سرانجام بانک مرکزی خرید و فروش ارزهای دیجیتالی را ممنوع اعلام کرد؛ آیا این سیاست می‌تواند در بازار موفق شود؟

1

مدت‌ها است مراکز مالی و پولی کشور، نهادهای اجرایی و قضایی، صرافی‌ها، کسب‌وکارها و مردم منتظر نظر نهایی و رسمی بانک مرکزی در خصوص استفاده یا خرید و فروش ارزهای دیجیتالی در ایران هستند.

در حالی‌که بسیاری از کشورهای جهان به طور رسمی و شفاف موضع‌شان درباره ارزهای رمزشده را اعلان کرده و مجموعه‌ای از سیاست‌ها و اقدامات برای کنترل تراکنش‌های پول دیجیتالی یا عرضه ارز دیجیتالی رسمی و مبارزه با پول‌شویی را اتخاذ و اجرایی کردند؛ بانک مرکزی و دیگر نهادهای متولی و مرتبط در ایران؛ سیاست محافظه‌کارانه و سکوت‌مانندی را در پیش گرفتند و در بازار خنثی عمل می‌کردند.

این رفتار باعث فعالیت غیرقانونی صدها سایت و کانال و شبکه مجازی برای خرید و فروش پنهانی ارزهای دیجیتالی در ایران شده و کاربران زیادی هم به این سو کشیده شده و بعضا شاهد کلاه‌برداری‌ها و قربانی شدن‌ افرادی بودیم که هیچ دانش و آگاهی در این بازار ندارند و هیچ مرجع رسمی و نظارتی در این میان وجود ندارد.

سرانجام بانک مرکزی دیروز، ۲ اردیبهشت ماه طی دستورالعملی به کلیه مراکز مالی و پولی کشور، موضوع ممنوعیت به کارگیری ارزهای مجازی را ابلاغ کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، قانون ممنوعیت استفاده یا خرید و فروش هر نوع ارز دیجیتالی در جلسه سی‌ام شورای عالی مبارزه با پول‌شویی در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۶ به تصویب رسیده است و اکنون به بانک‌ها ابلاغ می‌شود.

در اطلاعیه بانک مرکزی آمده است:

«از آنجایی که انواع ارزهای مجازی از این قابلیت برخوردار هستند که به ابزاری برای پول‌شویی و تامین مالی تروریسم و به طور کل، جابه‌جایی منابع پولی مجرمان بدل شوند، حوزه نظارت بانک مرکزی برای پیشگیری از وقوع جرائم از طریق ارزهای مجازی، موضوع ممنوعیت به کارگیری ارزهای مجازی را به بانک ها ابلاغ کرده است.»

به این ترتیب، استفاده از بیت‌کوین و ابزارهای استخراج یا تراکنش آن به همراه دیگر ارزهای دیجیتالی به طور رسمی ممنوع است.

در اطلاعیه بانک مرکزی تاکید شده است که این قانون برای تمامی بانک‌ها، موسسات مالی و اعتباری، صرافی‌ها و هر مرکز و کسب‌وکاری که به نوعی در صدد ترویج و تسهیل ارزهای دیجیتالی باشد؛ لازم الاجرا است و با متخلفین (خریداران و فروشندگان ارزهای دیجیتالی) برابر قوانین و مقررات مربوط برخورد خواهد شد.‏

سیاست یک بام و دو هوا

ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتالی توسط بانک مرکزی در حالی اعلام شده که برخی از نمایندگان مجلس در حال مطالعه روی این موضوع هستند که از طریق ویژگی‌ها و مزایای ارزهای دیجیتالی بتوانند برخی از تحریم‌ها را دور بزنند و دیگر در خرید و فروش‌های بین‌المللی نیاز به دلار نباشد.

همچنین، چندی پیش محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات به طور رسمی اعلام کرد به پست بانک دستور پیاده‌سازی آزمایشی اولین ارز دیجیتالی را داده است. قرار شده از ظرفیت‌های جامعه نخبگان و دیگر ارگان‌ها نیز برای این موضوع استفاده شود.

از آن سو؛ چندین سال است در ایران ارزهای دیجیتالی پا گرفتند و خرید و فروش می‌شوند. صدها سایت و کانال تلگرام مشغول فعالیت روی بیت‌کوین و دیگر ارزها هستند و حتای این موضوع روی بازار صرافی‌ها هم تاثیر گذاشته و برخی از آن‌ها را وارد این بازار سوداگرانه کرده است.

در انتها سوالات متعددی در ذهن شکل می‌گیرد که باید طی ماه‌های آینده دنبال جواب‌شان باشیم:

آیا دستورالعمل جدید بانک مرکزی می‌تواند فعالیت سایت‌ها و صرافی‌های فعال در بازار پول‌های دیجیتالی را متوقف کند؟

آیا در دنیای امروز و با وجود انواع ابزارهای فناوری و وب تاریک می‌توان جلوی هرگونه تراکنش یا خرید و فروش ارز دیجیتالی را گرفت؟

بانک مرکزی چه تمهیداتی یا ابزارهایی برای نظارت، ردگیری، متوقف‌سازی و کنترل این فعالیت‌ها دارد؟

اوضاع بازار پس از اعلام رسمی نظر بانک مرکزی درباره بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی چه تفاوتی با پیش از آن خواهد کرد؟

برخی از کارشناسان اعتقاد دارند بانک مرکزی زیر فشارها و درخواست‌های مراجع قضایی و دیگر نهادها؛ فعلا سیاست ممنوعیت و مخالفت با ارزهای دیجیتالی را در پیش گرفته است تا ببیند در آینده چه اتفاقی می‌افتد.

 
1 نظر
 1. safilo می گوید

  با سلام
  و عجب ها عجب
  ایا تو کشور ما ممنوع شود دیگه استخراج و تولید نمیشه؟
  ایا دیگه کسی فعالیت نمی کنه؟
  اگه موضوع تروریسته که با ویزا و مستر کارت هم امکانش هست.
  یاد داستان چند سال پیش افتادم که اینترنت بالاتر از سرعت ١٢٨ کیلو بیت بر ثانیه به مشترکی ارایه نمی شد.
  واقعا چرا تمامی تصمیماتمون اینگونه هستش؟!
  چرا از اول یک کار کارشناسی و اصولی و درست و اینده گرانه نمی شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.