اعتیاد به فناوری مشکلی بزرگ‌تر از آن چیزی است که مردم تصور می‌کنند

1

ما در مقابل فناوری منعطف هستیم. فناوری به ما اجازه داده است کارهای شگفت‌انگیزی انجام دهیم که باعث بهبود زندگی‌‌مان شده‌اند.

اما به همان اندازه، فناوری باعث افزایش سرعت زندگی ما شده است به طوری‌که گاهی اوقات فراتر از کنترل و توانایی ما است. این بد است که زندگی ما تحت کنترل چیزی باشد که ما بایستی کنترل‌اش کنیم.

فناوری تمام تمرکز و توانایی ما را به سوی خودش جلب می‌کند و مانع فکر کردن، حضور در میان دیگران و ارتباط با خودمان و جهان اطراف‌مان می‌شود.

آمار و ارقام تنها حقیقتی که خودمان خوب درک‌اش می‌کنیم را نشان می‌دهند. بله؛ ما معتاد هستیم، معتاد فناوری!

گزارش بانک امریکا در سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد بیش از ۷۰ درصد شهروندان امریکایی در کنار یا با تلفن همراه خود می‌خوابند. این اعتیاد بی‌هزینه نیست و عوارضی دارد.

گزارش دیگری در همان سال نشان می‌دهد نزدیک به ۸۹ درصد مردم در نشست‌های جمعی خود از تلفن همراه استفاده کردند و ۸۲ درصد آن‌ها اعتقاد دارند این کار باعث صدمه رساندن به ارتباطات و تعاملات اجتماعی‌شان می‌شود.

یک تحقیق دیگر نشان می‌دهد حتا یک گوشی تلفن همراه خاموش هم می‌تواند روی افراد تاثیر بگذارد. تحقیقات زیادی هم در رابطه با افسردگی جوانان و ارتباط‌اش با شبکه‌های اجتماعی یا دستگاه‌های دیجیتالی صورت گرفته که تقریبا همگی‌شان این موضوع را تایید می‌کنند.

مشکل در تمایل به اتصال نیست؛ بلکه مشکل نوع اتصال است

برخی اوقات تصور می‌کنیم مشکل در تمایل به آنلاین شدن یا اتصال با جهان است. این تفکر اشتباه است و مشکل در نوع اتصال و ارتباط ما است.

فناوری باعث ارتباط ما با کل دنیا می‌شود ولی در عین حال می‌تواند عمق ارتباط ما با جهان اطراف، نزدیک‌ترین کسانی که داریم و می‌شناسیم و حتا خودمان را محدود کند. فناوری در ارایه آن چیزی که ما دوست داریم بسیار خوب عمل می‌کند ولی در ارایه آن چیزی که بدان نیاز داریم بسیار ضعیف است.

چیزی که ما نیاز داریم کالیبره کردن مجدد ارتباط ما با فناوری است. ما نیاز به گفت‌وگو داریم و در زمان ما شاید مهم‌ترین چیزی است که احتیاج داریم ولی صفحه‌نمایش مانع گفت‌وگو می‌شود.

ما زندگی‌مان را بسیار بد و شلوغ برنامه‌ریزی کردیم. زندگی را مستندسازی کردیم، لاگین می‌کنیم، ردگیری می‌کنیم، خاطره‌سازی و یادآوری می‌کنیم و این خاطرات را با دیگران به اشتراک می‌گذاریم. پس، ما در حقیقت زندگی نمی‌کنیم!

احتیاج به گفت‌وگو داریم و این توانایی تا ابد همراه ما نیست. هرچه بیشتر به هوش مصنوعی وابسته می‌شویم، هرچه بیشتر زندگی ما به روبات‌ها، دستیارهای دیجیتالی و اسمارت‌فون‌ها بیشتر وابسته می‌شود؛ توانایی گفت‌وگو را از دست می‌دهیم و شاید در نهایت به انهدام بشریت بینجامد.

در حال حاضر، در داده‌های غرق شدیم بدون اینکه بتوانیم فکر کنیم و گرسنه اندکی خرد و خردگرایی هستیم.

بشر امروز نیاز به تفکر و خرد دارد. باید درباره مسایل اساسی زندگی‌مان فکر کنیم و بفهیم چگونه می‌توانیم از مرزهای انسانیت و بشریت محافظت کنیم. روابط اجتماعی و تعاملات جمعی را چگونه باید دوباره‌نویسی کنیم که انسان از بین نرود.

پاسخ صحیح

هرگز پاسخ صحیح این نیست که فناوری متوقف شود یا به عقب برگردد. فناوری همانند یک کشتی در حال حرکت رو به جلو است و افق روشن و بهتری پیش‌رو دارد. پاسخ این است که ما نیاز به فناوری «بهتر» و «هوشمندتر» داریم.

باید به دنبال اپلیکیشن‌ها، ابزارها، هوش مصنوعی و فناوری‌هایی باشیم که بتوانند حصارهای محافظت از بشریت را بازسازی و زمان و مکان تفکر، خردگرایی و گفت‌وگو میان انسان‌ها را فراهم کنند. در واقع، ما باید به دنبال پلتفرم‌ها و فناوری‌هایی باشیم که به بشریت و انسانیت بیشتر بها بدهند.

خودکارسازی و هوش مصنوعی در انقلاب صنعتی چهارم تاثیرات عمیقی روی جوامع برجای خواهد گذاشت. قرار بود این فناوری‌های باعث بروز بهتر برخی ویژگی‌های ممتاز و ضروری انسان‌ها مانند خلاقیت، شهود، تصمیم‌گیری، سازندگی و خرد شوند ولی اتفاقی که افتاده؛ برعکس این قضیه است.

فناوری این ویژگی‌های انسانی ما را تحت تاثیر خود قرار داده و روز به روز دارد کم‌رنگ‌تر می‌کند. به جای اینکه ما فناوری را کنترل و به خدمت بگیریم؛ ما داریم به خدمت و کنترل فناوری درمی‌آییم.

باید کنترل فناوری و زندگی را به دست بگیریم!

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

باز هم نمونه‌هایی از معماری بد که آنقدر جلب توجه کرده‌اند که شهره اینترنت شده‌اند!

طراحی بد داریم تا طراحی بد. شاید پشت برخی از اینها اصلا طراحی‌ای هم در کار نبوده و همه چیز بداهه پیش رفته است یا حاصل اخنتلاف مهندس طراح داخلی و خارجی و کارفرمایی بوده که فکر می‌کرده همه چیز را می‌داند یا شاید هم دستور کارفرمایی بوده که…

به نظرتان کدام شغل‌ها بیش از آنچه که لایقشان است، درآمد دارند؟!

بسته به فرهنگ هر کشور و شرایط سیاسی و اقتصادی هر ناحیه پاسخ به این سوال هم متغییر است.اما چرا ما برخی‌ها را از این نظر همیشه در رادار خود داریم و بعضی‌ها را نه.واقعیت این است که برخی اصلا چراغ خاموش حرکت می‌کنند و در رادار ما نیستند…

۲۵ صدای نوستالژیک فناورانه قدیمی که کودکان امروزی به صورت معمول هرگز نمی‌شنوند!

یک ستاره سینمای کلاسیک را در نظر بگیرید مثلا همفری بوگارت را. تلفن را با یک دست در دست می‌گیرد، سیگاری به لب دارد و بعد با افه خاصی شماره‌گیر را می‌چرخاند و با صدای بم مردانه‌اش می‌گوید که نلفنچی فلانجا را برایم بگیر!چنین منظره‌ای دیگر…

تصور کنید اگر این مکان‌های مشهور اصلا ساخته نمی‌شدند، منظره پیرامونی آنها چطور می‌شد؟

ساختمان‌های مشهور و بناهای زیبا یا کاربردی عظیم، شهرتی برای منطقه خود به ارمغان می‌آورند و سیل گردشگران را سرازیر می‌کنند و حتی پایشان به کرات به دنیای ادبیات و سینما هم باز می‌شود و باز بر شهرت مکان می‌افزایند.به همین خاطر است که ساختن…

چه می‌شد اگر انیمیشن‌های استودیو جیبلی را کسی با آبرنگ می‌کشید – کاری که لوئیز تریر کرده!

در این نقاشی‌های زیبای لوئیز تریر، طرفداران استودیو جیبلی فورا انیمیشن‌های یه یاد ماندنی را که از آنها الهام گرفته شده، تشخیص خواهند داد.لوئیز تریر، نقاش و مجسمه‌ساز فرانسوی با الهام از شخصیت‌های انیمیشن‌های شناخته شده از استودیو جیبلی،…

سلبریتی‌ها اگر کاری عادی داشتند – پاسخ‌های تصویری میدجرنی

چه می‌شد اگر یک هنرپیشه نامدار در سنی طلایی امکان جذب شدن در رشته بازیگری را پیدا نمی‌کرد یا بحرانی خانوادگی او را وادار به سال‌ها کار عادی می‌کرد. چه می‌شد اگر نخستین کسانی که تست بازیگری از او می‌گرفتند، به کلی مایوس و دلسردش می‌کردند.…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
1 نظر
  1. علی می گوید

    این مستند تازه رو ببینید
    http://doyoutrustthiscomputer.org/watch

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5