چگونه تقسیم سلولی کشف شد؟

0

سال اکتشاف: ۱۸۸۲

این کشف چه می‌گوید؟ تقسیم سلولی یعنی روندی که کروموزوم‌ها به دو قسمت تقسیم می‌شوند بنابراین از هر سلول تقسیم‌شده دو سلول جدید به وجود می‌آید.

چه کسی آن را کشف کرد؟

والتر فلمینگ Walther Flemming


کروموزوم‌ها حاوی ژن‌هایی هستند که مواد لازم برای ساخت، عملکرد و بقای سلول‌های بدن شما را فراهم می‌کنند. تحقیقات ژنتیک و وراثت بدون کشف و مطالعه این ساختارهای درون هسته سلول ممکن نبود. درک اساسی ما از زیست‌شناسی تا حدی بستگی به دیدگاه ما در باره تقسیم سلولی دارد و این‌که چطور سلول‌ها قادرند تا دفعات بی‌شمار تقسیم و تکثیر شوند.

هردو این مفاهیم اساسی با یک آزمایش که والتر فلمینگ انجام داد کشف شد. کشفیات او بخشی از بنیاد زیست‌شناسی نوین را تشکیل می‌دهد. بیشتر چیزهایی که امروز درباره تقسیم سلولی می‌دانیم (که میتوسیس خوانده می‌شود) از کشف فلمینگ ناشی شد.


در طول قرن نوزدهم، مطالعه سلول‌ها، کارکرد سلول و ساختمان سلولی از طریق میکروسکوپ با اشکال فراوان روبرو می‌شد. قوی‌ترین میکروسکوپ‌ها هم تصویر مبهمی از سلول به ما نشان می‌دادند زیرا دیواره سلولی و بخش‌هایی از اندام های داخلی سلول شفاف بودند. بنابراین تشخیص جزئیات اگر نه غیرممکن، اما بسیار دشوار بود.

بنابراین دانشمند به روش رنگ کردن سلول متوسل شدند و امیدوار بودند با این روش سلول‌ها قابل رویت شوند. اما رنگ‌ها باعث مرگ سلول‌ها می‌شد.

والتر فلمینگ به سال ۱۸۴۳ در آلمان متولد شد. او در رشته پزشکی فارغ‌التحصیل گردید و از سال ۱۸۷۳ (در سن ۳۰ سالگی) تا ۱۹۰۵ (۶۲ سالگی) به تدریس در دانشگاه‌ها پرداخت. او خود را آناتومیست (کالبدشناس) می‌دانست و در مطالعه میکروسکوپی سلول‌ها متخصص بود.

فلمینگ در ۱۸۷۹ رنگ جدیدی (از محصولات فرعی ذغال‌سنگ) پیدا کرد که فقط با هسته سلول ترکیب می‌شد و با بخش‌های دیگر کار نداشت. او نام موادی را که با این رنگ آغشته می‌شدند کروماتین گذاشت (واحد یونانی برای رنگ) و تعدادی آزمایش بر روی جنین سمندر انجام داد. فلمینگ برش‌های نازکی از سلول‌های جنین تخم بارورشدهٔ سمندر تهیه و آن‌ها را به این طریق رنگ کرد.

رنگ البته سلول‌ها را کُشت و باعث توقف فعالیت سلول و تقسیم سلولی گردید. اما این بهایی بود که فلمینگ می‌باید بپردازد تا ساختمان کروماتین را در هسته سلول مطالعه کند. از آن‌جا که سلول‌ها قبل از آن‌که بتواند آن‌ها را دقیقاً بررسی کند می‌مردند، او فقط تصاویر ثابتی از سلول‌ها را در مراحل مختلف تقسیم می‌توانست مشاهده کند. او در طول زمان و با به دست آوردن نمونه‌های مختلف توانست ترتیب مراحل تقسیم سلولی را کشف کند.

هنگامی که روند آغاز می‌شد، کروماتین به اشیایی رشته مانند که فلمینگ آن‌ها را کروموزوم نامید می‌چسبیدند. (کروموزوم واژه‌ای یونانی به معنای اجسام رنگ‌شده گرفته شده است) فلمینگ متوجه شد که کروموزوم‌ها عنصر اساسی در تقسیم سلولی هستند و بنابراین او این روند را میتوسیس نامید. این واژه‌ها امروز هم مورد استفاده هستند.

فلمینگ متوجه شد در مرحله بعدی، رشته‌های کروموزومی به دو رشته باریک تقسیم می‌شوند و تعداد آن‌ها دو برابر می‌شود. بعد این دو رشته کاملاً مساوی از هم دور می‌شوند و یکی از آن‌ها به یک انتهای سلول و دیگری به انتهای دیگر سلول می‌رود. در این مرحله سلول نصف شده است. هر یک از این دو سلول اکنون کاملاً شبیه به سلول اولیه هستند.

فلمینگ موفق به کشف روند تقسیم سلولی شد و نتایج به دست آمده را در ۱۸۸۲ به چاپ رساند. ارزش کار او تا ۱۸ سال ناشناخته باقی ماند. بعد در ۱۹۰۰ هوگو دو وریس کشف فلمینگ را با یافته‌های گریگور مندل در هم آمیخت و متوجه شد که چگونه فلمینگ نحوه انتقال خصوصیات جسمانی را از والدین به فرزندان و از سلولی به سلول دیگر کشف کرده است.


انسان‌ها مانند تمام گونه‌های جانوری دیگر از یک سلول تخم مبدل به موجودی با میلیاردها سلول می‌شوند. لوییز براون انگلیسی متولد ۱۹۷۸، نخستین موجودی بود که در لوله آزمایش متولد شد. تقسیم سلولی او نه در رحم مادر بلکه در لوله آزمایش انجام شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.