در آینده لباس‌تان می‌تواند گوشی تلفن همراهتان را شارژ کند؛ یافته‌ای انقلابی یا رویایی فانتزی؟

0

تصور کنید بتوانید اسمارت‌فون‌تان را با لباسی که بر تن دارید؛ شارژ کنید یا هنگامی که در ورزش صبحگاهی هستید؛ بتوانید ساعت هوشمند، گجت پوشیدنی تناسب اندام یا پخش‌کننده موسیقی خود را بدون نیاز به برق و باتری شارژ کنید؟ حالا تصور کنید با عبور یک قطار درون شهری بتوانید با افرادی که دوست دارید؛ تماس بگیرید یا چراغ‌های راهنمایی رانندگی و دیگر دستگاه‌های هوشمند نصب شده در خیابان‌ها از عبور و مرور خودروها انرژی بگیرند؟

این تصورات بیشتر رویایی و فانتزی به نظر می‌رسند اما شاید در آینده شاهد استفاده ازشان باشیم. چون دانشمندان در حال ساخت طنابی از کربن با فناوری‌های پیشرفته هستند که بتواند بدون نیاز به باتری انرژی برق را منتقل کند. این نخ از رشته‌های بسیار کوچک اتم‌های کربن تشکیل شده است که هزار بار کوچک‌تر از یک تار موی انسان هستند. این نانوتیوب‌های کربن می‌توانند انرژی حرکتی را به انرژی الکتریکی تبدیل کنند.


در واقع؛ دانشمندان دانشگاه تگزاس دارند روی یک رشته نخ بسیار نازک از نانوتیوب‌ کربنی کار می‌کنند که بتواند انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل کند. این دانشمندان می‌خواهند نخ‌های نانوتیوب را به صورت فشرده و درهم پیچیده دربیاورند؛ دقیقا همانند سیم‌کشی یک موتور الکتریکی تا بر اثر کش آمدن انرژی برق تولید شود. یک رشته از این نخ‌ها می‌توان یک لامپ LED را روشن کند و یک کیلوگرم از این رشته‌های کربنی می‌توانند ۲۵۰ وات برق تولید کنند؛ البته به شرطی که چندین رشته نخ دور یکدیگر پیچیده شده و در هر ثانیه سی برابر بیشتر کشیده شوند.

مشکل اصلی پیش‌روی این تحقیق؛ هزینه بالای تولید رشته‌های نخی نانوتیوب کربنی و کمبود این نخ‌ها است. نانوتیوب‌های کربنی بسیار گران هستند و تولید انبوه ندارند. بنابراین؛ می‌توان این‌طور تصور کرد که یافته جدید محققان دانشگاه تگزارس مبتنی بر کاربردهای محدود نانوتیوب‌های کربنی است. مثلا از این نخ‌ها یک لباس بدوزند تا بتوانند فعالیت‌های یک فرد خاص را در تمام شبانه‌روز زیرنظر داشته باشند و دیگر نیازی به باتری نباشد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

اگر روشی برای تولید انبوه نانوتیوب‌های کربنی یافت شود؛ مردم می‌توانند با فعالیت‌های فیزیکی خود برق تولید و حتا ذخیره کنند. هدف و رویای دانشمندان دانشگاه تگزاس به اینجا ختم نمی‌شود و به دنبال ایجاد فرصت‌های جدید تولید انرژی از طبیعت هستند. مثلا بتوانند نخ‌هایی تولید کنند که از امواج دریاها و اقیانوس‌ها انرژی برق تولید کند. در آن صورت است که یک موفقیت بزرگ رقم خواهد خورد.

آیا در آینده شاهد چنین فناوری‌هایی خواهیم بود؟ امواج اقیانوس‌ها، حرکت قطارها و ارتعاش‌های خودروهای عبوری برای ما برق تولید می‌کنند؟

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.