کاهش شدید محبوبیت بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی دنیا در نزد نوجوانان؛ سیاه‌پوست‌ها و کم‌درآمدها بیشتر طرفدار فیسبوک هستند!

0

نوجوانان و جوانان کم سن ترجیح می‌دهند از پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی مانند اسنپ‌چت و اینستاگرام به جای فیسبوک استفاده کنند.

براساس یک مطالعه انجام شده در مرکز مطالعاتی Pew، فقط ۵۱ درصد از کاربران امریکایی بین سنین ۱۳ و ۱۷ ساله گفتند از فیسبوک استفاده می‌کنند. همین مرکز در سال ۲۰۱۵ اعلام کرده بود بیش از ۷۱ درصد کاربران نوجوان امریکایی عضو فیسبوک هستند و این پلتفرم شبکه اجتماعی محبوب‌ترین بود.

مرکز Pew گزارش داده در میان نوجوانان امریکایی، یوتیوب با ۸۵ درصد، اینستاگرام با ۷۲ درصد و اسنپ‌چت با ۶۹ درصد بالاتر از فیسبوک با ۵۱ درصد استفاده قرار دارند. این آمار به وضوح نشان‌دهنده کاهش محبوبیت این شبکه اجتماعی در سال‌های اخیر و پیشی گرفتن برخی از رقبا است.

در سال ۲۰۱۵، شاهد آمار محبوبیت بسیار متفاوتی از سوی این اپلیکیشن‌ها بودیم. در آن سال مرکز Pew گزارش داد اینستاگرام با ۵۲ درصد و اسنپ‌چت با ۴۱ درصد پس از فیسبوک با ۷۱ درصد قرار داشتند و یوتیوب اصلا در این نظرسنجی حضور نداشت.

یکی دیگر از آمارهای جالب گزارش اخیر، نسبت و مقایسه استفاده از فیسبوک در میان نوجوانان با سطح رفاهی بالا و پایین است. نزدیک به ۷۰ درصد نوجوانان عضو خانواده‌های کم درامد هنوز از فیسبوک استفاده می‌کنند ولی نوجوانان عضو خانواده‌های پردرآمد تنها ۳۶ درصد عضو فیسبوک هستند.

در این مطالعه، خانواده‌های با درآمد کمتر از ۳۰ هزار دلار در سال به عنوان کم درآمد و خانواده‌های با درآمد ۷۵ هزار و بالاتر به عنوان پر درآمد شناخته شدند.

سن، جنیست، نژاد

وقتی از این نوجوانان سوال می‌شود به نظرشان کدام پلتفرم آنلاین در میان نوجوانان محبوب‌تر است؛ فقط ۱۰ درصد جواب دادند فیسبوک. نزدیک به ۳۵ درصد از اسنپ‌چت، ۳۲ درصد از یوتیوب و ۱۵ درصد از اینستاگرام نام می‌برند.

جنسیت و نژاد هم در میزان استفاده از شبکه‌های اجتماعی تاثیرگذار است. مثلا دختران بیشتر طرفدار اسنپ‌چت هستند و یک نسبت ۴۲ به ۲۹ درصد حاکم است. در عوض، پسران طرفدار یوتیوب هستند و نسبتی ۳۹ به ۲۵ درصدی را شاهد هستیم.

نوجوانان سیاه‌پوست بیشتر طرفدار فیسبوک هستند (نسبت ۲۶ در مقابل ۷ درصد) ولی نوجوانان سفیدپوست بیشتر به اسنپ‌چت تمایل دارند (۴۱ درصد).

در ماه‌های اخیر، چندین گزارش و مطالعه تحقیقاتی یا نظرسنجی انجام شده نشان دادند که فیسبوک دارد به پلتفرمی برای کاربران میان‌سال و مسن تبدیل می‌شود و کاربران جوان و نوجوان در حال کوچ به سوی پلتفرم‌های به‌روزتر و جذاب‌تر هستند.

موسسه eMarketer در ماه فوریه امسال برآورد کرد کاربران امریکایی ۱۲ تا ۱۷ سال فیسبوک، حدود ۹.۹ درصد نسبت به سال ۲۰۱۷ کاهش پیدا کنند؛ یعنی سه برابر نسبت به سال گذشته!

این موسسه پیش‌بینی کرده است فیسبوک فقط ۲.۱ میلیون کاربر امریکایی زیر ۲۵ سال داشته باشد. با این حال، فیسبوک هنوز بزرگ‌ترین پلتفرم شبکه‌های اجتماعی با ۲.۲ میلیارد عضو در جهان است.

منبع: + و +

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.