رئیس جمهوری که جواز ثبت اختراع گرفت

0

سال ۱۸۴۹ م

ابتکار یانکی وکیلی روستایی

آبراهام لینکلن, رئیس جمهور آمریکا, به دلیل گذاشتن کلاه سیلندری معروف است. او عادت داشت کاغذهایش را درون کلاهش بگذارد. اما بیش‌تر افراد نمی‌دانند که او مخترع نیز بود. لینکلن تنها رئیس جمهوری است که جواز ثبت اختراع به نام خود دارد.

لینکلن در جوانی روی رودخانهٔ می سی سی پی قایقرانی می‌کرد. او در اواخر دههٔ ۱۸۴۰, زمانی که در کنگره خدمت می‌کرد, با کشتی بخار گریت لیکز به واشنگتن رفت و آمد می‌کرد. یک بار قایق بخار در تپه‌ای شنی گیر کرد. تمام مسافران را پیاده و محمولهٔ کشتی را خالی کردند تا بتوانند کشتی را روی تپهٔ ماسه‌ای شناور کنند. این کار بسار زمان‌بر, سخت و طاقت‌فرسا بود.

این سبب شد فکری به ذهن لینکلن برسد: آیا راهی وجود داشت که قایق را بی آن که خالی و دوباره پر کنند, روی تپهٔ شنی شناور نگه دارند؟ او هنگامی که به دفتر حقوقی‌اش در ایلی نویز برگشت, ساخت وسیله‌ای را شروع کرد که این کار را انجام دهد. او الگو را در حالی که به کارهای حقوقی‌اش می‌پرداخت و به جلسه‌های دادگاه می‌رفت, تراشید و به شریکش توضیح داد چگونه چنین وسیله‌ای کشتیرانی را روی آب‌های داخلی کشورش متحول خواهد کرد. نتیجهٔ این تلاش, ثبت اختراع شمارهٔ ۶۴۶۹ به نام “روش شناور نگه داشتن کشتی” بود.

اختراع لینکن عیر عملی بود و هرگز تولید نشد. با وجود این همچون موفقیتی شاخص و منحصر به فرد ثبت شده است. چنان که نشریهٔ آمریکایی علمی در سال ۱۸۶۰ نوشت: “احتمال دارد در بین خوانندگان ما هزاران مکانیک وجود داشته باشد که دستگاه بهتری برای شناور کردن کشتی‌های بحار روی آب ساخته باشند, اما چند تن از آنان توانسته‌اند با موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری با لینکلن رقابت کنند و رئیس جمهور شوند؟”

“اگرچه این اختراع را عملی نمی‌دانستم, اما حرفی نزدم, شاید به خاطر احترام و شهرت لینکلن به عنوان قایقرانی ماهر.”

– ویلیام هرندون, شریک حقوقی لینکن

ایدهٔ لینکلن این بود که “مخازن هوایی شناور و تنظیم شدنی” زیر آب اضافه شود. وقتی کشتی در گل فرو رفت, این مخازن را با هوا پر می‌کردند تا کشتی شناور شود. این ایده بسیار شبیه ایدهٔ مخترعانی بود که بعدها زیردریایی‌های جدید و معاصر را ساختند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.