این ویژگی جدید اسمارت‌فون‌ها باید توسط هر راننده‌ای استفاده شود

0

اینکه اسمارت‌فون‌تان را در وضعیتی قرار دهید که همیشه آماده پاسخ‌گویی به یک تلفن مهم باشید؛ ایده خوبی است ولی شرکت‌های اپل و گوگل در سیستم‌عامل‌های موبایل جدیدشان ابزارهایی تعبیه کردند که کمک‌ می‌کنند تمرکزمان روز رانندگی بیشتر باشد.

آمار قابل توجه‌ای از تصادفات رانندگی به حواس‌پرتی و بی‌احتیاطی راننده در استفاده از گوشی تلفن همراه برمی‌گردد.

اخیرا هم پلیس راهنمایی رانندگی جریمه ۱۰۰ هزار تومانی برای مشاهده تماس تلفنی یا استفاده از اسمارت‌فون در پشت فرمان خودرو وضع کرده است. پس، به نظر می‌رسد باید جدی‌تر از گذشته به فکر روش‌هایی برای رها شدن از دست تماس‌ها و اعلان‌های اسمارت‌فون‌ها در هنگام رانندگی باشیم.

کاربران آیفون

اپل در سیستم‌عامل iOS 11 قابلیتی به نام «Do Not Disturb while driving» قرار داده که با اولین بار تشخیص حرکتی مانند رانندگی توسط آیفون، در دسترس قرار می‌گیرد تا کاربران آن را فعال کنند.

اگر کاربری از این قابلیت استفاده نکند، می‌تواند با ویژگی «Do Not Disturb» اعلان‌ها را طوری مدیریت کند که فقط روی صفحه‌نمایش در حال قفل نشان داده شوند و دیگر حواس کاربر را حین رانندگی پرت نکنند.

کاربران آیفون برای فعال کردن گزینه «مزاحم نشوید» می‌توانند از بخش Settings روی گزینه «Do Not Disturb» ضربه بزنند و برای تغییر برخی گزینه‌ها و ویژگی‌ها صفحه‌نمایش را رو به پایین اسکرول کنند.

برای تغییر وضعیت فعال شدن این ویژگی باید گزینه «Activate» را ضربه بزنید. انتخاب گزینه «Automatically» باعث می‌شود تا آیفون به طور خودکار حضور در خودرو و حرکت را از طریق سنسورهای حرکتی‌اش تشخیص و گزینه «Do Not Disturb» را فعال کند.

گزینه «When Connected to Car Bluetooth» نیز برای فعال شدن این ویژگی در مواقعی است که آیفون به سیستم بلوتوس بی‌سیم خودرو متصل می‌شود. انتخاب این گزینه مانع از اشتباه آیفون در تشخیص حرکت خودرو با حرکت‌های دیگر می‌شود.

گزینه «Manually» به کاربر اجازه می‌دهد ویژگی «Do Not Disturb» را به طور دستی از بخش Control Center آیفون هنگام شروع رانندگی فعال کند.

بخش Control Center به طور پیش‌فرض آیکون ویژگی «مزاحم نشوید» را ندارد. برای افزودن این آیکون به Control Center باید از بخش Settings وارد «Control Center» شده و گزینه «Customize Controls» را انتخاب کنید.

کاربران آیفون به راحتی با استفاده از ویژگی «مزاحم نشوید» می‌توانند در هنگام رانندگی تمرکز و توجه بیشتری داشته باشند. تحقیق موسسه EverQuote در ماه فوریه نشان می‌دهد نزدیک به ۸۰ درصد دارندگان آیفون همراه با اپلیکیشن رانندگی امن EverDrive، از ویژگی «Do Not Disturb» نیز استفاده می‌کنند.

کاربران اندروید

افرادی که از دستگاه‌های اندرویدی استفاده می‌کنند، می‌توانند منتظر باشند نسخه جدید اندروید وارد بازار شود تا از قابلیت‌های تشخیص خودکار حالت خودرو و متوقف شدن اعلان‌ها و تماس‌ها استفاده کنند.

فعلا کاربران اندرویدی می‌توانند به طور دستی گزینه «Do Not Disturb» را انتخاب یا از اپلیکیشن Android Auto استفاده کنند. این اپلیکیشن می‌تواند با سیستم سرگرمی بیش از ۴۰۰ مدل خودرو دنیا جفت شود و پیغام‌ها و اعلان‌ها را روی صفحه‌نمایش خودرو نشان دهد.

اپلیکیشن Android Auto برای رانندگی امن کاربران طراحی شده است ولی به طور پیش‌فرض روی اندروید نصب نیست. کاربران می‌توانند این اپلیکیشن را از اینجا دانلود و استفاده کنند. بیش از ۱۰ میلیون کاربر این اپلیکشن را دانلود کردند.

کاربران باید این اپلیکیشن را طوری تنظیم کنند که وقتی سیستم بلوتوث خودرو را شناسایی و بدان متصل شد؛ به طور خودکار اعلان‌ها و تماس‌های تلفن همراه روی سیستم سرگرمی خودرو نمایش داده شوند.

اگر کاربری می‌خواهد به طور دستی ویژگی «Do Not Disturb» را در اندروید فعال و تنظیم کند؛ ابتدا باید صفحه اسمارت‌فون را از بالا به پایین سویپ کرده و روی گزینه «Do Not Disturb» بزند.

در اینجا حالت‌های مختلفی از جمله تعریف کردن بازه زمانی برای خاموشی اعلان‌ها یا اولویت‌دهی به اعلان‌ها وجود دارد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.