نت‌فلیکس از کلان‌داده برای شناسایی فیلم‌های با پایان خیلی ترسناک استفاده می‌کند

0

نت‌فلیکس بیش از ۱۰۰ میلیون مشترک از سراسر جهان دارد. این افراد حجم عظیمی از اطلاعات را برای این سرویس‌دهنده ویدیو تولید می‌کنند تا با تجزیه و تحلیل‌شان بتوان به نتایج بسیار مهمی درباره بینندگان رسید.

این اطلاعات بزرگ‌ترین سرمایه نت‌فلیکس برای موفقیت بیشتر است. در بازار کنونی، داشتن چنین اطلاعاتی می‌تواند مزیت‌های رقابتی ایجاد کند و باعث لذت بردن بیشتر بیننده‌ها شود.

هنگامی که نت‌فلیکس یک کسب‌وکار مبتنی بر DVD بود؛ فقط به چهار فیلد اطلاعاتی شناسه مشتری، شناسه فیلم، رتبه‌بندی و تاریخ تماشای فیلم برای تحلیل دسترسی داشته اما از هنگامی که به یک سرویس‌دهنده استریم ویدیو تبدیل شده است؛ اطلاعات بسیار بیشتری برای تجزیه و تحلیل دارد.

در حقیقت، استفاده نت‌فلیکس از اطلاعات خام تولید شده توسط بینند‌ها و رسیدن به نتایج و اطلاعات ارزشمند تحلیلی درباره خواسته‌ها و نیازهای بیننده‌ها؛ یک انتخاب برای این پلتفرم نیست بلکه یک ضرورت حیاتی است.

نت‌فلیکس با این اطلاعات می‌تواند متوجه شود بیننده‌ها چه دوست دارند و کدام فیلم‌ها را بیشتر می‌پسندد یا کدام تجربه کاربری برایشان بهتر است.

نت‌فلیکس می‌داند بیننده‌ها چه می‌خواهند

این شرکت با استفاده از کلان داده (Big Data) توانسته متوجه شود هر مشترک نت‌فلیکس به طور متوسط ۶۰ الی ۹۰ ثانیه برای انتخاب فیلم وقت می‌گذارد و در این مدت ۱۰ الی ۱۲ عنوان را سریع مشاهده می‌کند.

جالب است بدانید ۸۰ درصد فیلم‌هایی که به بیننده‌ها پیشنهاد می‌شود؛ از سوی خود نت‌فلیکس انتخاب و گزینش شده‌اند.

این شرکت در سال ۲۰۰۶ یک جایزه نقدی ۱ میلیون دلاری برای گروهی در نظر گرفت که بتواند بهترین الگوریتم برای فهمیدن چگونگی انتخاب فیلم‌ها توسط کاربران براساس رتبه‌بندی‌شان و نحوه امتیازدهی به فیلم‌ها توسط آن‌ها را پیش‌بینی کند. همین تلاش‌ها باعث شده در حاضر حاضر بتواند فیلم‌های مورد علاقه بیننده‌ها را به‌شان نشان بدهد.

حتا نت‌فلیکس دارای فهرستی از فیلم‌های ترسناکی است که بیننده‌ها تا پایان تماشا نکردند و آن را نیمه کاره رها کردند.

آن‌ها الگوریتم‌هایی را تعریف کردند که اگر یک بیننده ۷۰ درصد فیلمی را تماشا کند ولی پس از آن خاموش کند، به معنای این است که فیلم بسیار ترسناک بوده یا پایان بسیار وحشتناک و هراس‌آوری دارد.

نت‌فلیکس این اطلاعات را می‌تواند از روی درصد استریم فیلم‌ها استخراج کند.

شاید برخی از بیننده‌ها حوصله‌شان سر رفته یا پایان فیلم برایشان اهمیت نداشته و به این دلیل فیلم را تا پایان تماشا نکردند؟ نت‌فلیکس جواب می‌دهد اگر بیننده‌ای تا ۷۰ درصد فیلم را استریم و تماشا کند؛ یعنی به آن فیلم علاقه‌مند است اما اگر پیش از ۷۰ درصد مثلا اواسط یا اوایل فیلم رهایش کند؛ ممکن است پسندش نبوده است.

به هر حال، نت‌فلیکس می‌داند بیننده‌ها چه می‌خواهند و کدام فیلم‌ها برایشان لذت تماشای بیشتری دارد یا نیمه کاره رها می‌کنند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.