ژاپن در حال آزمایش یک سیستم رای‌گیری مبتنی بر بلاک‌چین است

0

ژاپن آخرین کشوری است که تصمیم گرفته از سیستم بلاک‌چین برای رای‌گیری استفاده کند.

تسوکوبا اولین شهر در کشور ژاپن خواهد بود که این سیستم را پیاده‌سازی و برای رای‌گیری دیجیتالی آزمایش می‌کند.

این سیستم می‌خواهد از کارت‌های Social Security شهروندان ژاپنی برای تکمیل مکانیزم احرازهویت آن‌ها هنگام رای‌گیری استفاده کند. قرار است از این سیستم برای مشارکت شهروندان ساکن شهر تسوکوبا در فعالیت‌ها و رای‌گیری‌های اجتماعی استفاده شود.

به نظر می‌رسد سیستم مورد استفاده در کشور ژاپن با دیگر سیستم‌های رای‌گیری رایج در سراسر دنیا متفاوت باشد. شهروندان به جای اینکه ورقه رای‌گیری خود را در یک جعبه امن بیندازند یا اینکه جلوی یک نام و کاندید علامت بزنند؛ باید روی صفحه‌نمایش رای دهند.

به گزارش منابع محلی و همین‌طور نشریه ژاپن تایمز، این سیستم رای‌گیری برای جلوگیری از جعل اطلاعات مبتنی بر رمزنگاری بلاک‌چین پیاده‌سازی شده است.

شهردار شهر تسوکوبا پس از اینکه رای خود را با این سیستم جدید ثبت کرد؛ به خبرنگاران می‌گوید تصورش این بوده که رای دادن با چنین سیستمی بسیار سخت و پیچیده باشد ولی حالا متوجه شده آسان و راحت است. به علاوه، وقت بسیار کمتری می‌گیرد.

مطمئن اما همراه با کاستی‌ها

البته، استقبال و استفاده از این سیستم مطابق انتظار مقامات شهری نبوده است چون برخی از رای‌دهنده‌ها رمزعبور خود را فراموش کردند و در نتیجه موفق به رای دادن نشدند.

مشکل دیگر این است که سیستم مشخص نمی‌کند واقعا رای یک فرد گرفته شده است یا خیر. این مسئله مهمی است که باید طراحان این سیستم در آینده رفع کنند. همین‌طور، مکانیزمی برای فهمیدن این موضوع که هر فردی واقعا از کارت Social Security خود استفاده کرده است یا خیر، وجود ندارد.

به هر شهروند یک کارت Social Security تخصیص داده می‌شود که با استفاده از آن باید در جلوی صفحه‌نمایش ایستاده و رای دهند. حالا احتمال دارد یک شهروند کارت Social Security را دریافت ولی پای صفحه‌نمایش استفاده نکرده باشد.

در ویرجینیای غربی نیز یک سیستم رای‌گیری الکترونیکی مبتنی بر بلاک‌چین پیاده‌سازی شده است تا نیروهای نظامی بتوانند در رای‌گیری‌های محلی استفاده کنند. در آن سیستم از تشخیص چهره برای احرازهویت و رای‌گیری استفاده می‌کند.

البته، همه می‌دانیم این روش برای تایید هویت رای‌دهنده‌ها چندان امن و مناسب نیست. به هر حال، در بسیاری از کشورها استفاده از مکانیزم‌های احرازهویت دیجیتالی و رمزشده مانند بلاک‌چین رواج یافته و در حال آزمایش است.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.