مایکروسافت در پی تحول تصویربرداری MRI با الگوریتم‌های کوانتومی و هولولنز

0

محاسبات کوانتومی حوزه‌ جدیدی برای رقابت بزرگان دنیای فناوری است. آن‌ها می‌خواهند قدرت کوانتومی را وارد صنایع مختلف کنند و بدین‌وسیله، آغازگر تحولات و دستاوردهای شگرفی شوند.

مایکروسافت تا کنون محاسبات کوانتومی را در چندین حوزه به کار گرفته و امروز شاهد به‌کارگیری آن در صنعت پزشکی و تصویربرداری پزشکی هستیم.

غول ردموند با همکاری دانشگاه Case Western Reserve می‌خواهد از فناوری هولولنز در ساخت یک نوع جدید تصویربرداری MRI به نام Magnetic Resonance Fingerprinting استفاده کند.

بخش محاسبات کوانتومی مایکروسافت می‌خواهد الگوریتم‌هایی مبتنی بر فناوری‌های کوانتومی را توسعه دهد که بتوانند پردازش‌های تصویری فراتر از کامپیوترهای سنتی انجام دهند.

مایکروسافت در یک پست وبلاگ‌اش با اعلام خبر فوق، توضیح داده است که چرا فناوری و محاسبات کوانتومی برای تصویربرداری MRF مورد نیاز است. مایکروسافت اعتقاد دارد در تصویربرداری MRI سنتی از روال‌ها و فرضیات ثابت و عمومی برای تشخیص‌ها استفاده می‌شود.

بنابراین، همیشه جواب نهایی یکسان و مشابه یکدیگر است که پزشکان باید با بررسی آن و مقایسه با برخی جدول‌ها و نتایج بتوانند یک سری اطلاعات را از درون تصاویر MRI استنتاج کنند.

مایکروسافت با MRF به دنبال متحول‌سازی تصویربرداری پزشکی است و می‌خواهد به تصویربرداری بهینه‌تر و سفارشی برای یک بیماری خاص برسد. به این معنی که کامپیوتر بتواند با تشخیص نوع بیماری یا اطلاعات خامی که دریافت کرده است، تصاویر منحصربه‌فرد مرتبط با آن بیماری بگیرد.

در MRF تصویربرداری از یک بیماری با بیماری دیگر به طور کامل متفاوت خواهد بود و پردازش تصویر جداگانه‌ای صورت می‌گیرد تا بهترین کارایی در اسکن اجزای بدن اتفاق بیفتد.

مشاهده تصاویر با واقعیت مجازی

مایکروسافت برای دستیابی به MRF با چالش‌هایی روبرو است. یکی از این چالش‌ها، پیاده‌سازی فنی و شناسایی بهترین اسکن یا پالس‌های متوالی تشدید مغناطیسی است که باید برای یک بیماری خاص اتفاق بیفتد. این شرکت پیش‌بینی می‌کند زمان دستیابی به روش‌های جدید تصاویربرداری خاص منظوره کمی طولانی باشد.

در این میان، متخصصان پزشکی می‌توانند با استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی هولولنز، تصاویر اسکن شده سه‌بعدی MRF با کمک الگوریتم‌های کوانتومی را مشاهده و بهتر وضعیت بیماران را بررسی و نتیجه‌گیری کنند.

به گفته مایکروسافت و دانشگاه CWRU، اسکن‌های MRF می‌توانند اطلاعات بیشتری برای پزشکان فراهم کنند تا تحلیل‌های بهتر و دقیق‌تری از بیماری‌ها و وضعیت بخش‌های مختلف بدن بیماران داشته باشند. این اطلاعات باعث افزایش سرعت و راحت‌تر تشخیص بیماری‌ها یا درجه پیشرفت‌شان می‌شود.

پروژه MRF ترکیبی از چندین فناوری مطرح در آینده مانند یادگیری ماشینی، واقعیت مجازی و محاسبات کوانتومی برای حل یک مشکلی است که سال‌ها شاهد بهبود و پیشرفتی نبوده است.

در سال‌های اخیر محاسبات کوانتومی به یک رویکرد جدید در علوم مهندسی تبدیل شده که می‌تواند روش‌های سنتی را پس زده و دستاوردهای به مراتب بزرگ‌تری در اختیار بشر قرار دهد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.