گوگل اپلیکیشنی برای افراد کم‌توان توسعه داده تا تنها با یک گوشی موبایل و با حرکات چشم بتوانند متن‌های مورد نظرشان را به گفتار تبدیل کنند

برنامه Look to Speak با فناوری‌های چشمی اجازه می‌دهد افراد برخی عبارت‌های از پیش نوشته شده را انتخاب کنند

0

گوگل با همکاری یک درمانگر گفتار و زبان به نام ریچارد کیو (Richard Cave)، یک اپلیکیشن آزمایشی اندروید برای افراد دارای اختلالات گفتاری و حرکتی توسعه داده‌اند؛ به‌ویژه افرادی که قادر به صحبت کردن نیستند ولی به ارتباطات و کمک‌های ارتباطی دیگران نیاز دارند. این برنامه راهی برای برقراری ارتباط و بیان خواسته‌ها ایجاد می‌کند.

اپلیکیشن Look to Speak از فناوری یادگیری ماشینی و نگاه‌ خیره چشمی (Eye Gaze) استفاده می‌کند. افراد کم توان می‌توانند با حرکت دادن چشمان خود به سوی بالا، پایین، چپ و راست و همزمان خیره شده به صفحه‌نمایش گوشی، یک عبارت از پیش آماده شده را انتخاب کنند تا به صورت صوتی تلفظ شود.

این اپلیکیشن می‌تواند به همین روش تایمر یا ساعت بیداری روی صفحه‌نمایش را به تعویق بیندازد یا عبارات کتاب مربوط به کاربر را ادیت کند. برخی از این عبارت‌ها سلام، متشکرم، بله یا خیر هستند.

ریچارد کیو در یک پست وبلاگ می‌گوید با فراگیر شدن و قدرتمندی دستگاه‌ها موبایل و فناوری‌هایی مانند یادگیری ماشینی که درون آن‌ها تعبیه شده است؛ ما به فکر روش‌های کار با تلفن در کنار فناوری‌های کمکی افتادیم. با این ابزارها می‌توان امکانات جدیدی برای افراد کم توان ایجاد کرد.

این درمانگر گفتاری و زبان اعتقاد دارد اپلیکیشن Look to Speak می‌تواند برای توسعه فناوری‌های مبتنی بر نگاه کردن و خیره شدن استفاده شود.

با چشمان خود صحبت کنید

او می‌گوید نمی‌خواهد اسمارت‌فون را جایگزین فناوری‌ها و ابزارهای گذشته و توسعه داده شده تا کنون در این زمینه کند؛ بلکه Look to Speak فقط برای بیان پیام‌های کوتاه و مهم استفاده می‌شود که دیگر دستگاه‌های ارتباطی قادر به انجام آن نیستند.

کیو می‌گوید هر روز دنبال یافتن روش‌هایی است تا مردم آسان‌تر و قابل‌دسترس‌تر نظرات، عقاید، نیازها، احساسات و هویت خود را بیان کنند.

وقتی این برنامه روی گوشی تلفن همراه اندرویدی نصب می‌شود؛ با قرار دادن صفحه Look to Speak پیش چشم فرد، او می‌تواند با حرکات چشم یک عبارت را انتخاب کند تا با صدای بلند توسط بلندگوی گوشی تکرار شود.

طبق اعلام گوگل، ضمن اینکه امکان شخصی‌سازی عبارت‌های از پیش تعریف شده در این برنامه، تمام اطلاعات کاربران روی خود گوشی آن‌ها ذخیره شده و هرگز به سرورهای گوگل یا جای دیگر منتقل نمی‌شوند تا حریم خصوصی این افراد کاملا امن باقی بماند.

اپلیکیشن Look to Speak یکی از پروژه‌های Start with One گوگل است. در این پروژه ابزارها و فناوری‌های بسیار زیادی اختراع شده و در حال آزمایش روی پلتفرم‌های گوگل هستند تا جهان بزرگ‌تری بسازند.

این اپلیکیشن به طور رایگان برای همه افراد روی گوگل‌پلی منتشر شده است و از اندروید ۹ به بالا را به همراه Android One پشتیبانی می‌کند.

منبع ZDnet
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.