فعلا ورود آیفون X مسافری به ایران ممنوع است؛ هر گوشی رجیستر نشده فقط ۳۰ روز کار می‌کند!

3

همان‌طور که قبلا در مطلبی خبر دادیم؛ اداره گمرک ایران اعلام کرده است هر مسافر می‌تواند به همراه خود یک گوشی وارد ایران کند.

پس از اجرای کامل طرح رجیستری؛ هر گوشی که وارد ایران شود باید با پرداخت حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی و عوارض در سیستم گمرک اعلام و ثبت شود تا نسبت به رجیستر شدن آن اقدامی صورت گیرد.

گمرک می‌گوید مسافرینی که نسبت به ثبت و رجیستر گوشی مسافری خود اقدام نکنند؛ گوشی آن‌ها پس از مدت زمان ۳۰ روز در شبکه ارتباطی کشور غیرفعال می‌شود و طی یک پیامک این موضوع به اطلاع صاحب گوشی رسانده می‌شود.

ورود آیفون X ممنوع

گمرک در دستورالعمل خود به تمامی مبادی ورودی؛ تاکید دارد که هر مسافر تنها می‌تواند یک گوشی به همراه خود وارد ایران کرده و برای ثبت و رجیستر آن اقدام کند. در این طرح؛ از هرگونه ورود جمدانی گوشی جلوگیری می‌شود و هر فردی نمی‌تواند بیشتر از یک گوشی را رجیستر کند.

اما در این مدت پس از اعلام دستورالعمل جدید گمرک؛ کاربران زیادی این سوال را مطرح کردند که تمامی گوشی‌های ورودی به ایران مشمول این قانون می‌شوند؟ آیا با ورود هر گوشی به ایران و پرداخت هزینه گمرکی و عوارض؛ می‌توان آن را در سیستم رجیستری کشور ثبت و بعدا استفاده کرد؟

بنابر اعلام رسمی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز فعلا و در فاز اول اجرای طرح رجیستری؛ فقط ورود گوشی آیفون X اپل ممنوع است و از ثبت آن در سامانه رجیستری ممانعت خواهد شد. دیگر گوشی‌ها و دستگاه‌های سیم‌کارت‌خور می‌توانند در این سامانه ثبت شوند.

ممکن است در آینده گوشی‌ها و مدل‌های بیشتری به فهرست ممنوعیت ورود به ایران اضافه شوند ولی در فاز اول این طرح؛ فقط ورود آیفون X ممنوع اعلام شده است. جالب است که گمرک یا ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از آیفون‌های سری ۸ نامی نبرده و فقط آیفون X را ممنوع اعلام کرده است.

هنوز مشخص نیست که چرا تنها ورود آیفون X مسافری به ایران ممنوع است.

به‌روزرسانی: اداره گمرک پس از تاییدیه رگولاتوری روی آیفون X، اعلام کرد که ورود این مدل گوشی نیز به ایران مانعی ندارد. امروز (یکم آذرماه) اداره کل استاندارد و تأیید نمونه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گواهی دایمی تایید نمونه آیفون X را صادر کرد.

   
3 نظرات
 1. کاوه می گوید

  این طرح رجیستری مشکلات و معایب زیادی داره. دیروز شخصی میگفت که هنگام ورود از فرودگاه امام مسئول گمرک به دلیل اینکه گوشی پک نبوده و کارکرده بوده از ثبت اون و اظهار گمرکی سرباز زده و گفته نیاز نیست. اما اگر همین شخص بعداً گوشیش کار نکنه طبق گفته مسئولین، تمام عواقب به عهده شخص هست. اما حتماً یه راه وجود داره تا گوشی کارکرده دوباره رجیستر بشه و همین راه باعث ایجاد فساد میشه.
  در مورد تجهیزات صنعتی که از ماژول های GSM استفاده میکنند معلوم نیست با وجود تعداد بسیار زیاد ماژول ثبت نشده در گمرک که هنوز توی قطعات تولیدی استفاده نشدند، راهکار فعال شدن این تجهیزات چی هست. حتماً یک راه میذارن برای رجیستر تجهیزات صنعتی که توی ایران تولید میشه. به خاطر اینکه قیمت این ماژول ها عمدتاً زیر ۵۰ هزار تومان هست پس حقوق گمرکی هم بسیار پایین خواهد بود و همین یه راه فرار هست برای کسانی که میخوان تعداد زیادی گوشی به اسم ماژول در شبکه رجیستر کنند.

 2. بردیا می گوید

  موضوع برای من هنوز خیلی گنگه و از دوستان تقاضای راهنمایی دارم. دو روز دیگه قراره یه مسافر برای من گوشی دست دوم یکی از اقوام (آیفون ۶s Plus) رو از استرالیا بیاره. حالا الان این چه حکمی داره؟ یه گوشی دست دوم که دو سال هست ازش استفاده شده و حالا صاحبش که گوشی جدید خریده میخواد اون رو بده به من. الان این گوشی هم باید بره رجیستر بشه؟ باید عوارض و اینطور چیزا براش پرداخت بشه؟ اگه پاسخ مثبته این اتفاق فقط باید توی فرودگاه بیوفته؟ من از اون مسافر بنده خدا نمیتونم بخوام که همچین کاری برای من بکنه. گزینه‌ای برای اینکه توی شهر بشه کاری در موردش کرد وجود داره؟ اگر جواب سئوالهام رو نمیدونین اما میدونین که از کجا میتونم بپرسم هم باز کمک بزرگیه.

 3. بردیا می گوید

  یه مورد دیگه هم بگم که نمیدونم مربوط میشه یا نه (فکر کنم بشه!) و اون اینکه این فامیل عزیز قبلاً که ایران اومده و این گوشی رو داشته، سیم کارت ایران رو گذاشته توش و استفاده کرده ازش. این میتونه به این معنی باشه که این گوشی خود به خود رجیستر شده هست و دیگه نیاز نیست دوباره براش کاری انجام بشه؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.