بزرگ‌ترین سقوط آزاد ارزش سهام فیس‌بوک به دنبال افشای ارائه مجوز دسترسی به اطلاعات کاربران که توسط ستاد ترامپ مورد بهره‌برداری قرار گرفت

1

یکی از داغ‌ترین خبرهای امروز مربوط به فیس‌بوک و کاهش ارزش سهام آن به میزان ۵۰ میلیارد دلار است.

در انتخابات مدرن در سطح دنیا، تحلیل دقیق رفتار و علایق رای‌دهنده‌ها و تغییر نظر آدم‌های مردد از طریق بررسی فعالیت‌های اینترنتی آنها خیلی مهم است.

ابزارهایی برای این کار وجود دارد که می‌تواند شامل نظرسنجی‌های آنلاین، بررسی رفتار توده‌های مردم و انتشار تبلیغات مؤثر و حتی انتشار اخبار کاذب علیه رقیب باشد.

اما چه می‌شود اگر یک ستاد انتخاباتی به اطلاعات دقیق‌تری در مورد علایق تک تک کاربران داشته باشد؟!

مسلما انبار چنین اطلاعاتی شبکه‌های اجتماعی است. اما مدیران شبکه‌های اجتماعی اجازه دسترسی به اطلاعات کاربران را نمی‌دهند و برای حفظ شهرت و اعتبار خودشان هم شده، حریم خصوصی آنها را حفظ می‌کنند.

اما این تعهد، به معنی سستی و کاهلی آنها در بعضی اوقات نیست.

خبر جدید این است که شرکتی به نام Cambridge Analytica با ترفندهایی موفق شده که به اطلاعات ۵۰ میلیون کاربر فیس‌بوک دسترسی پیدا کند. به این ترتیب از طریق تحلیل لایک‌ها و مشاهدات و رفتار فیس‌بوکی آنها توانسته در مورد ترجیح سیاسی و علایق تک تک این کاربرها و در گام بعد چگونگی طرح‌ریزی کارزار اینترنتی فیس‌بوکی برنامه‌ریزی کند.

به صورت دقیق‌تر فیس‌بوک در سال ۲۰۱۴ برنامه‌ای داشت که اطلاعات بی‌ضرری به نامزدهای انتخاباتی ارائه می‌داد. در این حد که مثلا رای‌دهنده بیشتر کجاها تمرکز دارند و بینش و نظر کلی آنها چیست و تسهیلاتی برای ارتباط نامزدها با رای‌دهنده‌ها هم در اختیار می‌نهاد.

اما سال ۲۰۱۵ شرکت Cambridge Analytica دست به یک ترفند زد. این شرکت با همکاری یک استاد روانشناسی دانشگاه کمبریج به نام دکتر الکساندر کوگان یک اپ به نام thisisyourdigitallife آماده کرد.

کاربری که این اپ نه‌چندان جالب را دانلود می‌کرد اجازه می‌داد که اپلیکیشن به چیزهایی مانند لایک‌ها؛ مکان زندگی او و اطلاعات مشابهی در مورد دوستانش دسترسی پیدا کند.

البته فیس‌بوک در مورد چنین سطح دسترسی قابل توجهی حساس است. اما کوگان توانسته بود فیس‌بوک را متقاعد کند که اطلاعات به صورت anonymized مورد بررسی قرار می‌گیرند و فقط برای کار پژوهشی روی حجم کلان اطلاعات و نه بررسی رفتار تک تک کاربران کار خواهد شد.

در کمال تعجب فیس‌بوک هم موافقت کرد. اما چون اپ چندان جالب نبود فقط ۱۷۰ هزار نفر آن را دانلود کردند. به همین خاطر Cambridge Analytica دست به یک ترفند دیگر زد:

ادعا کرد که برای یک کار پژوهشی باید کاربران اینترنت آمریکایی که مایل هستند که یک پرسشنامه را پر کنند و در ازای تقبل این زحمت به هر کدام از آنها یکی دو دلار پاداش خواهد داد. اما لازمه پرداخت این است که آنها یک اپ فیس‌بوکی را دانلود کنند. طمع کاربران کار خودش را کرد و ۵۰ میلیون نفر این اپ را دانلود کردند!

حالا تصور کنید که با بررسی کلان‌داده‌ها و نیز تحلیل رفتار تک تک کاربران و دانستن علایق و دغدغه‌های هر یک، چه کارزار دقیقی می‌شود آماده کرد.

پیش از این فیس‌بوک متهم بود که با اجازه انتشار اخبار کاذب طرح‌ریزی شده توسط روس‌ها باعث تغییر جریان انتخابات و پیروزی ترامپ شده و حالا مشخص شده که به صورت شگفت‌انگیزی اطلاعات باارزشی در اختیار یک شرکت واسط قرار داده که به کمپین ترامپ کمک فراوان کرده است.

منبع


   
1 نظر
  1. شهاب سیاوش می گوید

    هنوز این دار و دستهٔ کلینتون نتونستن بپذیرن که به علت نفرت بخش عظیمی از مردم آمریکا از خودش و شوهرش و فساد سیاسیون رای نیاوردن و ترامپ رای آورده. یک سال گفتن که روسیه نقش داشته. هنوز یه خط مدرک پیدا نشده. حالا هم این داستان رو شروع کردن. رقت‌انگیزن :))

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.