دسته‌های مختلف داروهای مخدر کدام‌ها هستند؟

0

مواد مخدر ازنظر دارویی آلکالوئیدهای گیاهی می‌باشند که در پزشکی و داروسازی اهمیت زیادی پیدا کرده‌اند و در درمان بیماری‌ها بخصوص در دردهای شدید به‌عنوان مسکن مخدر بکار می‌روند.

نمونه آن‌ها عبارتند از: مورفین، کدئین، کافئین، کوکائین، نیکوتین و غیره. داروهای مخدر معمولاً با سه درجه تأثیر، اثر خود را ظاهر می‌سازند.

۱- تأثیر دارویی با دوز پایین که اثر دارویی آن ظاهر می‌شود.

۲- اثر تخدیری که با مقدار متوسط دارو ظاهر می‌شود.

۳- اثر کشنده که با مقدار زیاد دارو ظاهر می‌شود.

داروهای مخدر

ولی در تمام موارد فوق علایمی از داروهای مخدر با شدت و ضعف های مختلف ظاهر می‌شود که عبارتند از: سرگیجه شدید، خواب آلودگی شدید، عصبانیت، بی قراری، استفراغ، یبوست، پایین آمدن فشارخون و… … طبقه بندی داروهای مخدر:

گروه اول: اوپیوئیدها: تریاک و مشتقاتش اولین و مهم‌ترین داروی این گروه مورفین می‌باشد. مورفین یکی از ۲۵ آلکالوئید جدا شده از تریاک می‌باشد که اولین بار در سال ۱۸۰۳ از آن جدا شد و به‌عنوان دارو مصرف شد. بعضی از آلکالوئیدهای دیگر تریاک عبارتند از: پاپاورین، نارکو تین، بتائین، نارسئین و کودئین مورفین در تریاک با غلظتی متغایر از ۵ تا ۲۰ درصد موجود است. به‌صورت آلکالوئید آزاد یک ماده متبلور سفید رنگ، بی بو و تلخ مزه می‌باشد. نامحلول در آب است ولی محلول در محلول های قلیایی با بیشتر اسیدها به سهولت تشکیل املاح محلول در آب می‌دهد. دو شکل از آن در پزشکی و داروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی سولفات مورفین و دیگری کلریدرات مورفین. مقدار استعمال آن ۲ تا ۲۰ میلی گرم به‌صورت تزریق داخل وریدی یا زیرپوستی است و آمپول های ۱ میلی گرمی از آن وجود دارد.

کدئین: یک ماده شکوفای متبلور، بی رنگ، کم محلول در آب و محلول در اتانول می‌باشد.

کدئین نسبت به نور حساس بوده در اثر نور تجزیه می‌گردد. کدئین از نظر این‌که اعتیاد کمتری ایجاد می‌کند به‌عنوان ضد درد و ضد سرفه در قرص ها و شربت‌ها وجود دارد ولی از طرف دیگر مقدار موجود کدئین در تریاک بسیار ناچیز می‌باشد و فقط حدود ۲% – ۰۸% درصد در تریاک وجود دارد. کدئین با اسیدها املاحی تشکیل می‌دهد که دو نوع آن در داروسازی و پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد یکی سولفات کدئین و دیگری فسفات کدئین است که در قرص ها و شربت ها وجود دارد.

گروه دوم: مانند متازوسین، پتازوسین گروه سوم: مانند متریدین و دی فنوکسیلات

گروه چهارم: مانند متادون که علاوه بر اثر تسکینی برای درمان معتادین بکار می‌رود.

علائم وابستگی به داروی مخدر: این علائم وابستگی جسمی و روانی فرد را به داروی مخدر نشان می‌دهد و معمولاً با قطع دارو و نرسیدن آن به بیمار ظاهر می‌شود:

احساس درد در تمام بدن، ایجاد زیری در پوست، کم شدن اشتها، تهوع، استفراغ، اسهال، عصبانیت، خواب آلودگی، افزایش عرق، تندی ضربان قلب، افسردگی.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.