کتابخوانی رایگان در متروهای تهران با فیدیباکس

8

عکس‌های مربوط به اتوبوس‌ها و متروهای ژاپن و کشورهای فرنگی را که گاه تصادفی می‌دیدیم، همیشه تأسف می‌خوردیم. چرا که در این عکس‌ها به کرات دیده می‌شد که خیلی‌ها کتاب در دست دارند و مشغول مطالعه هستند. آنها در عکس‌ها چنان غرق در کتاب‌های خود دیده می‌شدند، گویی که از دنیا منفک شده‌اند، لذتی ناب را تجربه می‌کنند و به جای کنجکاوی در احوالات اطرافیان و یا سرک کشیدن بی‌حاصل در شبکه‌های اجتماعی، مشغول مطالعه هستند.

کتابخوان کردن مردم و تغییر فرهنگ، کار بسیار دشواری است. اما ۱۷ بهمن ما شاهد آغاز یک تحول خوب در متروهای تهران بودیم.

قضیه از این قرار است که ۲۲ دستگاه مخصوص به نام فیدیباکس در متروی تهران قرار داده شده که البته فعلا ۱۷ عدد از آنها فعال هستند.

با استفاده از آنها مسافران درون‌‌شهری می‌توانند به صورت رایگان به هزاران کتاب دسترسی پیدا کنند.

اگر به صورت دقیق‌تر بخواهم صحبت کنم باید بگویم که این پروژه تلاشی است مشترک از فیدیبو (که مدتی است در زیرمجموعه دیجی‌کالا قرار گرفته) و شهرداری تهران.

شما برای دسترسی به کتاب‌های رایگان کافی است که اپلیکیشن فیدیبو را داشته باشید.

در گام بعد در گوشه سمت راست و بالای این اپ، باید اشاره کنید تا یک کد QR تولید شود.

این کد را باید جلوی چشم دستگاه‌های فیدیباکس بگیرید.

حالا دیگر همه‌ چیز سرراست است؛ شما می‌توانید در داخل این اپ وارد کتابخانه مترو شوید و یک ساعت فرصت دارید که هر کتابی را که دوست دارید ورق بزنید.

پروژه بسیار خوب و ابتکاری‌ای به نظر می‌رسد. من هم خیلی دوست داشتم که بتوانم شخصا این فرایند را آزمایش کنم که به سبب اینکه مقیم تهران نیستم، این امر میسر نشد.

اما چیز دیگری که به نظرم می‌رسد همین محدودیت زمانی خواندن کتاب‌هاست. این طوری عملا حتی شهروندان علاقه‌مند هم صرفا مقدمه یا صفحات منتخبی از کتاب را خواهند توانست بخوانند.

در کشورهای ما هزینه‌های فرهنگی خیلی گزافی به هرز می‌رود. چه اشکالی دارد که مثلا شهرداری تهران اسپانسر یک طرح جامع‌تر شود. به این ترتیب که مسافران مترو بتوانند به رایگان اگر کتابی را در مترو شروع کردند، بار دیگر که وارد مترو شدند، بتوانند ادامه آن را بخوانند؟

مورد بعدی این است که به گمانم باید کتابخانه مترو، محتواهایی اختصاصی داشته باشد که برای خواندن در زمان کوتاه مناسب باشند. مثلا داستان‌های کوتاه تکی یا داستان‌های گویا.

و مورد آخر این است که امیدوارم فیدیباکس‌ها را به زودی در سایر اماکن عمومی مثل سالن‌های انتظار بیمارستان‌ها و نیز در شهرهای دیگر ایران ببینیم.


 
8 نظرات
 1. افاضاتی می گوید

  من از مشتری های فیدیبو هستم ولی به نظرم خیلی کار خوبی نبود. شاید بهتر است بگم خوب بود ولی کافی نبود
  من همیشه تو گوشیم اپش و دارم و کتاب میخرم میخونم – به طور کلی کسی که بخواد چیزی بخونه تو اینترنت میگرده پیدا میکنه
  یا ترجیح میده بازی کنه

  ولی اگه نسخه پرینتی میداد. مثل چیزی که تو اینترنت پر شده بود. ( داستان یک دقیقه ای / سه دقیقه / ۵ دقیقه ای )
  خیلی به نظرم مفید تر بود

 2. امیر محمد شمس می گوید

  طرح بسیار عالی هست .امیدوارم این طرح بتونه رشد فرهنگی برای جامعه به ارمقان بیاره.

 3. شادی می گوید

  سلام
  هر دو پیشنهاد شما در فیدیبو اجرایی شده است یعنی مسافران مترو می توانند به رایگان اگر کتابی را در مترو شروع کردند، بار دیگر که وارد مترو شدند، ادامه آن را بخوانند. چون نرم افزار آخرین صفحه مطالعه آنها را نگاه می دارد.
  از طرفی در حال حاضر میکروبوک هایی در این طرح وجود دارد که برای خواندن در زمان کوتاه مناسب هستند . ناگفته نماند که کمتر از ده روز دیگر امکان گوش دادن به کتابهای صوتی کوتاه نیز برای استفاده کنندگان فیدیباکس فراهم میشود. و فیدیبو در حال تولید محتوا در این زمینه است.

 4. آناهیتا می گوید

  به به چه طرح جالبی.امیدوارم تعداد دستگاهها بیشتر بشه و به غیر از مترو جاهای دیگه هم نصب بشه

 5. ف می گوید

  من امروز این اپ را افتتاح کردم. خیلی عالی بود هرگز فکر نمی کردم اینقدر راحت و جذاب باشد.
  شما نه تنها می توانید در ورود دفعه بعدتان ادامه کتاب را بخوانید، بلکه می توانید قبل از تمام شدن یک ساعتتان به دستگاه بعدی فیدیباکس برسید و دوباره یک ساعت زمان اضافه بخرید. این برای آن است که واقعا مسافران مترو از دستگاه استفاده کنند. دیگر اینکه به کسی که مایل باشد ایبوک را بخرد و در خانه ادامه بدهد تخفیف بسیار خوبی می دهد.
  من از تجربه امروزم خیلی راضی بودم و حتما ادامه خواهم داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.