شما تقریبا هر هفته، یک روز کامل در اینترنت هستید

0

یک گزارش منتشر شده، نشان می‌دهد که از سال ۲۰۰۰ میلادی که اینترنت به یک جریان اصلی تبدیل شد؛ تغییرات چشمگیری در رفتار آنلاین مردم رخ داده است.

گزارش اخیر مرکز مطالعاتی USC Annenberg Center برای موضوع «آینده دیجیتالی» نشان می‌دهد؛ از سال ۲۰۰۰ به بعد میزان ساعت‌های حضور مردم در اینترنت رو به افزایش است و از ۹.۴ ساعت در هفته به مرز ۲۳.۶ ساعت در هفته رسیده است. یعنی تقریبا هر هفته یک روز کامل در اینترنت هستیم!

اینترنت به یک بخش جدایی‌ناپذیر زندگی ما تبدیل شده است. این موضوع را آمارها نشان می‌دهند. مثلا در همین گزارش بالا؛ رشد میزان آنلاین بودن مردم در خانه از سال ۲۰۰۰ تا کنون؛ ۴۰۰ برابر شده است. یعنی از ۳.۳ ساعت در هفته به مرز ۱۷.۶ ساعت در هفته رسیده است.

آمارهای بالا براساس مطالعه روی زندگی یک هفته بیش از ۲ هزار داوطلب در سراسر ایالات متحده به دست آمده است.

شاید در کشورهایی مانند ایران؛ آمارهای بالا کمی متعادل‌تر و پایین‌تر باشند ولی افزایش میزان ساعات حضور ما در فضای مجازی و اینترنت درون خانه و محل کار کاملا قابل لمس است.

جزیی از زندگی اما آینده مبهم و ترسناک

اینترنت به یک نیاز ضروری زندگی افراد تبدیل شده است و هر روز بیشتر از گذشته بدان وابسته می‌شوند و ازش استفاده می‌کنند. اینترنت روی رفتار و سبک زندگی ما هم تاثیر گذاشته است و بدون اینکه بخواهیم مثال‌هایی بیاوریم که برای همه ما محسوس و قابل تصور است؛ با کمی آینده‌نگری می‌توان متوجه تهدیدات یا ترس‌هایی شد که در انتظارمان است.

حدود دو ماه پیش؛ قانون «بی‌طرفی شبکه» لغو شد و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت مجوز یافتند که در نحوه ارایه خدمات و سرویس‌ها؛ عدالت را رعایت نکنند. حالا تصور کنید ما روزی چندین ساعت و هفته‌ای یک روز از اینترنتی استفاده می‌کنیم که دیگران درباره‌اش تصمیم می‌گیرند.

اینترنت به ابزاری بزرگ و موثر برای مدیریت و کنترل جوامع بشری تبدیل شده است و این سوال را در ذهن ایجاد می‌کند که یک دهه یا دو دهه بعد چگونه خواهد بود؟

موسسه USC Annenberg Center می‌گوید اکنون اینترنت در زندگی مردم از تلفن و فناوری‌های مشابه آن نقش پررنگ‌تری دارد. به همین دلیل است که باید همانند فناوری‌های دیگر تنظیم شود. یعنی همه مردم به اندازه مساوی به منابع روی اینترنت دسترسی داشته باشند و واقعا شبکه‌ای بی‌طرف داشته باشیم.

گزارش موسسه USC Annenberg Center حقایق دیگری را هم نشان می‌دهد که البته باز برای همه ما ملموس است. مثلا اینترنت تاثیر زیادی روی اخبارخوانی ما داشته است. منابع دریافت اخبار مردم تغییر پیدا کرده است.

نسبت خواندن اخبار برای همه سنین مردم از روی منابع چابی به آنلاین در سال ۲۰۰۱ برابر ۸۵ به ۱۵ بوده است که در سال ۲۰۱۶ به ۵۱ به ۴۹ تغییر پیدا کرده است.

شبکه‌های اجتماعی نیز بسیاری از روابط اجتماعی را تحت تاثیر قرار دادند. نزدیک به ۶۲ درصد افراد حاضر در این گزارش گفتند اینترنت برای حفظ روابط اجتماعی‌شان «مهم» یا «بسیار مهم» است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.