اولین ماشین چاپ سه‌بعدی اتانازی (خودکشی خودخواسته) جهان رونمایی شد

0

در نمای اول شبیه یک ماشین پرنده است. ماشین‌هایی که قرار است رویای بلندپروازانه بشر برای پرواز را کامل کنند و جایگزین ماشین‌های سواری شوند. البته؛ شباهت‌های زیادی به ماشین پرنده دارد و برای سفر انسان ساخته شده است.

اما بهتر است از این ماشین فاصله بگیرید و آرزو کنید هیچ‌گاه حتا برای لحظه‌ای فکرش را نکنید. چون «ماشین مرگ» است.

بشر همان‌طور که دارد هر روز برای راحتی زندگی خود دست به اختراع و توسعه فناوری می‌زند؛ برای مرگ خود نیز برنامه‌هایی دارد.

دکتر فلیپ نیچکه (Phillip Nitschke) پزشک استرالیایی که به «دکتر مرگ» مشهور است؛ اولین ماشین سه‌بعدی مرگ یا خودکشی خودخواسته (اتانازی) در دنیا را رونمایی کرد. این ماشین مرگ به نام Sarco (نوعی تمساح) برای افرادی ساخته شده است که تصمیم دارند به زندگی خود پایان بدهند.

نیچکه برای سال‌های متمادی مشاور مرگ خودخواسته بود و بیماران زیادی به وی مراجعه کردند. او می‌گوید ماشین Sarco یک نیز ضروری برای مردم است.

این ماشین مرگ شبیه به یک کپسول است. فرد که در آن می‌نشیند؛ شروع به باد کردن می‌کند و به دو برابر حجم اصلی خود می‌رسد. در نهایت به شکل یک تابوت در می‌آید. دکتر نیچکه به همراه یک دوست مهندس خود به نام الکساندر بانیک این دستگاه را در هلند ساختند.

مرگ خودخواسته در غروب آفتاب

درون این ماشین از ماده نیتروژن مایع پر شده است. دکتر نیچکه می‌گوید افرادی که سوار آن می‌شوند؛ پس از ۶۰ ثانیه احساس غرور می‌کنند، پس از چند دقیقه هوشیاری خود را از دست می‌دهند و در مدت زمانی کمتر از ۵ دقیقه می‌میرند.

ماشین مرگ Sarco را می‌توان در هر کجایی قرار داد و هر زمان که دوست داشت؛ استفاده کرد. در واقع، این ماشین برای افرادی است که می‌خواهند خودکشی کنند ولی شاید دوست داشته باشند در یک جنگل سرسبز و در حال تماشای درختان جان بدهند یا در حال تماشای غروب خورشید به آن دنیا سفر کنند.

چه کسانی دوست دارند از این ماشین مرگ استفاده کنند؟ دکتر نیچکه می‌گوید افرادی که دچار افسردگی ذهنی هستند و دیگر مطمئن شدند که نمی‌خواهند به زندگی خود ادامه بدهند. همین‌طور؛ افرادی که خودآگاهانه و با اختیار تمام تصمیم می‌گیرند که به زندگی خود پایان دهند. آن‌ها از زندگی خود راضی نیستند یا زندگی‌شان همراه با بیماری و شکنجه و درد است.

در برخی از ایالت‌های امریکا درخواست برای مرگ و به اتمام رساندن زندگی قانونی است اما در سراسر ایالات متحده چنین قانونی وجود ندارد. همچنین؛ در برخی کشورها مانند هلند نیز از سال ۲۰۰۱ مرگ قانونی فراهم شده است.

ماشین Sarco اولین بار در اکتبر امسال در خلال کنفرانسی در کانادا رونمایی شد و قرار است به‌زودی و از طریق آنلاین به فروش برسد. افراد متقاضی باید یک پرسش‌نامه روان‌شناسی را پر کرده و کد خرید چهار رقمی دریافت کنند.

به نظر می‌رسد این ماشین یکی از اختراع‌های غیرانسانی و غیراخلاقی تاریخ بشر باشد که با افتخاز ازش یاد می‌شود. چون «زندگی» در بسیاری از فرهنگ‌ها و ادیان یک امر مقدس و هدیه الهی محسوب می‌شود.

منبع: + و +


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.