فناوری تشخیص چهره می‌تواند گونه‌های جانوری در معرض خطر را نجات دهد

1

فناوری تشخیص چهره فقط به انسان‌ها محدود نمی‌شود. این فناوری به مرور دارد ظرفیت‌ها و کاربردهای جدیدتری پیدا می‌کند که جنبه‌های حیاتی و بسیار مهمی دارند.

محققان در حال توسعه یک سیستم تشخیص چهره به نام «PrimNet» هستند که امکان محافظت از گونه‌های جانوری نادر و در معرض خطر را فراهم می‌کند.

این سیستم می‌خواهد این جانوران را ردگیری و شناسایی کند ولی از روش‌های خطرناک و تهاجمی برای این هدف استفاده نمی‌کند.

PrimNet یک اپلیکیشن اندرویدی مبتنی بر شبکه‌های عصبی است که به محیط‌بانان، نگهبانان جنگل‌ها و مزارع یا محیط‌های حفاظت شده اجازه می‌دهد خیلی سریع و راحت با استفاده از اسمارت‌فون‌هایشان، جانورانی مانند شامپانزه، میمون‌های طلایی و میمون‌های لمور را از یکدیگر تشخیص داده و شمارش کنند.

این اپلیکیشن اجازه عکس‌برداری سریع از این موجودات را هم فراهم می‌کند و ابزاری برای ردگیری و شمارش آن‌ها از راه دور محسوب می‌شود. این اپ بسیار بهتر از دستگاه‌های ردیابی است که به پا یا اعضای دیگر بدن موجودات بسته می‌شوند.

نه کاملا ایده‌آل ولی رضایت‌بخش

دانشمندان سعی کردند سیستم PrimNet را با هزاران عکس از موجودات اولیه در حال انقراض آموزش دهند. چنین کاری بسیار سخت‌تر از تصور اولیه است چون هر جانور می‌تواند در رنگ مو، رنگ چشم، اندازه موهای بدن و عوامل دیگری با عکس‌ها متفاوت باشد.

تغییرات و تفاوت‌های ظاهری این جانوران بسیار زیاد است و محققان را وادار کرده است برخی مراحل کار مانند تطبیق چشم و دهان را به صورت دستی انجام دهند.

در عمل، نرم‌افزار PrimNet می‌تواند دقتی بیش از ۹۰ درصد در شناسایی گونه‌های جانوری خانواده میمون‌ها داشته باشد. مسلما این میزان دقت ایده‌آل نیست ولی تلاش‌های برای آموزش و بهبود عملکرد سیستم شبکه عصبی PrimNet ادامه دارد.

محققان امیدوار هستند این نرم‌افزار را برای گونه‌های دیگر جانوران هم توسعه دهند و به ابزاری در دست همگان برای مبارزه با قاچاق حیوانات یا نسل‌کشی آن‌ها تبدیل شود.

هر فردی می‌تواند این اپ اندرویدی را روی گوشی خود نصب کند و از یک جانور ناشناخته یا تازه کشف شده عکس بگیرد و گزارش بدهد یا آن را شناسایی و شمارش کند.

منبع

 
1 نظر
  1. محمد می گوید

    سلام
    از کتاب بازم بنویسید لطفا.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.