تحلیل: آیا اندروید «خالص»، دیگر بهترین نسخه اندروید نیست؟

2

عاشقان اندروید معمولا بر دو عقیده پافشاری می‌کنند، یکی اینکه اندروید از iOS بهتر است و دیگر اینکه هر چه اندروید به نسخه خالص Stock نزدیک‌تر باشد، بهتر است.

خیلی‌ها دوست ندارند که شرکت‌های سازنده گوشی، تغییراتی در اندروید، چه به صورت پوسته‌ای و چه در قالب برخی تغییرات کوچک یا قابلیت‌های به درنخور، اعمال کنند.

اما آیا زمان آن نرسیده که باورهای قبلی خود را دوباره بررسی کنیم؟

آیا واقعا اندروید خالص حالا هم بهترین اندرویدی است که شما می‌توانید داشته باشید؟ آیا از ۸ سال پیش که HTC Sense ما را می‌آزرد، تحولاتی رخ نداده که باعث شود ما در رأی خود تجدید نظر کنیم؟

نخست بیایید جمع‌بندی کنیم که چرا برخی تصور می‌کنند، اندروید خالص بهتر است:

۱-پوسته‌های ارائه شده معمولا چنگی به دل نمی‌زننند و از اندروید خالص نه‌تنها بهتر نیستند، بلکه در مواردی زشت‌تر هم هستند.

۲- اندرویدهای دستکاری شده حاوی نفاخ‌افزارها bloatware یا اپ‌های جانبی هستند که در خود اندروید نسخه اصلی و بهتر آنها وجود دارد.

۳- در مواردی اندرویدهای دستکاری شده، گوشی را کُند می‌کنند.

۴- بهتر است ظاهر اندروید با ظاهر گوشی هماهنگی داشته باشد. در اندرویدهای دستکاری شده، گاهی ناهماهنگی بین این دو به چشم می‌خورد.

۵- معمولا اگر گوشی روی اندروید خالص باشد، خیلی زودتر به‌روزرسانی‌ها را می‌تواند دریافت می‌کند.

۶- اندرویدهای جانبی گاهی بی‌جهت کارها را پیچیده می‌کنند.

۷- اندرویدهای غیرخالص، گاهی باتری را زود خالی می‌کنند.


تا حدود ۴ سال پیش، واقعا همه گزاره‌های بالا درست بود. آن زمان تقریبا هیچ گوشی‌ای را نمی‌توانستید پیدا کنید که به روانی نکسوس باشد و یکی از دلایل این روانی، ضمن اینکه این گوشی سخت‌افزار خوبی داشت، استفاده آن از اندروید خالص بود.

اما آیا این روزها با هواوی میت ۹ یا رباط کاربری Samsung Experience در S8 کار کرده‌اید؟ با وان پلاس چه؟

میزان پیشرفت پوسته‌ها و اندرویدهای ناخاصل بسیار قابل توجه است. حالا دیگر خبری از کند شدن‌های محسوس گوشی نیست و به علاوه آنها امکان کارهایی کاربردی به کاربر می‌دهند که اندروید خالص نمی‌دهد:

۱- کوچ کردن صفحه نمایش یا اصطلاحا انقباض آن برای کار یک دستی با گوشی‌های با صفحه نمایش بزرگ

۲- تغییر اندازه، پنهان کار و مرتب کردن نوار راهبری

۳- اختصاص اعمال دیگر به دکمه‌های راهبری

۴- تغییر رنگ تم‌ها و به ویژه‌های مود «شب» که این یکی خیلی کاربردی است

۵- اضافه کردن بسته آیکون

۶- تغییر فونت

۷-حالا همیشه روشن نمایشگر

۸- تغییر وضوح صفحه نمایش

۹- فعال کردن حالت مطالعه

۱۰- استفاده از پنجره‌های لغزان

آیا خود گوگل هم اندروید خالص را دیگر ایده‌آل خود نمی‌داند؟!

تا مدت‌ها گوشی‌های نکسوس، دیدگاه گوگل را در مورد اینکه بهترین و خالص‌ترین اندروید، چه می‌تواند باشد، ارائه می‌کردند. هدف اول گوگل از ارائه این گوشی‌ها، سود تجاری برای خودشان یا شرکت گوشی‌ساز همکار نبود، بلکه اعتبار برند و نشان دادن توان حداکثری اندروید بود.

اما از زمانی که گوشی‌های پیکسل ارائه شدند، هدف گوگل فرق کرد. قیمت این گوشی‌ها شبیه گوشی‌های پرچم‌دار دیگر بود و واقعا هدف کسب پول از فروش آنها بود.

در نسخه اندرویدی که روی پیکسل وجود دارد، ویژگی‌هایی مانند پشتیبانی زنده ۲۴ ساعته، نرم‌افزاری عکاسی پیکسل، رنگ‌بندی‌های تازه و لانچری وجود دارد که هیچگاه در اختیار گوشی‌سازهای دیگر قرار نگرفته و حتی گوشی‌های نکسوس قدیمی هم نتوانسته‌اند، از آنها بهره ببرند.

یعنی، دیگر ما اندروید خالص به معنی قبل نداریم. خود گوگل آمده و مثل گوشی‌سازهای دیگر روی نسخه «پایه» اندروید، تغییراتی اعمال کرده و پوسته‌هایی به آنها افزوده.

اشتباه نکنید! هنور حرفه‌ای‌تر گوشی‌های با سیستم عامل ساده‌تر و بدون اضافات را دوست دارند.

ولی نکته مهم این است:

دیگر این کلیشه که حتما اندروید خالص برای شما بهتر است، درست نیست. بلکه:

بهترین نسخه اندروید، آن نسخه‌ای است که بهترین کاربرد را برای شما داشته باشد و به سلیقه شما نزدیک‌تر باشد که این نسخه می‌تواند اندروید خالص یا نزدیک به خالص نباشد.

منبع

 
2 نظرات
  1. فرشاد می گوید

    بنظر کسی که مدت ها شیرینی کار با اندروید خالص رو تجربه کرده نسخه‌های غیر خالص اول باید اون ۷ مشکل (بلکه هم بیشتر) که فرمودید رو رفع کنند و بعد به این فکر کنیم که آیا اون ۱۰ مورد جدید (اگر مزاحم نباشند!) کاربردی هستند یا نه. بنظرم با اینهمه پیشرفت هنوز اون ۷ مورد حل نشده.

  2. زانیار می گوید

    به نظر من هم همچنان خالص بهترین گزینه‌اس. البته نقطه ضعفی هم که ذکر کردن کاملا درسته. به شخصه رو نکسوسهام سیانوژن کار میکردم همیییشه. ولی الان با وانپلاس و اکسیژنش بسیار راحتم. هم کامل خالصه ظاهر و هم امکانات کافی داره که تقریبا هیچ کدومش الکی نیست! الان تنها چیزیه که میتونم باهاش کار کنم خصوصا که سیانوژن دیگه استیبل نیست و ساپروت نداره و… کلا غیر قابل استفاده‌س جایگزیناش هم همینطور.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.