این اپلیکیشن اجازه می‌دهد عکس‌هایی با کیفیت دوربین‌های DSLR را با گوشی‌های موبایل بگیرید

0

در آینده‌ای نزدیک؛ مهم نیست دوربین DSLR دارید یا نه؛ چون اسمارت‌فون شما می‌تواند تصاویری با کیفیت یک دوربین قدرتمند DSLR بگیرد.

گوگل در گوشی پیکسل ۲ ثابت کرد برای بهبود کیفیت عکس‌های دوربین‌های موبایل؛ به لنز و دهانه گشودگی و فناوری‌های سخت‌افزاری اضافی نیازی نیست. کافی است شما به جای سخت‌افزار؛ روی نرم‌افزار و به طور ویژه شبکه‌های عصبی کار کنید.

گوگل با استفاده از تکنیک‌های هوش مصنوعی توانسته است کیفیت تصاویر گوشی‌های پیکسل ۲ را به اندازه گوشی‌های دارای دوربین دوگانه ارتقا دهد. به نظر می‌رسد این شروع راهی است که در آینده موبایل‌سازهای بسیاری زیادی دنبال‌روی می‌کنند.

شبکه‌های عصبی در نقش فتوشاپ‌کارهای حرفه‌ای

گوگل در این زمینه تنها نیست. گروهی از دانشمندان علوم دیتا روی پروژه‌ای به نام WESPE (سرنام Weakly Supervised Photo Enhancer) کار می‌کنند که حاصل‌اش یک اپلیکیشن هوش مصنوعی است. این اپلیکیشن می‌تواند تصاویر معمولی دوربین‌های گوشی‌های قدیمی را به کیفیت تصاویر دوربین‌های DSLR برساند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

این اپلیکیشن با استفاده از «یادگیری عمیق» سعی می‌کند تفاوت‌های یک عکس گرفته شده با دوربین موبایل و دوربین DSLR را شناسایی کرده و به طور خودکار روی عکس موبایلی اعمال کند.

تفاوت اصلی در بهبود کیفیت تصویر است. انگار شما چندین ساعت با فتوشاپ و تنظیمات کالیبراسیون روی یک عکس کار کرده باشید.

در سایت WESPE می‌توانید نمونه‌هایی از عکس‌های بهبودیافته با این اپلیکیشن را مشاهده کنید. برخی از این عکس‌ها قابل توجه هستند و کیفیت آن‌ها بسیار بهتر شده است. برخی از عکس‌ها هم هنوز جای کار دارند و مشخص است که ضعیف و دستکاری شده هستند.

برخی از این تصاویر با عکس‌های یک دوربین DSLR هیچ تفاوتی نمی‌کنند و بسیار طبیعی به نظر می‌رسند. رنگ‌ها به طور کامل اشباع شده‌اند و سوژه‌ها نرم‌تر و تیزتر هستند تا از حالت مصنوعی خارج شوند.

نرم‌افزار WESPE هنوز در دست توسعه است و نسخه نهایی آن برای کاربران و شرکت‌ها منتشر نشده است. تیم توسعه دارند مجموعه‌ای وسیع از عکس‌های گوشی‌های برندهای مختلف از آیفون ۶ و هواوی پی ۹ تا شیائومی ردمی ایکس ۳ و نکسوس ۵ ایکس و غیره را تست و بررسی می‌کنند. در سایت WESPE توضیحات فنی بیشتری درباره این الگوریتم بهبود عکس درج شده است.

آینده‌ای که به نرم‌افزار ختم می‌شود

آن چیزی که در این برهه زمانی ارزشمند است؛ شروع یک حرکت برای بهبود عکس‌های دوربین‌های گوشی‌های موبایل نه از طریق سخت‌افزار؛ بلکه با نرم‌افزار و شبکه‌های عصبی است.

همه ما دوست داریم یک دوربین DSLR در جیب خود داشته باشیم ولی خوب می‌دانیم که امکان‌پذیر نیست. حالا تصور کنید یک موبایل و نرم‌افزاری داشته باشید که بتواند تصاویر DSLR به شما بدهد. آیا دیگر نیازی به هزینه کردن چندین میلیون تومان برای خرید یک دوربین بزرگ و لنز و لوازم جانبی دارید؟

بهبود سخت‌افزاری دوربین‌های اسمارت‌فون؛ به افزایش قیمت گوشی منجر می‌شود. اتفاقی که در گوشی‌های آیفون X شاهدش هستیم. اما نرم‌افزار همیشه هزینه کمتری برای کاربران دارد و وابسته به یک برند خاص نیست!

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.