سیرالئون اولین انتخابات مبتنی بر بلاک چین در دنیا را برگزار کرد

1

شهروندان کشور سیرالئون روز ۷ مارس در یک رای‌گیری عمومی شرکت کر‌دند. این رای‌گیری برای اولین بار در دنیا مبتنی بر رمزنگاری بلاک چین برگزار شد.

دولت سیرالئون بیش از ۷۰ درصد این رای‌گیری را با استفاده از فناوری بلاک چین پیاده‌سازی کرده است. از بلاک چین برای ارزهای دیجیتالی و پول‌های رمزشده استفاده می‌شود و یکی از محکم‌ترین سیستم‌های رمزنگاری اشتراکی است.

این فناوری بلاک چین به نام Agora توسط فردی به نام لئوناردو گامار طراحی و پیاده‌سازی شده است. این سیستم رای‌ها را به طور ناشناس در یک کتابخانه غیرقابل تغییر یا دستکاری ذخیره می‌کند و نتیجه رای‌گیری سریعا اعلام می‌شود.

برگه‌های رای ناشناس در سیستم بلاک چین Agora ذخیره و رکورد می‌شوند. هیچ‌کس نمی‌تواند این سیستم را تغییر دهد ولی نتایج رای‌گیری هر بخش یا احرازهویت و بازشماری رای‌ها امکان‌پذیر است. هر حوزه رای‌ می‌تواند به راحتی برگه‌های رای مربوط به خودش را مدیریت و نتیجه را مشاهده کند.

رای‌گیری مورد تایید همه گروه‌ها

دولت سیرالئون با استفاده از این سیستم می‌تواند یک رای‌گیری و نظرسنجی عمومی قابل اعتماد و کاملا مطمئن را برگزار کند. رای‌دهنده‌ها اطمینان دارند هیچ‌کسی نمی‌تواند رای آن‌ها را خوانده یا رمزگشایی کنند و مقامات دولتی یا احزاب و قومیت‌های مختلف نیز به طور شفاف و عمومی به نتایج یا پروسه رای‌گیری نظارت دارند.

در کشور سیرالئون، احزاب و قومیت‌های زیادی وجود دارد و همیشه تایید و اعتبار رای‌گیری‌های عمومی مورد سوال قرار می‌گیرد. اما بلاک چین می‌تواند موجب کاهش تنش‌ها و اعتمادسازی میان تمام طرفین شود.

سیرالئون کشوری با جمعیت ۷.۴ میلیون نفر است. به همین خاطر، استفاده از فناوری بلاک چین در رای‌گیری امکان‌پذیر بوده و از سوی دیگر موجب کاهش هزینه‌های چاپ برگ رای کاغذی و شمارش آرا می‌شود.

البته، سیستم رای‌گیری Agora کامل نیست و هنوز به عنوان یک سیستم جامع رای‌گیری کاستی‌هایی دارد ولی می‌تواند اکثریت یک رای‌گیری را مشخص کند. کشورهای دیگر برای استفاده از این سیستم یا سیستم‌های مشابه مبتنی بر بلاک چین؛ هنوز باید روی توسعه آن کار کنند.

ارزش سیستم رای‌گیری Agora در این است که غیرمتمرکز پیاده‌سازی می‌شود و با سیستم‌های رای‌گیری الکترونیکی ناکارآمد فعلی متفاوت است. کشورهای زیادی از سیستم‌های رای‌گیری الکترونیکی استفاده می‌کنند ولی آسیب‌پذیری‌ها و نقاط ضعفی دارند که ممکن است مورد حمله سایبری یا دست‌کاری قرار بگیرند.

آقای گامار و همکاران‌اش می‌خواهند این سیستم رای‌گیری را به کشورهای آفریقایی دیگر هم صادر کنند و اعتقاد دارند یک سیستم رای‌گیری کاملا امن و کاربردی طراحی کردند که در دنیا نمونه ندارد.

منبع


 
1 نظر
  1. سین می گوید

    امیدوارم در ایران هم از این روش در انتخابات استفاده بشه .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.