فلیکر -یکی از نخستین مظاهر وب ۲.۰- پس از ۱۳ سال از یاهو جدا و صاحب مالک جدیدی شد

1

سرویس اشتراک عکس فلیکر به شرکت SmugMug فروخته شد. SmugMug نیز یک سرویس اشتراک عکس قدیمی‌تر از فلیکر است.

فلیکر در سال ۲۰۰۴ توسط Caterina Fake (مدیرعامل فعلی سرویس Slack) راه‌اندازی و در سال ۲۰۰۵ توسط یاهو به مبلغ ۲۵ میلیون دلار خریداری شد و شاید جزو اولین سرویس‌های اشتراک عکس در دنیا و یکی از نخستین مظاهر وب ۲.۰ بود. یک سرویس بسیار مدرن و پیش‌گام که بسیاری «وب ۲» را با او شناختند و توانست در آن زمان شکل جدیدی از شبکه‌های اجتماعی را نشان دهد.

اکنون یاهو در تملک شرکت ورایزون است و فلیکر توسط یک شرکت زیرمجموعه ورایزون به نام Oath به SmugMug فروخته شده است.

Don MacAskill، مدیرعامل شرکت SmugMug درباره این معامله به یکی از کاربران Flickr Pro گفته است:

آسمان و زمین را به حرکت درمی‌آوریم تا شما و دیگر عکاسان در سراسر جهان را هیجان‌زده کنیم.

سایت فلیکر بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر دارد که ده‌ها میلیارد عکس را روی این سرویس آپلود کرده و به اشتراک گذاشتند. پس، ساده است بفهیم چرا خرید سرویس فلیکر برای شرکتی مانند SmugMug سودده است.

فلیکر و اینستاگرام

آن‌ها می‌تواند مالک یک مدل تجاری کوچک اما سودآور با تعداد کاربران نسبتا مناسب باشند. پلتفرم فلیکر شاید به اندازه اینستاگرام کاربر نداشته باشد و سودهی مالی آن قابل مقایسه نیست ولی برای شرکتی مانند SmugMug یک کسب‌وکار موفق محسوب می‌شود.

از آن سو، کاربران فلیکر نیز از شنیدن این خبر بسیار خوشحال هستند. در سال‌های گذشته؛ بدترین مالک فلیکر می‌توانست یاهو و پس از آن ورایزون باشد.

البته؛ فلیکر بارها دست به دست شده و مالک جدید وعده‌های بزرگی داده که متاسفانه عملی نشدند. این سرویس اشتراک عکس بارها از ابتدا کدنویسی و بازنویسی شده و در طراحی آن تغییراتی به وجود آمده است تا کاربرپسندتر باشد.

آخرین بار، مریسا مایر مدیرعامل یاهو وعده انقلاب و دگرگونی فلیکر را داد و با جذب سرمایه و افزودن ویژگی‌های جدیدی مانند دادن یک ترابایت فضای ذخیره‌سازی عکس یا سیستم تشخیص چهره به دنبال رسیدن به شکوه و موفقیت بود ولی تمام این‌ها کافی نبود.

اینستاگرام نقش پررنگی در نابودی فلیکر داشت و هیچ‌گاه اجازه نداد این سرویس اشتراک عکس از سایه‌اش خارج شود. اکنون هم پیش‌بینی می‌شود فلیکر تنها یک سرویس آپلود عکس برای عکاسان باشد و نتواند آن‌طور که مالکان‌اش می‌گویند به یک بهشت برای عکاسان و کاربران تبدیل شود.

منبع: + و +

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.