علایم و نشانه‌های آپاندیسیت و شیوه تشخیص آن

0

آپاندیسیت، عبارت است از التهاب زایده کرمی شکل آپاندیس که زایده‌ای به طول حدود 7 تا 15 سانتی‌متر و به قطر حدود 1 سانتی‌متر است که از انتهای روده باریک جدا می‌شود.

توجه

آپاندیسیت، شایع‌ترین اختلال حاد شکمی نیازمند جراحی فوری است و درمان طبی ندارد. چنانچه جراحی آپاندیسیت به تعویق بیفتد ممکن است به پارگی آپاندیس و بروز عفونت و حتی مرگ منجر شود.

آپاندیسیت در هر سنی ممکن است ایجاد شود ولی شایع‌ترین سن بروز آن 30-10 سالگی است.

اپاندیسیت در اثر انسداد سطح داخلی آن (که مجرا نامیده می‌شود) به وجود می‌آید. انسداد مزبور موجب افزایش فشار آپاندیس، اختلال جریان خون و التهاب آن می‌شود و در صورت عدم درماهن به مرگ بافت آپاندیس و پارگی آن می‌انجامد. در اکثر موارد، آپاندیس در اثر وجود مدفوع در داخل آن مسدود می‌شود و آپاندیسیت روی می‌دهد. وجود عفونت باکتریایی یا ویروسی در دستگاه گوارش نیز می‌تواند باعث تورم گره‌های لنفاوی و در نتیجه تحت فشار قرار گرفتن آپاندیس و انسداد آن شود. به ندرت، ضربه‌های شکمی می‌تواند منجر به آپاندیسیت شوند. در برخی موارد، عوامل ژنتیکی، استعداد فرد را نسبت به انسداد مجرای آپاندیس و به دنبال آن، ابتلا به آن، ابتلا به آپاندیسیت افزایش می‌دهند. در این موارد، آپاندیسیت در بعضی از افراد فامیل دیده می‌شود.

علایم آپاندیسیت عبارتند از:

 1. درد شکم که ابتدا از دور ناف آغاز می‌شود و سپس به سمت راست و پایین شکم انتقال می‌یابد. درد معمولاً در نقطه وسط خط فرضی میان ناف و ستیغ قدامی استخونان لگن راست، واقع در ربع تحتانی شکم احساس می‌شود. این نقطه را نقطه مک‌برنی (MC Burney,s point) می‌نامند.
 2. بی اشتهایی
 3. تهوع
 4. استفراغ
 5. یبوست یا اسهال
 6. عدم دفع گازهای روده
 7. تب خفیف که بعد از سایر علایم آغاز می‌شود.
 8. تورم شکم
 9. ممکن است تمام علایم در یک بیمار ایجاد نشوند.
 10. معمولاً درد با حرکت کردن، نفس عمیق، سرفه یا عطسه تشدید می‌یابد. ممکن است احساس زور و پیچ در شکم موجود باشد.

توجه

برای تسین درد آپاندیسیت نباید از مسهل و مسکن استفاده کرد زیرا این کار باعث مخفی شدن علایم یماری می‌شود. درصورت وجود علایم آپاندیسیت، باید بیمار بلافاصله تحت نظر جراح قرار گیرد.

ممکن است مجموعه علایم آپاندیسیت در افرادی که داروهای سرکوبگر ایمنی (مانند کورتون) استفاده می‌کنند، اشخاص دارای عضو پیوندی، افراد آلوده به ویروس HIV، مبتلایان به دیابت یا سرطان یا افراد تحت شیمی‌درمانی و اشخاص چاق وجود نداشته باشد و این بیماران فقط کمی احساس کسالت نمایند.

درمان‌های مرسوم

قبل از شروع درمان آپاندیسیت که عمل جراحی است، باید بیماری به وسیله پزشک تشخیص داده شود.

راه‌های تشخیص آپاندیسیت عبارتند از: تهیه شرح حال، معاینه فیزیکی دقیق (به ویژه معاینه شکم)؛ آزمایش خون (از نظر کنترل علایم عفونت؛ شامل افزایش تعداد گلبول‌های سفید)؛ آزمایش ادرار (برای رد تشخیص عفونت ادراری)؛ آزمایش حاملگی (در زنانی که در سنین باروری هستند و ممکن است عوارض مرتبط یا حاملگی عامل درد شکم در آنها باشد)؛ رادیوگرافی ساده شکم که می‌تواند علایم انسداد، سوراخ شدگی، اجسام خارجی موجود در شکم و موارد نادر، (آپاندیکولیت) یعنی مدفوع سخت شده داخل آپاندیس را نشان دهد؛ سونوگرافی شکم (که التهاب آپاندیس را نشان می‌دهد و می‌توان با آن بیماری کیسه‌صفرا و حاملگی را تشخیص داد)؛ سی‌تی‌اسکن (که متداول‌ترین روش تشخیصی برای بیماری‌های شکمی و لنگی است)؛ لاپاراسکوپی (به ویژه در زنانی که درد آنها، احتمالاً ناشی از التهاب آپاندیس، تخمدان یا لوله رحمی است).

درمان آپاندیسیت عبارت است از برداشتن آن از طریق عمل جراحی باز شکم یا با استفاده از لاپاروسکوپ.

نکته

انجام کارهای سنگین پس از جراحی آپاندیس، تا 6-4 هفته بعد از عمل ممنوع است.

معمولاً پس از برداشتن آپاندیس (آپاندکتومی)، درد و ناراحتی حاصل از آن پس از چند هفته برطرف می‌شود و این مدت در آپاندکتومی با استفاده از لاپاروسکوپ کوتاه‌تر است.

چنانچه تشخیص آپاندیست قطعی نشده است، باید بیمار 6-4 ساعت تحت نظر جراح باشد و در این مدت مورد معاینه مرتب قرار گیرد. در صورت مشکوک بودن نسبت به وجود آپاندیسیت نباید آنتی‌بیوتیک تجویز نمود زیرا ممکن است با این کار؛ علایم سوراخ شدن آپاندیس مخفی شوند.

آپاندیسیت چه عوارضی دارد؟

عوارض آپاندیسیت عبارتند از:

 1. پاره شدن آپاندیس (خطرناک‌ترین عارضه آپاندیسیت است و در اثر عدم تشخیص و درمان سریع آن روی می‌دهد. در شیرخواران، بچه‌های کوچک و افراد مسن، احتمال پاره‌شدن آپاندیس بیشتر است).
 2. التهاب صفاق و ایجاد آبسه در اثر پاره شدن آپاندیس التهاب صفاق (پریتونیت) عارضه خطرناکی است که در اثر ورود باکتری‌ها و سایر محتویات آپاندیس ملتهب به داخل شکم روی می‌دهد. آبسه، معمولاً به شکل توده متورم پر از مایع و باکتری دیده می‌شود. در تعداد کمی از بیماران، عوارض آپاندیسیت می‌تواند منجر به نارسایی عضو و مرگ شود.
اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

طراحی‌ها و معماری‌های نبوغ‌آمیز و عالی که باید تحسین‌شان کرد

همان طور که در برخی پست‌های قبلی از طراحی‌ها و معماری بد گفتیم (در اینجا و اینجا برای مثال) سوی مخالف آنها هم وحود دارد. یعنی طراح یا معماری صنعتی به کاربرد و جنبه زیباشناختی اماکن و اشیا دقیقا فکر کرده و چیزی دلخواه و هماهنگ با محیط پدید…

بازسازی چهره شاعران ایرانی به کمک هوش مصنوعی Midjourney (میدجرنی)

چه کسی می‌داند مولدهای متن به عکس هوش مصنوعی در آینده به کدام سمت خواهند رفت. به نظر من روز به روز پیشرفته‌تر و متنوع‌تر می‌شوند.امروز داشتم فکر می‌کردم گاهی لازم می‌شود که شما باری تصویرسازی بهتر به جای توصیف متنی، ترکیبی از توصیف متنی…

تاریخچه جذاب تلفن‌های خودرو با مرور عکس‌های قدیمی دهه 1940 تا 1980

ماشین و تلفن، زمانی دو اختراع پیشگامانه بودند. جالب است که این دو تنها یک دهه از یکدیگر جدا بودند. خودرو و تلفن به ترتیب در سال‌های 1885 و 1875 اختراع شده بودند. اما اگر فیلم‌های قدیمی را دیده باشید می‌دانید که خیلی‌ها پیش‌تر از موبایل‌های…

سلبریتی‌ها اگر کاری عادی داشتند – پاسخ‌های تصویری میدجرنی

چه می‌شد اگر یک هنرپیشه نامدار در سنی طلایی امکان جذب شدن در رشته بازیگری را پیدا نمی‌کرد یا بحرانی خانوادگی او را وادار به سال‌ها کار عادی می‌کرد. چه می‌شد اگر نخستین کسانی که تست بازیگری از او می‌گرفتند، به کلی مایوس و دلسردش می‌کردند.…

این هنرمند با خلاقیت‌های خوب خیابان‌های پر از کسالت و یکنواختی را زیبا کرده و یک لحظه لبخند بر لب…

خیابان‌های پر از سر و صدا و چهره‌های خمو، خیابان‌هایی با تزئینات و پیام‌های فوق‌العاده تکراری، خیابان‌هایی که زحمت با شادی‌های اندک مردم شریک می‌شوند و مردم را یک آن با هم می‌کنند. این است توصیف شاید بدبینانه خیابان‌های ما.ما واقعیت این…

عکس‌های نوستالژیک: آدم‌های و تلویزیون‌هایشان در دوره اوج تلویزیون

دوره اوج شکوه تلویزیون کی بود؟ دست‌کم دوره اوج مونواوگ چه زمانی بود؟یک زمانی تلویزیون پیشرفته‌ترین وسیله ارتباطی ما با دنیای خارج بود. الان تلویزیون‌های هوشمند، گوشی و تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها جای آن به اصطلاخ متکلم وحده را گرفته‌اند.…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس / کمربند پلاتینر / محصولات پوستی بیوآکوا رو تا 60 درصد تخفیف از فروشگاه رومدباش بخر / ویکی درمان / عمل بینی /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /آموزش تزریق ژل و بوتاکس /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /شیشه اتومبیل /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5