چالش نهنگ آبی و حس اشتباه امنیت

3

مدتی است که پدیده‌ی «چالش نهنگ آبی» به یکی از موضوعات داغ تبدیل شده و مطالبی حاکی از یکسری خودکشی‌ها منتشر می‌شود که علت را بازی جدیدی به نام نهنگ آبی معرفی می‌کنند و هشدار می‌دهند که خیلی «مواظب باشید» تا در فضای مجازی، طعمه این بازی نشوید.

واقعیت این است که گزارش‌های مستقل، وجود چیزی به اسم بازی نهنگ آبی رو اصلاْ تایید نمی‌کنند و  موضوع نهنگ آبی، به طور کامل زاده هیجانی است که روزنامه‌ها و رسانه‌ها دوست داشتند سوارش شوند و مخاطب جذب کنند.

این موضوع تا جایی پیش رفت که در برنامه‌های خبری صدا و سیما کارشناسان توضیح می‌دادند که چقدر این اتفاق هولناک است و مراقب باشید که نوجوانانتان این بازی را بر روی تلفن‌هایشان نصب نکنند. بسیاری از رسانه‌ها پا را فراتر گذاشته و بدون بررسی‌های درست و کارشناسی، علت خودکشی دو دختر نوجوان اصفهانی را که در آخرین روزی‌های مهرماه اتفاق افتاد، بازی نهنگ آبی عنوان کردند.

بزرگترین آفتی که پدیده‌های این‌چنینی  می‌توانند داشته باشند این است که باعث شکل‌گیری آگاهی غلط در شما می‌شود و این آگاهی غلط می‌تواند امنیت شما را با خطر مواجه کند. چرا؟ چون گفتن این موضوع که «بازی نهنگ آبی علت خودکشی است» باعث می‌شود ریشه اصلی خودکشی را دنبال نکنید تا رفتار مناسب برای پیگشیری انجام دهید. این خشت‌های کج، همچنین تصویر اشتباهی از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برای شما می‌سازد.

در مباحث امنیتی نیز این آفت وجود دارد و با عنوان «حس اشتباه امنیت» (False Sense of Security) شناخته می‌شود. «حس اشتباه امنیت» به این معنی است که با اطلاعات غلطی که به شما داده می‌شود، به جای رسیدن به امنیت واقعی تنها حس امنیت به شما منتقل می‌شود و شما با تکیه بر این حس اشتباه، دیگر به دنبال امنیت واقعی نخواهید رفت.

یک نمونه خوب از حس اشتباه امنیت در پرداخت اینترنتی را می‌توانید در بلاگ باهمتا بخوانید. در این مطلب در خصوص عملکرد امنیتی صفحه کلیدهای مجازی، توضیح داده شده که نه تنها کمکی به امنیت شما نمی‌کند، که تنها حس اشتباه امنیت در شما بوجود می‌آورد.

توصیه می‌کنیم برای افزایش آگاهی امنیتی خودتان همیشه روحیه‌ی کنجکاوی و پرسش‌گری داشته باشید، منابع و مستندات مطالبی که به دستتان می‌رسد را بررسی کنید و با مطالبی که در حوزه امنیت و از جنس «مواظب باشیدها» منتشر می‌شود، هیجانی برخورد نکنید.

 
3 نظرات
 1. امین عزیزی می گوید

  با سلام
  گویا دکتر فراموش کردند که حدود ۹ روز قبل ، در اقدامی عجیب که از وبسایت وزین شما بعید بود، یکی از همین مطالب زرد و بی پایه در باره بازی خیالی نهنگ آبی در وبلاگ شما درج شد.
  لینک مطلب جهت یادآوری :
  https://www.1pezeshk.com/archives/2017/10/blue-whale-game.html

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   زیر همان خبر اطلاع رسانی و پی نوشت درج شده.

 2. فرزانه علیزاده می گوید

  باسلام
  به نظرم بهتره در مورد بازی نهنگ آبی تحقیق بیشتری انجام بدین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.