عربستان می‌خواهد بزرگ‌ترین نیروگاه انرژی خورشیدی دنیا را به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار بسازد

0

عربستان سعودی و شرکت ژاپنی «سافت بانک» تفاهم‌نامه‌ای را امضا کردند که تا سال ۲۰۳۰ بزرگ‌ترین نیروگاه تولید برق از انرژی خورشیدی را در صحراهای عربستان بسازند.

این پروژه بزرگ ارزش مالی ۲۰۰ میلیارد دلاری دارد و بزرگ‌ترین پروژه در این زمینه محسوب می‌شود. این نیروگاه قادر خواهد بود ۲۰۰ گیگاوات انرژی تولید کند که در نوع خودش بی‌نظیر است چون ۱۰۰ برابر بزرگ‌ترین نیروگاه فعلی دنیا است.

نیروگاه‌های انرژی خورشیدی دیگر در دنیا عمدتا بیشتر از چند گیگاوات تولید برق ندارند. این میزان تولید برق می‌توان برای تمام کشور عربستان کافی بوده و صرفه‌جویی بسیار زیادی به همراه داشته باشد.

یکی از اهداف اصلی عربستان از این پروژه، کاهش وابستگی به نفت و انرژی‌های فسیلی است. با راه‌اندازی این نیروگاه انرژی خورشیدی، عربستان می‌تواند منابع نفت بیشتری را ذخیره یا به کشورهای دیگر صادر کند.

به علاوه، این پروژه می‌تواند ۱۰۰ هزار شغل جدید در عربستان ایجاد کند و بسیاری از صنایع را با خودش درگیر کند. ساخت نیروگاهی ۲۰۰ گیگاواتی یکی از کارهای بزرگ عربستان در سال‌های اخیر برای برای مدرنیزه کردن اقتصاد این کشور است.

مدرنیزه کردن اقتصاد

ساخت این پروژه از سال ۲۰۱۸ آغاز خواهد شد و گفته می‌شود نخستین فازش با هزینه‌ای ۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ با توان تولید ۷.۲ گیگاوات انرژی برق راه‌اندازی شود. فاز نهایی این نیروگاه در سال ۲۰۳۰ به بهره‌برداری می‌رسد.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان درباره این پروژه می‌گوید:

«این اقدامی بزرگ برای بشریت است. این اقدامی شجاعانه و پرخطر است و من امیدوارم در این پروژه موفق شویم.»

ماسایوشی سان، رییس شرکت ژاپنی «سافت بانک» نیز اعلام کرده که وجود انرژی عظیم خورشیدی در عربستان، مکان وسیع برای اجرای این طرح و نیز مهندسان و کارگران پرشمار، اجرای چنین پروژه‌ای در عربستان سعودی را جذاب می‌کند.

گفتنی است که شرکت «سافت بانک» در سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی شده و تا کنون در چندین پروژه واقع در کشورهای مختلفی مانند امریکا، هند و اروپا سرمایه‌گذاری کرده است. سافت بانک به ولیعهد عربستان اطمینان داده است در صورت تامین منابع مالی، نگرانی بابت انجام این پروژه وجود ندارد و می‌توانند با خیال راحت به دیگر پروژه‌های اقتصادی خود در عربستان برسند.

البته، اخبار پیرامون این نیروگاه بزرگ انرژی خورشیدی فعلا در بستن قرارداد و برخی تفاهم‌ها است. برخی از کارشناسان می‌گویند ساخت چنین نیروگاهی حتا با وجود منابع مالی و سرمایه‌گذاری دولت عربستان؛ کار ساده‌ای نیست و ممکن است زمان طولانی‌تر برای ساخت آن نیاز باشد یا در یک فاز متوقف شود و به هدف نهایی نرسد.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.