اولین پل فلزی چاپ سه بعدی جهان در آمستردام هلند افتتاح شد

این پل ۶ تن وزن و ۱۲ متر طول دارد

0

هفته گذشته، اولین پل فولادی چاپ شده توسط پرینترهای سه بعدی در شهر آمستردام برای استفاده عمومی افتتاح شد. این پروژه خلاقانه و ابتکاری به سرپرستی شرکت هلندی MX3D اجرا شده است.

این پل تاریخی که روی یکی از قدیمی‌ترین کانال‌های شهر نصب شده؛ توسط ملکه هلند افتتاح شد. مراسم رونمایی و افتتاح این پل نیز در نوع خودش جالب است. ملکه یک دکمه را فشار داده تا رباتی به طور خوذکار روبان قرمز پل را بریده و پل در جای خود نصب شود.

این پل ۱۲ متری، علاوه بر اینکه در صنعت چاپ سه بعدی یک نقطه عطف بزرگ بوده و فناوری‌های به کار گرفته شده در آن قابل توجه است؛ از سنسورهای پنهانی برخوردار است که داده‌های واقعی درباره کارایی پل هوایی جمع‌آوری می‌کند. محققان کالج امپریال لندن از این اطلاعات برای تجزیه و تحلیل نحوه واکنش پل در طول زمان و اثر تعاملی عابران پیاده با آن استفاده می‌کنند.

یک مهندس سازه در دانشگاه امپریال می‌گوید: «این سازه فلزی چاپ سه بعدی به اندازه کافی بزرگ و مستحکم برای عبور و مرور عابران پیاده است و پیش از این هرگز چنین چیزی ساخته نشده است. دیدن استفاده عمومی از این پل واقعا خارق‌العاده است.»

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

ساخت دوقلوی دیجیتالی برای تجزیه و تحلیل عملکرد پل

برنامه‌های ساخت این پل از سال ۲۰۱۵ آغاز شده است. شرکت MX3D در آن زمان پیشنهاد ساخت یک پل عابر پیاده چاپ سه بعدی فلزی با پیشرفته‌ترین فناوری‌ها و ترکیبی از رباتیک و جوشکاری را داد. بیش از ۶ تن فولاد در ساخت این پل استفاده شده تا تبدیل به یک شاهکار مهندسی و برنده جوایز شود.

روند چاپ این پل فلزی بیش از ۶ ماه طول کشید و در سال ۲۰۱۸ به پایان رسید. به دلیل بازسازی دیواره‌های کانال، پل آماده شده به تاخیر افتاد تا در این ماه سرانجام برای استفاده عموم مردم نصب شد. این پل توسط چهار ربات از راه دور ساخته شده و سپس به محل نصب حمل و با جرثقیل در جای خود نصب شد.

مدریر ارشد فناوری شرکت MX3D اعتقاد دارد موفقیت این پروژه پیامدهای مهیجی برای آینده معماری دارد. او می‌گوید اگر بخواهید یک پل زیبا و تزئین شده داشته باشید؛ ناگهان یک گزینه خوب برای چاپ آن خواهد بود. این فناوری نه تنها کارها را برای شما ارزان‌تر و کارآمدتر می‌کند؛ یک ابزار جدید به دست معماران و طراحان می‌دهد تا بتوانند در طرح‌ها و معماری خود تجدیدنظر کنند.

برای ارزیابی نحوه رفتار این پل فولادی چاپ سه بعدی در طول زمان، یک دو قلوی دیجیتالی از این پل ساخته شده است که با استفاده از داده‌های ورودی سنسورها، وضعیت فیزیکی پل کاملا شبیه‌سازی می‌شود. اطلاعات حاصل از این مدل کامپیوتری به کارشناسان کمک می‌کند تا کاربردهای جدید بالقوه‌ای برای چاپ فولادهای سه بعدی کشف کنند و به پل آموزش دهند چگونه کارهایی مانند شمردن تعداد کاربران عبوری را انجام دهد.

ضمن اینکه به موقع می‌توان هشدارهای خرابی پل را دریافت و برای تعمیر آن اقدام کرد. این اطلاعات شبیه‌سازی شده کمک می‌کنند از خرابی و شکستگی و سقوط پل جلوگیری شود.

این پل به شکل امواج نقره‌ای بسیار زیبایی ساخته شده است و ظاهری کاملا مدرن و آینده‌نگرانه دارد. در محلی بسیار قدیمی از شهر آمستردام نیز نصب شده است و شهردار این شهر امیدوار است باعث رونق گردشگری شود.

منبع smithsonianmag

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.