باز هم شرکت‌های فناوری در صدر با ارزش‌ترین شرکت‌های فهرست فورچون ۵۰۰ قرار گرفتند

0

در حالی که هنوز شرکت وال‌وارت در رتبه‌ اول فهرست فورچون ۵۰۰ از نظر درآمدزایی و سود سهام قرار دارد ولی باز هم آیفون‌ها و شبکه‌های اجتماعی در ذهن سرمایه‌گذاران با ارزش‌تر هستند.

نشریه فورچون فهرست تازه‌ای از ارزش شرکت‌های امریکایی و رتبه‌بندی‌شان در فهرست «فورچون ۵۰۰» منتشر کرده است. باز هم در این فهرست بزرگان دنیای فناوری با ارزش‌ترین شرکت‌ها معرفی شدند تا پیام روشنی به سرمایه‌گذاران مخابره شود.

جدیدترین فهرست فورچون ۵۰۰ از روی درآمدهای مالی شرکت‌های در سال ۲۰۱۷ تعیین شده است. در این فهرست شرکت وال‌مارت باز هم پردرآمدترین شرکت عنوان شده است و پس از او شرکت‌های Exxon Mobil و برکشایر هاتاوی و اپل قرار دارند.

اما در فهرست جدید فورچون ۵۰۰، شرکت اپل با ارزش ۹۲۱ میلیارد دلار در رتبه اول قرار گرفته و بزرگ‌ترین شرکت امریکایی از این منظر محسوب می‌شود. این شرکت به تازگی شارژ مالی خوبی هم از سوی «واران بافت»، مدیرعامل شرکت «Berkshire Hathaway» دریافت کرد که موجب تقویت ارزش مالی‌اش شد.

واران بافت در ماه گذشته، بیش از ۹۵ درصد سهام خودش در شرکت IBM را فروخت و در اپل سرمایه‌گذاری کرد. حالا شرکت «برکشایر هاتاوی» با ۱۶۵.۳ میلیون سهم به عنوان بزرگترین سهامدار اپل به حساب می آید. ارزش سهام این شرکت در حدود ۲۷.۷ میلیارد دلار قیمت دارد.

شرکت آمازون در رتبه دوم با ارزش‌ترین شرکت امریکایی قرار گرفته است. ارزش این خرده‌فروش بزرگ دنیا به ۷۶۵ میلیارد دلار رسیده است. آمازون که همیشه در حال تجربه یک رشد ثابت است، برای اولین بار پس از سال ۲۰۰۲ به رتبه دوم فورچون ۵۰۰ رسیده است. مدیرعامل این شرکت، جف بزوس هم‌اکنون ثروت‌مندترین مرد دنیا است.

شرکت‌های آلفابت، مایکروسافت و فیسبوک در رتبه‌های بعدی با ارزش‌ترین شرکت‌های امریکایی قرار دارند. ارزش هریک از این شرکت‌ها به ترتیب ۷۵۰، ۷۴۶ و ۵۳۱ میلیارد دلار است. شرکت‌های آلفابت و مایکروسافت رقابت نزدیکی با آمازون دارند و شاید در سال آینده جای او را بگیرند.

ولی هنوز آمازون خرده‌فروشی‌های دیگر دنیا را به شدت تهدید می‌کند و اجازه نمی‌دهد جایی در بالای فهرست فورچون ۵۰۰ داشته باشند.

در فهرست با ارزش‌ترین شرکت‌ها، پس از فیسبوک شاهد شرکت برکشایر هاتاوی هستیم که در حوزه خدمات بیمه‌ای فعالیت می‌کند. گفتیم مدیرعامل این شرکت «واران بافت» ثروتمند معروف دنیا است. این شرکت از نظر درآمدزایی و سود سهام در فهرست فورچون ۵۰۰ رتبه سوم را دارد.

ارزش تمام شرکت‌های فهرست فورچون ۵۰۰ در سال ۲۰۱۷ به ۱۹.۴ تریلیون دلار می‌رسد. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۸ این ارزش به رقم ۲۱.۶ تریلیون دلار برسد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.