انیمیشن هتل ترانسیلوانیا ۲ : بررسی ، نقد و تحلیل

0

کارگردان: گندی تارتاکوفسکی. صداپیشگان: آدام سندلر (کنت دارکولا)، اندی سامبرگ (جاناتان)، سلنا گومز (ماویس)، کوین جیمز (فرانکشتاین)، دیوید اسپید (گریفین)، آشر بلینکوف (دنیس). ۸۹ دقیقه. درجه نمایشی: PG.

مکیدن خون تماشاگر تا آخرین قطره!

انیمیشن هتل ترانسیلوانیا سه سال پیش با موفقیت کامل رد سنماهای آمریکای شمالی و سپس جهان به نمایش درآمد. فیلم که با یک بودجه هشتاد و پنج میلیون دلاری ساخته شده بود و جمعی از معروف‌ترین ستارگان سینمای آمریکا در آن به جای شخصیت‌های فیلم حرف می‌زدند (آدام سندلر، سلنا گومز، کوین جیمز، دیوید اسپید، جان لوویتز و …) به یک فروش خیره‌کنندهٔ تقیرباً سیصد و شصت میلیون دلاری دست یافت. همین فروش بالا مهم‌ترین دلیل برای روشن شدن چراغ سبز مدیران شرکت سازندهٔ فیلم برای قسمت دوم فیلم بوده است. فیلم‌هایی با فروش‌های بسیار پایین‌تر از فروش هتل ترانسیلوانیا به قسمت‌های دوم و سوم رسیده‌اند. بنابراین نباید از ساخته شدن قسمت دوم فیلمی که واقعاً هیچ نیاز خلاقه یا هنری‌ای به قسمت دوم نداشته تعجب کرد. هتل ترانسیلوانیا سوژهٔ به ظاهر نو و تازه‌ای داشت؛ هرچند خبرگان سینما از این واقعیت آگاه بودند که این فیلم ایدهٔ اصلی خودش را از فیلم انیمیشن مهمانی هیولاهای دیوانه (ساختهٔ ژول براس) گرفته است. این فیلم که چهل و هشت سال پیش ساخته شد قصه‌ای بود دربارهٔ بارون فرانکشتاین (با صدای بوریس کارلوف) که همهٔ هیولاهای معروف را به گردهمایی دعوت می‌کند تا در آن بازنشستگی خودش را از حرفهٔ هیولاگری اعلام کند. هتل ترانسیلوانیا نیز قصه‌ای است دربارهٔ کنت دارکولا (با صدای آدام سندلر) که رد منطقه‌ای دورافتاده و خوش آب و هوا استراحت‌کده‌ای برای پذیرایی از معروف‌ترین هیولاهای جهان تأسیس کرده است. البته این جناب کنت در عین حال پدر بسیار دلسوزی است که نهایت مراقبت را می‌کند که دختر جوان‌اش دلباختهٔ یک آدمیزاد که گذارش به آن حوالی افتاده نشود و …

حالا در قسمت دوم، ماویس (با صدای سلنا گومز) دختر کنت دراکولا، با مرد محبوب و مورد علاقه‌اش جاناتان (با صدای اندی سامبرگ) ازدواج کرده و این دو صاحب پسر پنج ساله‌ای به اسم دنیس- یا به قول پدربزرگ‌اش، دنیسووویچ- (با صدای آشر بلینکوف) شده‌اند. کنت دراکولا به روال سابق عاشق خدمت‌رسانی به هیولاهای همکارش است و تمایل زیادی به سرگرم کردن آن‌ها در هتل‌اش دارد. این هیولاهای معروف عبارتند از: فرانکشتاین (با صدای کوین جیمز)، وین گرگی (با صدای استیو بوشیمی)، گریفین مرد نامرئی (با صدای دیوید اسپید)، موری مومیایی (با صدای کیگان مایکل کی) و … کنت دراکولا حالا اجازه داده که موجودات میرا- یا همان انسان‌ها- نیز در هتل‌اش اقامت کنند. اما مشکل فعلی کنت دراکولا مربوط به خانوادهٔ دخترش می‌شود. ماویس تصمیم گرفته به ایالت آفتابی کالیفرنیا نقل مکان کرده و خانواده‌اش را به آنجا ببرد تا تجربهٔ زندگی در بین افراد میرا را تجربه کند. اما شوهرش ترجیح می‌دهد که در همین جایی که هست کنار دوستان‌اش بماند. مشکل اصلی مربوط به دنیس کوچولو می‌شود. هیچ‌کس به درستی نمی‌داند که این پسرک مثل مادر و پدربزرگ‌اش یک خون‌آشام است یا مثل پدرش یک موجود میرا و فانی. شاید هم نیمی فانی باشد و نیمی فناناپذیر. در هر حال، دوستان فناناپذیر کنت دراکولا، یا همان جمع هیولاها، تصمیم می‌گیرند طی یک سفر جاده‌ای جواب پرسش فوق را پیدا کنند و این سرآغاز ماجراهای تازه‌ای است که … آدام سندلر انتخاب درستی برای حرف زدن به جای کنت دراکولاست. نمی‌توان انکار کرد که بخش عمده‌ای از موفقیت تجاری هتل ترانسیلوانیا ۱ و ۲ مرهون هنر صداپیشگی سندلر بوده است. اما همکاری سندلر در نگارش فیلنامهٔ قسمت دوم، پاشنهٔ آشیل فیلم به شمار می‌رود. سندلر به خیال خودش درک کاملی از کودکان نسل حاضر دارد اما فیلم‌نامه‌ای که وی برای هتل ترانسیلوانیا ۲ نوشته دست کمی از یک فاجعه ندارد. سندلر خالق نوعی طنز است که هیچ تناسبی با دوران حاضر ندارد. شوخی‌های شل‌وول سندلری بیشترین ضربه را به فیلم زده است. گندی تارتاکوفسکی، کاگردان هتل ترانسیلوانیا ۱ و ۲ با توجه به انیمیشن‌هایی که برای تلویزیون شاخته- سامورایی جک، پاورپاف گرلز و کلون وارز- ثابت کرده که هم بر طراحی تصاویر انیمیشن احاطه دارد و هم کمدی را خوب می‌شناسد. اما اینجا، در هتل ۲، فیلم‌نامهٔ ضعیف سندلر دست و پای وی را بسته است. فیلم حتی قادر نیست پیاهای نیم‌بند خود را دربارهٔ تعارض فرهنگی و مدارای دیگری به درستی به تماشاگران کم‌سن و سال خود منتقل کند. تنها تعدادی از شوخی‌های فیزیکی و اسلپ‌استیکی فیلم توفیق یافته که با مخاطبان کم‌سن و سال فیلم- کودکان زیر هشت سال- ارتباط برقرار کند. پایان‌بندی به شدت کلیشه‌ای فیلم، متأسفانه راه را برای ساخته شدن قسمت سوم باز گذاشته است. و اگر فیلم به فروش موردنظر سازندگان‌اش دست یابد هیچ قدرتی در جهان قادر نیست جلوی ساخته شدن قسمت سوم این مجموعه را بگیرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.