علت بروز خطای عجیب و پر سروصدای این روزهای اپلیکیشن گوگل مشخص شد

2

حتما این روزها درباره باگ «۱۹۷۵» یا «the1975..com» اپلیکیشن گوگل چیزهایی شنیدید.

اگر در اپلیکیشن گوگل یا کادر جست‌وجوی گوگل روی گوشی‌های تلفن همراه عبارت‌هایی مانند «the1975..com» یا «izela viagens» را وارد کنید؛ به طرز عجیبی به تاریخچه پیام‌های متنی روی گوشی و همین‌طور پیام‌های SMS موجود در صندوق اینباکس دسترسی پیدا خواهید کرد.

در واقع، زدن تنها یک نقطه بیشتر پس از عدد ۵ باعث شده اپ گوگل قاطی کند و اجازه دسترسی به اینباکس SMS را بدهد.

اولین بار، یک کاربر سایت ردیت به طور سهوی این باگ را کشف و گزارش کرده است. چندین عبارت دیگر هم هست که با وارد کردن‌شان در کادر جست‌وجوی اپ گوگل می‌توانید به تاریخچه SMS گوشی دسترسی پیدا کنید.

تفسیر اشتباه

حالا گوگل طی تماسی که با چند رسانه داشته، این باگ را یک «خطای تشخیص زبان» در اپلیکیشن گوگل بیان کرده است. ظاهرا اپلیکیشن گوگل در تفسیر این عبارت جست‌وجو دچار اشتباه شده و آن را یک دستور برنامه‌نویسی برای مشاهده پیام‌های متنی اخیر قلم‌داد می‌کند.

گوگل می‌گوید این باگ سریعا رفع شده است و طی یک به‌روزرسانی که سریعا طی چند روز آینده منتشر می‌شود؛ اصلاح خواهد شد. گوگل تاکید دارد که این باگ تنها اجازه نمایش پیام‌های متنی را می‌دهد آن هم اگر کاربر چنین اجازه‌ای داده باشد و خطر دیگری ندارد.

گوگل توضیح داده است که کارشناسان این شرکت به طور مستمر و مرتب سعی می‌کنند حیله‌گری‌ها و برخی شیطنت‌ها در جست‌وجوی گوگل و نتایج آن را ردگیری و غیرفعال کنند ولی برخی اوقات بروز یک خطا اجتناب‌ناپذیر است.

بروز این باگ بهانه‌ای شد تا برخی از بزرگان دنیای فناوری و همین‌طور سیاست‌مداران به گوگل حمله کنند و در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های تندی نشان دهند.

اما کاربران شبکه اجتماعی این باگ را شبیه قابلیت‌های پنهان بازی‌های ویدیوی موسوم به Easter Egg دانستند و مشغول سوپرایز کردن دیگران با گرفتن گوشی‌شان و وارد کردن این عبارت‌ها در گوگل هستند.

   
2 نظرات
  1. حسن می گوید

    این قضیه فقط درباره‌ی گوشی‌های اندرویدی صادقه.

  2. آمنه می گوید

    سلام در مورد بدافزار جدید ممکنه توضیح بدین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.