آنلاین و آفلاین درست و بی‌اشتباه بنویسیم: معرفی کتاب مزخرفات فارسی

5

چند ماه پیش شاهد کلنجار ناموفق یکی از دوستان پزشکم، هنگام نوشتن یک متن اداری ساده بودم. غیر از خالی بودن ذهن ایشان -دست‌کم در آن زمان- از واژه‌های مناسب و مقداری دستپاچگی و نداشتن اعتماد به نفس، شاهد بودم که در پاراگراف به پاراگراف متن، اشتباهات نوشتاری بدی را مرتکب می‌شود. کلا میزان اشتباهات انقدر زیاد بود که هنگامی که از من خواست متن را یک بار ببینم، مؤدبانه پیشنهاد کردم خودم متن را از نو بنویسم.

دوست من خودش می‌دانست که مهارت چندان نوشتاری ندارد که این آگاهی چیز خوبی است. اما قضیه وقتی بد می‌شود که خود ما دچار اعتماد به نفس بیش از حد باشیم و ندانیم که چه اشتباه‌هایی در متن‌های خود داریم.

ممکن است شما اهل مطالعه هم باشید و اصلا قسمتی از کارتان نوشتن باشد و باز ندانید که چه اشتباه‌هایی را به صورت متناوب و تکراری مرتکب می‌شوید.

در این طور مواقع تا دوستی پیدا نشود که این موارد را گوشزد کند و تا زمانی که ویراستار کاربلدی نوشته‌های ما را نبیند، ممکن است در یک بازه زمانی خیلی طولانی به صورت مکرر اشتباه کنیم.

شخصا همه تجربه نویسندگی‌ام، اگر بشود اسم این چیزهایی که می‌بینید را نویسندگی گذاشت از زمان وبلاگ‌نویس شدنم، شروع شد.

روزهای نخست وبلاگ‌نویسی را که به یاد می‌آورم می‌بینیم که خیلی دست به عصا حرکت می‌کردم و البته در این میان از کمک برخی از دوستان از بهره‌مند می‌شدم.

دست‌ خودم نیست؛ اما تا نام رضا شکراللهی -ویراستار و نویسنده و فعال ادبی و نام‌آشنا در وبلاگستان فارسی با وبلاگ خوابگرد– را می‌شنوم به یاد نیم‌فاصله می‌افتم. کسی چه می‌داند شاید اگر ایشان در وبلاگستان حضور نداشتند، الان در وب فارسی کمتر کسی نیم‌فاصله را رعایت می‌کرد!

اما تلاش ایشان برای القای درست‌نویسی، گوشزد اشتباهات ناجور و یادآوری ظرایف ادبی برای ارتقای سطح نوشتار، مسلما خیلی فراتر از نهادینه کردن نیم‌فاصله در وب‌ فارسی بوده است.

شکراللهی عزیز مقاله‌های زیادی در طول زمان، در نشریاتی مانند اعتماد و وقایع اتفاقیه و نیز خبرگزاری ایسنا منتشر کرده که مدتی است این نوشته‌ها در قالب یک کتاب جالب با عنوانی جالب به نام مزخرفات فارسی منتشر شده است.

این کتاب را انتشارات ققنوس در ۱۳۵ صفحه منتشر کرده است. کتاب را که ورق بزنید، مسلما آن را بسیار مفید خواهید یافت.

نه! این کتاب هیچ سنخیتی با کتاب‌های آیین نگارش دشوار ندارد و لحن سرخوشانه و متن آسان‌خوان آن، ضمن برجسته کردن نکاتی مفید، مفرح است و باعث انبساط خاطر شما هم می‌تواند بشود.

مقاله‌های کتاب مزخرفات فارسی هم طول مناسبی دارند و هر یکی از آنها را می‌توانید در حدود ۵ دقیقه بخوانید.

نویسنده گرچه برخی از وجوه و طعنه‌های سیاسی و متناسب با شرایط روز در هنگام نگارش مقاله‌ها را در هنگام تدوین کتاب، زدوده است، اما هنوز همان ته‌رنگ حفظ شده در مقالات ما را به یاد سال‌های نگارش هر مقاله می‌اندازد.

در نمایشگاه کتاب تهران کتاب مزخرفات فارسی را فراموش نکنید. هر چند که کتاب به صورت آنلاین هم قابل سفارش است:

خرید نسخه الکترونیک کتاب مزخرفات فارسی از فیدیبو

سفارش نسخه کاغذی کتاب از: ققنوس یا شهر کتاب یا جیحون یا آدینه


معرفی کتاب: کتاب های جدید را با سایت « یک پزشک » دنبال کنید.

 
5 نظرات
 1. sima می گوید

  سلام .. معرفی بسیار خوبی بود . ممنون. آقای مجیدی لطفا وبلاگ های خوب مثل «خوابگرد» را معرفی کنید. البته از مدتها قبل این وبلاگ را می شناختم ولی متاسفانه با تعویض مکرر کامپیوترها و پاک شدن لیست «مورد علاقه هام» خیلی از وبلاگهای خوب را از دست دادم .. یادآوری بسیار دلچسب و مفیدی بود . لطفا ادامه داشته باشد

 2. mehdi می گوید

  مرسی از معرفی کتاب و لینک خوب خوابگرد آقای مجیدی

 3. میثم می گوید

  خیلی کتاب جالب و کاربردی هستش.
  متنش بسیار ساده و جذاب هست و اصلا خسته کننده نیست.
  ممنون بابت معرفی این کتاب خوب

 4. مهلا می گوید

  کتاب های رضا شکراللهی فوق العاده است .
  بهتون پیشنهاد میکنم کتاب های ایشون را مطالعه کنید.

 5. سپیده می گوید

  بسیار کتاب جذابی است
  حتما بخونید
  ممنون سایت خوبتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.