اپلیکیشن TikTok با پشت‌ سر گذاشتن فیسبوک، در صدر آمار دانلود برنامه‌های موبایل قرار گرفت

0

برنامه TikTok به اپلیکیشن اول فروشگاه اپ‌استور تبدیل شده است.

دانلودهای ماهیانه این اپلیکیشن چینی در آمار دانلودهای ماهیانه توانسته محبوب‌ترین و پردانلودترین اپ‌های دنیا مانند فیسبوک، یوتیوب، اینستاگرام و اسنپ‌چت را پشت‌سر بگذارد و خود را به عنوان دانلود اول کاربران معرفی کند.

TikTok در سپتامبر ۲۰۱۶ عرضه شده و پس از دو سال به محبوب‌ترین اپ فروشگاه‌های نرم‌افزار موبایل مانند اپ‌استور تبدیل شده است.

TikTok یک اپلیکیشن اشتراک‌گذاری موسیقی است که اجازه می‌دهد کاربران کلیپ‌های کوچکی از موسیقی‌های مورد علاقه‌شان بسازند. این اپلیکیشن برای هر دو پلتفرم اندروید و iOS عرضه می‌شود.

با توجه به آمارها و تحلیل‌های شرکت تحقیقاتی Sensor Tower، برنامه TikTok در ماه گذشته میلادی در صدر اپلیکیشن‌های دانلود و نصب شده در کشور ایالات متحده قرار داشته و توانسته بالاتر از شبکه‌های اجتماعی محبوب دیگر قرار بگیرد.

پیروزی یک اپ چینی در بازار ایالات متحده

تعداد دانلودهای TikTok در ماه سپتامبر از فیسبوک، اینستاگرام، یوتیوب و اسنپ‌چت بیشتر بوده است و حتی در روز ۲۹ سپتامبر نزدیک به ۳۰ درصد کل دانلودها را به خود اختصاص داد.

روند رو به رشد دو ساله این اپ در ماه اکتبر هم ادامه یافته و در روز ۳۰ اکتبر شاهد ۴۲ درصدی دانلود این اپلیکیشن بودیم. در ماه سپتامبر جمعا ۳.۸۱ میلیون بار نسخه اندروید و iOS این اپلیکیشن دانلود شده است.

در این ماه، فیسبوک در رده دوم با ۳.۵۳ میلیون بار دانلود قرار دارد. در اکتبر ۲۰۱۷، دانلودهای اپلیکیشن TikTok به یک باره افزایش یافته و ۲۳۷ درصد رشد داشتند. در آن زمان آمار دانلود این اپ ۱.۱۳ میلیون بار بود.

شرکت ByteDance که پشت‌ پرده سرویس‌های خبری معروف کشور چین است؛ با ادغام سرویس و اپلیکیشن موسیقی Music.ly در TikTok روی این رشد و محبوبیت تاثیرگذار بود.

این حرکت شرکت ByteDance بسیار به موقع و حساب شده بود چون توانست بر بازار موسیقی کشور ایالات متحده تاثیر بگذارد. در زمان ادغام، سرویس Music.ly حدود ۶۰ میلیون کاربر داشت که اکثرشان در کشور ایالات متحده ساکن بودند. تخمین زده می‌شود مبلغ این معامله و ادغام حدود ۸۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد دلار بوده است.

البته، اگرچه دانلودهای برنامه TikTok از شبکه‌های اجتماعی دیگر بالاتر رفته است ولی هنوز درصد مشارکت و استفاده مردم از این اپلیکیشن و پلتفرم پایین‌تر از بقیه است.

در حالی‌که مردم در ایالات متحده سه اپلیکیشن اینستاگرام، اسنپ‌چت و یوتیوب را مجموعا ۹۵ درصد در روز استفاده می‌کنند؛ اپلیکیشن فیسبوک به تنهایی نرخ ۹۵ درصد بازدید روزانه کاربران را در اختیار دارد.

در این میان، اپلیکیشن TikTok با نرخ ۲۹ درصد بازدید روزانه کاربران از این شبکه‌های اجتماعی عقب‌تر است. یک دلیل این موضوع، دو قطبی شدن مردم توسط TikTok است. مردم TikTok را دوست دارید یا ازش متنفر هستند و استفاده نمی‌کنند.

نمودار دانلودها چه می‌گوید؟

نموداری که موسسه Sensor Tower از وضعیت آمار دانلود ۵ نرم‌افزار موبایل برتر در فروشگاه‌های اندرویدی و iOS کشور ایالات متحده منتشر کرده است؛ حقیقت‌های دیگری را هم آشکار می‌سازد.

در حالی‌که فیسبوک، اینستاگرام، یوتیوب و اسنپ‌چت در مقاطی از سال با افت و نزول دانلود و نصب روبرو بودند؛ TikTok تنها اپلیکیشنی است که هر ماه سیر صعودی داشته است.

در مقاطعی که خبرهای منفی درباره فیسبوک منتشر شده، مانند نقض حریم خصوصی یا هک شدن سایت و بانک اطلاعاتی کاربران، باز هم شاهد افت دانلود این اپلیکیشن و به همراه آن اینستاگرام هستیم.

اپ‌های شبکه‌های اجتماعی افت و خیزهای ناگهانی زیادی را تجربه کردند و گاهی تا ۲ میلیون دانلود کمتر داشتند ولی TikTok روندی صعودی دارد و خودش را از حدود ۱.۷ میلیون دانلود در شروع سال به مرز ۴ میلیون دانلود رسانده است.

این نمودار به خوبی نشان می‌دهد کاربران هنوز تشنه یک ایده جدید هستند و در شبکه‌های اجتماعی به دنبال نوآوری و خلاقیت می‌گردند. فناوری‌هایی که کاربران جوان‌تر را درگیر خود کند؛ موفق‌تر است و می‌تواند جذب مخاطب بیشتری کند.

کلیپ‌های ویدیویی کوتاه همراه با موسیقی و رقص کاربران در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شوند و هر فردی را ناخودآگاه به سوی خود جلب می‌کنند.

مردم پیگیر می‌شوند این کلیپ‌ها با چه نرم‌افزاری ساخته شده‌اند و سریعا به TikTok می‌رسند. کمپین‌های تبلیغاتی این اپلیکیشن را هم نباید از یاد برد که در تشویق مردم به دانلود و نصب TikTok بی‌تاثیر نبودند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.