اولین بافت عصبی تولیدشده با چاپ سه بعدی که می‌تواند رشد می‌کند و عملکردی مانند مغز انسان دارد

0

محققان اولین بافت مغزی تولید شده با پرینت سه بعدی را که دارای عملکرد هم است، ایجاد کرده‌اند که می‌تواند مانند بافت مغز واقعی فعالیت داشته باشد.

این دستاورد قابل توجه توسط تیمی در دانشگاه ویسکانسین-مدیسون، به دست آمده و  ابزار جدیدی را در اختیار دانشمندان علوم اعصاب برای مطالعه ارتباط مغز قرار می‌دهد که می‌تواند به طور بالقوه منجر به راه‌های بهتری برای درمان بیماری‌هایی مانند آلزایمر و پارکینسون می‌شود.

سو چون ژانگ، عصب‌شناس و محقق ارشد، در مقاله جدیدی این تحقیق را تشریح کرده و می‌گوید: «این می‌تواند نگاه ما را به زیست‌شناسی سلول‌های بنیادی، علوم اعصاب، و آسیب‌شناسی بسیاری از اختلالات عصبی و روانی تغییر دهد.ـ

ژانگ و تیم او می‌گویند که بسیاری از آزمایشگاه‌ها باید بتوانند از روش جدید خود استفاده کنند زیرا این روش به تجهیزات چاپ زیستی خاصی نیاز ندارد. علاوه بر این، سالم نگه داشتن بافت آسان است و می‌توان آن را با میکروسکوپ و سایر تجهیزاتی که معمولاً در اکثر آزمایشگاه‌ها یافت می‌شود، مطالعه کرد.

پرینت زیستی سه بعدی، فرآیندی با هدایت کامپیوتری است که در آن لایه‌هایی از مواد، سلول‌ها و اجزای دیگر را برای ساختن ساختار‌های زنده روی هم سوار می‌شوند. این روش پتانسیل زیادی برای ایجاد بافت‌هایی دارد که تکثیر می‌شوند و در برخی موارد حتی می‌توانند جایگزین بافت واقعی می‌شوند.

ژانگ می‌گوید: «از آنجایی که می‌توانیم بافت را با طراحی چاپ کنیم، می‌توانیم یک سیستم تعریف‌شده برای بررسی نحوه عملکرد شبکه مغز انسان داشته باشیم. ما می‌توانیم به طور خاص به نحوه تعامل سلول‌های عصبی تحت شرایط خاص با یکدیگر نگاه کنیم.»

برای درک شبکه‌های مغز انسان برای مطالعه سلامت و بیماری‌ها، به یک مدل قابل اعتماد از بافت‌های عصبی زنده انسان نیاز است، زیرا مدل‌های حیوانی نمی‌توانند به طور کامل پیچیدگی مغز انسان را ارائه دهند.

اما چاپ بافت عملکردی مغز انسان چالش برانگیز است و تاکنون اکثر بافت‌های چاپ سه بعدی فاقد اتصالات مناسب بین سلول‌ها بودند. نورون‌ها باید بتوانند در عین حال که ساختار بافت را دست نخورده نگه می‌دارند بالغ شوند و سلول‌های حمایت‌کننده مانند آستروسیت‌ها برای عملکرد مناسب بافت ضروری هستند.

تلاش‌های قبلی از داربست‌های غیرقابل تخریب استفاده می‌کردند که از مهاجرت آسان سلول‌های عصبی جلوگیری می‌کردند. به جای لایه‌بندی عمودی معمول، تیم از لایه‌بندی افقی نورون‌های مشتق‌شده از «سلول‌های بنیادی پرتوان القاییـ استفاده کرد که در ژل «جوهر زیستی» نرم‌تری نسبت به روش‌های قبلی قرار داده شده بود.

سلول‌های بافتی چاپ شده آن‌ها می‌توانند شبکه‌های مغز مانند را در داخل و بین لایه‌ها تنها در چند هفته تشکیل دهند. نورون‌ها ارتباط برقرار می‌کنند، سیگنال می‌فرستند، از انتقال‌دهنده‌های عصبی استفاده می‌کنند، و حتی شبکه‌هایی را با سلول‌های پشتیبانی‌کننده اضافه می‌کنند.

ژانگ می‌گوید: «حتی زمانی که سلول‌های مختلف متعلق به بخش‌های مختلف مغز را چاپ کردیم، آن‌ها همچنان می‌توانستند به روشی بسیار خاص و ویژه با یکدیگر صحبت کنند.»

البته فعلا قشر مغز و جسم مخطط با این روش چاپ شده.

در بافت زیستی چاپ شده آکسون‌هایی شکل گرفت از قشر مغز به سمت جسم مخطط می‌رفتند..

دقت این روش پرینت سه بعدی، بر خلاف روش پیشینی یعنی تولید اندامک‌های مینیاتوری رشد یافته یا ارگانوئید‌های مغزی، امکان کنترل انواع و ترتیب سلول‌ها را فراهم می‌کند.

مشکل دیگر این است که نمونه اولیه نمی‌تواند جهت نورون‌های بالغ را کنترل کند و بافت چاپ شده فاقد ساختار طبیعی است که در ارگانوئید‌های مغز دیده می‌شود. اما می‌توان از آن برای بررسی مکانیسم‌های مولکولی زیربنای رشد مغز، رشد بافت، ناتوانی‌های رشدی، اختلالات عصبی و غیره استفاده کرد.

این مطالعه در Cell Stem Cell منتشر شده.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

بهترین سایت‌ها برای پیدا کردن کتاب‌هایی که با سلیقه شما جور هستند

آیا می‌خواهید از مطالعه کتاب لذت ببرید؟ در اینجا سایت‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که کتاب‌هایی خوبی بر مبنای مطالعات لذت‌بخش قبلی به شما توصیه می‌کنند.هیچ چیز دلهره آورتر از رفتن به یک کتابفروشی بدون فهرست خرید نیست. شما کلی وقت…

قسمت دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده‌اند و نگرش جدیدی نسبت به تاریخ در ما ایجاد می‌کنند

عکس‌های تاریخی بسیار هستند. برخی از آنها از فرط تکرارِ دیگر روتین می‌شوند و نکته جدیدی به ما نمی‌افزایند. متاسفانه برخی از آنها در بایگانی‌های فراموش می‌شوندو کسی متوجه نکته‌شان نمی‌شود و به تدریج نابود می‌شوند و برخی هم کمتر از بقیه بها…

اگر گوشی‌های موبایل، دهه‌ها زودتر اختراع می‌شدند

در دوره‌ای پس از همگانی شدن استفاده از گوشی‌های موبایل، تنوع ظاهری آنها بسیار زیاد بود و هیچ گوشی‌ای شبیه گوشی دیگر نبود. اما الان شکل همه گوشی‌ها تقریبا یکی شده است.ما خیلی منتظر گوشی‌های تاشو یا رول‌شونده ماندیم تا این یکنواختی را به…

عکس‌هایی که جادوی پرسپکتیو را نشان می‌دهند

عکاسی به نام هوگو سوئیساس، یک عکاس خلاق مستقر در لیسبون پرتغال است. او از دوربین و مغزش برای فریب چشم بینندگان عکس‌هایش استفاده می‌کند. او کاملاً خودآموخته، اشیاء روزمره را در صحنه‌هایی که به نظر نمی‌رسد متعلق به آن‌ها هستند، قرار می‌دهد، و…

زره نمادین فلزی پیچیده‌ برای گربه‌ها و موش‌ها – کار یک هنرمند باذوق!

دشمنی بین گربه‌ها و موش‌ها به قدمت تاریخ است. اگر قرار بود آنها مثل آدمیان در برابر هم صف‌آرایی کنند چه چیزهایی برای این نبرد می‌ساختند؟کار یک هنرمند کانادایی تقریباً در همین سمت و سو است. جف دی بوئر با الهام از فرهنگ‌های باستانی و…

چرا غذاها در کتاب‌های مصور و انیمیشن‌ها اینقدر اشتها برانگیزند؟!

دوران کودکی خودم را که به یاد می‌آورم، یاد کتاب‌های داستان مصور می‌افتم که در بعضی از صفحات آن عکس میزهای پر از غذا درج شده بود. نقاشی‌های آنقد آنقدر خوب بودند که تصور می‌کردم میوه‌ها و مرغ و بوقلمون و سوسیس فرنگی‌ها مسلما باید کیفیت…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.