونیم که تو دنیای واقعی اینجوری نیست … و بشر علاقه وصف ناپذیری به بدی کردن و ظلم و تنبیه همسانان خودش داره .. یک کار خوب پاداشش صرفا چند قرون پول هست … اما یک کار بد کوچولو سالها زندان داره … نظام قضایی برای کیفر وضع شده .. اما نظام قضایی و قانون برای پاداش وضع نشده…

    چه بسا اگر همونقدر که جرم ها مجازات های بزرگ دارند ، برخی کارهای نیکو هم پاداش های بزرگ داشتند ، الان جرم و جنایت کمتر از مقدار فعلی اش میبود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.