آی‌بی‌ام از کوچک‌ترین کامپیوتر جهان با بلاک‌چین رونمایی کرد

0

شرکت آی‌بی‌ام در اولین روز کنفرانس بزرگ IBM Think 2018 خود از کوچک‌ترین کامپیوتر جهان رونمایی کرد. این کامپیوتر کوچک‌تر از یک دانه نمک است. یعنی اندازه‌ای ۱ در ۱ میلی‌متر.

اما اندازه کوچک این کامپیوتر دلیلی بر ضعیف بودن‌اش نیست. این کامپیوتر قدرت محاسباتی برابر یک پردازنده x86 سال ۱۹۹۰ دارد. اگر کامپیوتر بزرگی بود؛ این قدرت محاسباتی یک دستاورد مهم در سال ۲۰۱۸ محسوب نمی‌شد ولی ما داریم درباره یک تراشه بسیار کوچک‌تر از چیزی که تصور می‌کنید؛ صحبت می‌کنیم.

آی‌بی‌ام اعلام کرده است؛ ساخت این تراشه هزینه‌ای کمتری از ۱۰ سنت دارد و شامل چند صد هزار ترانزیستور است. این کامپیوتر می‌تواند روی اطلاعات عملیات‌های «نظارت، تحلیل، ارتباطات و نظایر این‌ها» را انجام دهد.

این تراشه از سیستم رمزنگاری بلاک‌چین پشتیبانی می‌کند و می‌تواند به عنوان یک منبع اطلاعاتی برای برنامه‌های کاربردی بلاک‌چین و بیت‌کوین باشد. در واقع، این تراشه برای ردگیری، احرازهویت، کشف سرقت‌ها و تقلب‌ها یا عدم انطباق اطلاعات ساخته شده است.

همچنین، این کامپیوتر می‌تواند برخی وظایف پایه‌ای مبتنی بر هوش مصنوعی مانند مرتب‌سازی داده‌ها را انجام دهد. این پردازنده از حافظه‌های SDRAM و سلول‌های فتوولتاییک برای تغذیه انرژی از نور خورشید استفاده می‌کند.

آی‌بی‌ام می‌گوید این آغاز راه است. در ۵ سال آینده، شرکت‌های فعال در حوزه رمزنگاری از تراشه‌ها و کامپیوترهایی به اندازه یک دانه نمک در دستگاه‌ها و اشیا گوناگون روزانه استفاده می‌کنند. هدف اصلی ساختن کوچک‌ترین کامپیوتر جهان توسط آی‌بی‌ام هم چنین کاربردهایی است.

هنوز آی‌بی‌ام دارد روی این کامپیوتر کار می‌کند و زمان عرضه یا قیمت‌اش مشخص نیست. آن‌چه مهم است به دست آوردن چشم‌اندازی از آینده است. کامپیوترهایی که باید با ذره‌بین دیده شوند ولی می‌توانند در هر وسیله‌ای کار گذاشته شوند و قدرت محاسباتی و رمزنگاری را افزایش دهند.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.