فیلم جنگ‌های ستاره‌ای – خلاصه داستان – نقد و بررسی – Star Wars: A New Hope (Episode IV) 1977

0

کارگردان: جورج لوکاس

کمپانی تهیه‌کننده: فوکس قرن بیستم

تهیه‌کننده: ‌گری کورتز

نویسنده فیلمنامه: جورج لوکاس

مدیر فیلمبرداری: گیلبرت تیلور (تکنی کالر، پاناویژن)

تدوین‌کننده: پل هیرش، مارسیالوکاس، ریچارد چو

صحنه آرا: جان بری

جلوه‌های ویژه: جان دای کسترا م

وسیقی متن: جان ویلیامز

بازیگران: مارک هامیل، هریسون فورد، کری فیشر، پیتر کوشینگ، آلک گینس، آنتونی دانیلز، کنی بیکر، فیل براون

۱۲۱ دقیقه

در کهکشانی دور جایی که بک جمهوری متمدن مقهور یک امپراتوری جدید شده است. شاهزاده خانم لیا اورگانا، عضو یک گروه شورشی، می‌کوشد نقشه‌های سلاح مرگبار امپراتوری را که ستاره مرگ نام دارد سرقت کند و به پناهگاه شورشیان ببرد. لیا، توسط «گراندمووف تارکین »، فرماندار منطقه مرزی امپراتوری و دستیار پلیدش، دارت ویدر دستگیر می‌شود ولی دو آدم ماشینی شاهزاده خانم با نام‌های «آرتو. دی تو» و «سی -‌تری پی او، به سیاره خشک، تاتویین می‌گریزند و پس از دستگیر شدن توسط بیابانگرد‌های آواره به یک مزرعه دار به نام ئورون لارس و برادرزاده‌اش «لوک اسکای واکر، فروخته می‌شوند.

آرتو. دی تو، برای رساندن پیام کمک خواهی لیا، به مردی به نام «بن اوبی – وان کنوبی»، همراه «لوک» به بیابان می‌رود. «بن کنوبی» که زمانی از گروه دلاوران جمهوری بود از رسوم قدیمی و نیروی مرموزی که همه دلاوران جمهوری (از جمله ویدر، که شاگرد کنوبی» بود ) بدان اعتقاد داشتند سخن می‌گوید.

وقتی ئوونن لارس توسط سربازان امپراتوری کشته می‌شود، «لوک» تصمیم می‌گیرد همراه کنوبی، به یاری لیا، بشتابد. لوک و کنوبی، یک خلبان فضایی به نام هان سولو را استخدام می‌کنند ولی توسط تارکین، دستگیر شده و به سفینه « ستاره مرگ» برده می‌شوند. آنان موفق می‌شوند به اتاق فرمان سفینه راه پیدا کنند و شاهزاده خانم را نجات دهند. «کنوبی، در مبارزه در برابر «ویدر» با اشعه لیرز کشته می‌شود ولی سایرین موفق می‌شوند به پناهگاه شورشیان بگریزند. آنگاه مبارزان شورشی حمله‌ای را علیه ستاره مرگ، آغاز می‌کنند. آنان در نبردی نابرابر در خطر نابودی کامل قرار می‌گیرند ولی لوک با الهام از حضور روحی کنوبی و با ایمان به نیروی ناشناخته، مرکز حساس و ستاره مرگ را مورد حمله موشکی قرار می‌دهد و آن را نابود می‌سازد.

جنگ‌های ستاره‌ای با آهنگی سریع که به بیننده کمتر فرصتی برای تفکر می‌دهد به صورت فیلمی سرگرم‌کننده و حتی جذاب در آمده است. عناصر سازنده فیلم از منابع مختلف گرفته شده‌اند و در واقع می‌توان گفت که جنگ‌های ستاره‌ای ترکیبی گاه نامتجانس از عناصر علمی/ تخیلی از یکسو و برخی از ویژگی‌های سریال‌های قدیمی از سوی دیگر است. چشمگیرترین نمونه از این ترکیب کهنه و نو، شمشیری بازی با پرتو لیزر است که گویا نخستین بار در یک سریال تلویزیونی با عنوان دیوانه‌های فضای دور دست اجرا شد و گفته می‌شود که جورج لوکاس سر صحنه فیلمبرداری این صحنه حضور داشته است.

البته لوکاس در استفاده از عناصری که در فیلمش گنجانده است هوشمندی و استعداد تحسین برانگیزی نشان داده و الگوی جدیدی که وی با استفاده از عناصر قدیمی آفریده است، در دست فیلمسازان کم استعدادتر چندان موفق نبوده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.