گوگل و ال‌جی پنل اولد ۱۴۴۳ppi برای هدست‌های واقعیت مجازی معرفی کردند

0

چندین سال است که هدست‌های واقعیت مجازی وارد بازار شدند ولی هنوز مطابق انتظارها نتوانستند ظاهر شوند و به محبوبیت برسند. اما پروژه واقعیت مجازی و واقعیت افزوده جدید حاصل همکاری شرکت‌های گوگل و ال‌جی می‌تواند این هدست‌ها را از انزوا خارج سازد.

این دو شرکت یک صفحه‌نمایش ۴.۳ اینچی اولد با تراکم ۱۴۴۳ پیکسل در هر اینچ و نرخ رفرش ۱۲۰ هرتز رونمایی کردند. این صفحه‌نمایش در نمایشگاه Display Week 2018 نمایش داده شده است.

این صفحه‌نمایش از دقت تصویر ۴۸۰۰ در ۳۸۴۰ پیکسل (۱۸ مگاپیکسل) سود برده و میدان دیدی ۱۲۰ در ۹۶ درجه دارد. این صفحه‌نمایش برای استفاده در هدست‌های واقعیت مجازی و پیش‌روی چشم طراحی شده است.

گوگل می‌گوید این صفحه‌نمایش بالاترین رزولوشن دنیا روی پنل‌های اولد شیشه‌ای است. قطعا استفاده از پنل‌های اولد یک بهبود در هدست‌های واقعیت مجازی مبتنی بر PC محسوب می‌شود.

هدست HTC Vive از صفحه‌نمایش‌های ۳.۶ اینچ با دقت تصویر ۱۰۸۰ در ۱۲۰۰ پیکسل و تراکم ۴۴۸ پیکسل در هر اینچ سود می‌برند. هدست رده بالای Vive Pro نیز یک صفحه‌نمایش ۳.۵ اینچی با دقت تصویر ۱۴۴۰ در ۱۶۰۰ پیکسل با تراکم ۶۱۵ پیکسل در هر اینچ دارد.

قدرت بینایی چشم انسان چقدر است؟

یک مطالعه انجام شده نشان می‌دهد قدرت بینایی چشم‌های انسان ۹۶۰۰ در ۹۰۰۰ پیکسل با میدان دید ۱۶۰ در ۱۵۰ است. جدول زیر مقایسه قدرت بینایی چشم انسان با صفحه‌نمایش اولد واقعیت مجازی جدید گوگل و ال‌جی است:

در این تحقیق برای سنجش قدرت بینایی چشم انسان از چنین صفحه‌نمایشی استفاده شده است:

طراحی یک اولد سفید با ساختار فیلترهای رنگی برای بالاترین حساسیت پیکسل‌ها و یک بک‌پنل n‐type LTPS برای زمان پاسخ‌دهی سریع‌تر از صفحه‌نمایش موبایل

گوگل اعلام کرده است صفحه‌نمایش جدید از نرخ رفرش ۱۲۰ مگاهرتز پشتیبانی می‌کند ولی ممکن است محدودیت‌های تراشه‌های SoC موبایل‌ها باعث اجرای این صفحه‌نمایش در نرخ رفرش ۷۵ مگاهرتز روی هدست‌های واقعیت مجازی شود.

هنوز مشخص نیست دقیقا چقدر طول می‌کشد تا این صفحه‌نمایش جدید وارد بازار شود اما انتظار داریم با ورود این نمایشگر مخصوص هدست‌های واقعیت مجازی، فناوری‌های VR و AR محبوب‌تر شوند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.