یک راه تعاملی جدید برای ارتباط با موبایل‌ها و وسایل رایانشی دیگر: شنیدن گفتار ساکت!

0

دانشمندان علوم کامپیوتر همواره به دنبال راه‌هایی برای ارتباط آسان‌تر ما با کامپیوترها هستند. زمانی صفحه کلید و ماوس تنها راه ارتباطی با کامپیوترها بودند و بعد راه‌های ساده‌تری برای تعامل پیدا شد، مثل صفحات لمسی و بعد دستیارهای هوشمند که متوجه فرمان‌های صوتی ما می‌شوند.

اما هدف نهایی رؤیایی ما این است که روزی برسد که تنها با فکر کردن بتوانیم با کامپیوترها و اینترنت ارتباط برقرار کنیم. تصور کنید که سؤالی در ذهنتان ایجاد بشود و بعد بی‌درنگ از طریق هدست یا صفحه نمایش پاسخش را به صورت صوتی یا تصویری دریافت کنید.

اما فعلا تا این رؤیا فاصله زیادی وجود دارد.

در مقدمه بیان این خبر باید برایتان در مورد چیزی به نام Subvocalization یا گفتار ساکت توضیح بدهم. حتما متوجه شده‌اید که حین خواندن یک مقاله یا رمان، بی‌اراده صدای قرائت ذهنی آن را در مغزتان می‌شنوید.

خیلی‌ها که در پی آموزش تندخوانی هستند، دوست دارند تکنیک‌هایی آموزش بدهند که شما فقط به صورت دیداری مطالعه کنید و با تولید گفتار ساکت در مغزتان، سرعت مطالعه‌تان را پایین نیاورید. البته برخی‌ها هم می‌گویند که این امر، یک فرایند تکاملی است و. نباید با آن جنگید.

اما نکته جالب این است که به طور همزمان در هنگام تولید گفتار ساکت عضلات حنجره ما هم حرکات خیلی ظریفی می‌کنند. نخستین بار در ۱۸۹۹ پژوهشگری به نام کورتیس با آزمایشی این امر را ثابت کرد و دهه‌ها بعد یعنی در  سال ۱۹۵۰ دانشمند دیگری به نام ادفلت، وسیله‌ای برای ثبت فعالیت الکتریکی حنجره در هنگام تولید گفتار ساکت اختراع کرد.

حالا ابتکار جدید این است که وسیله‌ای به نام AlterEgo ایجاد شده که با حسگرهایش همین فعالیت‌های الکتریکی را متوجه می‌شود و شما اگر فرامین ساده را با مکانیسم صدای ساکت تولید کنید، متوجه آنها می‌شود و متناسب با آنها اطلاعاتی در اختیار شما قرار می‌دهد و دستیار هوشمند شما می‌شود.

این کار توسط پژوهشگران MIT انجام شده و به این ترتیب برای اولین بار یک رابط کامپیوتری ایجاد شده که هم هندزفری است و هم صوتی نیست.

پژوهشگری به نام آرناو کاپور،  رهبری این پژوهش را برعهده داشت. AlterEgo از گوش آویزان می‌شود و الکترودهایی دارد که روی پوست صورت و آرواره کاربر آن می‌چسبند. از این طریق سیگنال‌ها دریافت و بعد پردازش می‌شوند و جالب اینجاست که پاسخ‌ها می‌توانند به صورت صوتی و از طریق هدایت استخوانی به گوش کاربر رسانده شوند.

در گام اول AlterEgo متوجه ۲۰ نوع فرمان صوتی خاموش می‌شود. در آزمایشی که روی ۱۰ کاربر به مدت ۹۰ دقیقه انجام شد، AlterEgo در ۹۲ درصد موارد درست متوجه فرامین کاربران می‌شد.

تصور می‌شود که در محیطهای خیلی شلوغ یا جاهایی که نیازمند سکوت مطلق هستند AlterEgo می‌تواند یه عنوان یک اینترفیس کامپیوتری نو، نقش‌آفرینی کند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.