اولین تاسیسات کمپوست‌سازی انسان در جهان سال ۲۰۲۱ افتتاح می‌شود: با خاک عزیز از دست رفته، درخت پرورش دهید!

2

هر کشور و فرهنگی یک آداب و رسوم برای جسد مردگان خود دارند. در فرهنگ کشورهای غربی، وقتی یک انسان می‌میرد و دیگر روحی در کالبد جسم‌اش نیست؛ یکی از این دو کار را با جسدش می‌کنند؛ به خاک می‌سپارند یا می‌سوزانند.

اما از سال ۲۰۲۱ که شروع دهه سوم قرن بیستم است؛ روش جدید دیگری هم در دسترس خواهد بود. یک تاسیسات جهانی و جدید برای برگزاری مراسم گرامی‌داشت فرد فوت شده و البته تبدیل جسم او به کود؛ روشی جایگزین برای تدفین‌های سنتی!

قرار است تاسیسات کمپوست‌سازی انسان Recompose در سال ۲۰۲۱ در شهر سیاتل واشنگتن بازگشایی شود. اولین مجموعه و کارخانه بازیافت و کمپوست‌سازی انسان خواهد بود و به آرامی باقای انسانی را به خاک و کودی مفید تبدیل می‌کند. فرآیندی که به نام‌های «recomposition» یا «natural organic reduction» مشهور است.

Recompose یک شرکت سهامی عام با سرمایه‌گذاری و تاسیس شخصی به نام «کاترینا اسپاد» است. سال‌ها در حوزه فعالیت‌های عمومی و خدمات به مردم کار می‌کند و امسال پس از تصویب لایحه تاریخی در واشنگتن امریکا برای به رسمیت شناختن کمپوست‌سازی انسان و یک خدمات قانونی دانستن آن، اقدام به راه‌اندازی تاسیسات بازیافت جسد انسان کرده است.

زمان اجرای این قانون از ماه می ۲۰۲۰ میلادی است. «اسپاد» مدیرعامل شرکت Recompose این اقدام را یک «انقلاب مراقبت‌های پس از مرگ» می‌خواند و می‌گوید اجساد مردم در مخزن‌های شش ضلعی کم‌کم به خاک تبدیل شده و قابلیت استفاده مجدد پیدا خواهند کرد.

این پروسه با دفن اجساد هم به تدریج و طبیعی انجام می‌شود ولی در فرآیند کمپوست‌سازی سریع‌تر و تحت کنترل صورت می‌گیرد.

صرفه‌جویی در آلودگی هوا، تولید خاک برای زمین

وب‌سایت شرکت Recompose درباره پروسه کمپوست کردن انسان توضیح داده است: «بدن‌‌ها با تراشه‌های چوب پوشیده شده و هوادهی می‌شوند تا زمینه و محیط مناسبی برای رشد میکروب‌های طبیعی فراهم و باکتری‌های جدید و مفیدی ساخته شود.»

به گفته این وب‌سایت، در بازه زمانی ۳۰ روزه، بدن یک انسان به طور کامل تبدیل به خاک شده که می‌تواند برای رشد و بقای دیگر موجودات استفاده شود.

نکته جالب این کار، پس از اتمام فرآیند کمپوست‌سازی انسان است. بستگان و خانواده نزدیک وی می‌توانند مقداری از این خاک را برای استفاده در باغ و باغچه خود تحویل بگیرند.

از جمله دلایلی که باعث تصویب قانون جدید در ایالت واشنگتن برای کمپوست کردن انسان و زمینه‌سازی فعالیت شرکت‌هایی مانند Recompose شده است؛ حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از تولید دی کسید کربن یا مصرف انرژی‌های زائد برای سوزاندن اجساد با صندوقچه‌های بزرگ یا خاک‌سپاری آن‌ها است.

تخمین زده می‌شود هر فردی که به سوی کمپوست‌سازی بدن خود بیاید؛ یک تن گاز دی اکسید کربن ذخیره کرده و مانع از انتشار آن در هوای آزاد شده است. هزینه هر کمپوست بدن انسان نزدیک به ۵.۵۰۰ دلار است.

موسس شرکت Recompose می‌گوید این رویکرد هم باعث کاشه آلودگی هوا و محیط زیست می‌شود و هم کمکی به تولید خاک بیشتر برای کره زمین خواهد بود. او به مردم می‌گوید با انتخاب چنین روشی هم یک مراسم آئینی خوب برگزار کردید و هم برای پرورش درختان خاک تولید می‌کنید.

شاید شعار این شرکت هم این عبارت باشد: «با خاک عزیزتان، درخت خود را پرورش دهید.»

منبع

 
2 نظرات
 1. حمید می گوید

  شاید شعار این شرکت هم این عبارت باشد :
  چون به بهار سر کند لاله ز خاک من برون
  ای گل تازه یاد کن از دل داغ دیده ام

 2. کاوه می گوید

  ابر آمد و باز بر سر سبزه گریست

  بی بادهٔ گلرنگ نمی‌باید زیست

  این سبزه که امروز تماشاگه ماست

  تا سبزهٔ خاک ما تماشاگه کیست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.