با نصب نازل‌های جدید سوخت، امکان پرداخت با اپلیکیشن موبایل فراهم می‌شود

0

چند روزی است که نصب نازل‌های جدید سوخت در پمپ‌بنزین‌های کشور آغاز شده است. نازل‌هایی که گفته می‌شود امکانات و فناوری‌های پیشرفته‌ای نسبت به مدل‌های پیشین خود دارند.

۱۱ سال پیش، اولین نازل‌های هوشمند سوخت‌رسانی در ایران نصب شدند و از سامانه هوشمند سوخت در جایگاه‌های عرضه سوخت رونمایی شد.

این نازل‌ها نیازمند کارت سوخت بودند و با اتصال به یک سیستم بانکی امکان پرداخت از شارژ کارت سوخت یا پرداخت از کارت‌خوان را فراهم می‌کردند. پس از مدتی، استفاده از کارت‌های سوخت کنار گذاشته شد و عملا نیمی از کارایی و کاربری این نازل‌ها بی‌استفاده ماند.

حالا نازل‌های جدید می‌خواهند از جدیدترین فناوری‌های روز برای تسریع در عملیات سوخت‌رسانی و پرداخت استفاده کنند.

«سیدمحمدرضا موسوی‌خواه» مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره فناوری‌های به‌روز این نازل‌ها می‌گوید:

«برای رفاه حال هموطنان، پرداخت هزینه سوخت بدون دخالت نیروی انسانی نیز میسر خواهد شد. همچنین در استفاده از کارت‌خوان‌های جدید نیازی به تغییر زیرساخت نخواهد بود و تنها انتقال اطلاعات با فناوری نو و با استفاده از فیبر نوری انجام می‌شود.»

طبق اظهارات سیدمحمدرضا موسوی‌خواه و دیگر مدیران شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، یکی از ویژگی‌ها و امکانات نازل‌های جدید سوخت‌رسانی، توزیع سوخت و پرداخت همزمان است که امکان پرداخت هزینه سوخت را از طریق سامانه‌های غیرکارتی و تلفن همراه میسر می‌کند.

به این معنی که دیگر مردم نیاز نیست حتما کارت بانکی همراه داشته و با کارت هزینه سوخت را پرداخت کنند. البته؛ کماکان می‌توان با کارت بانکی پرداخت کرد ولی روش‌های سریع‌تری هم برای پرداخت‌ها در دسترس قرار می‌گیرد.

اپلیکیشن سوخت‌رسانی

مردم برای پرداخت‌های غیرکارتی می‌توانند از اپلیکیشن سوخت‌گیری استفاده کنند. «جهانگیر ضابطی» نائب رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایان جایگاه داران سراسر کشور این‌طور توضیح می‌دهد:

«قرار است اپلیکیشن‌ سوخت‌گیری در کنار کارت‌های سوخت راه‌اندازی شود تا شهروندان با نصب اپ روی گوشی‌های خود، آن را جایگزین کارت‌ سوخت کنند. در این اپ، مشخصات خودرو و حساب بانکی صاحب خودرو ثبت می‌شود تا همزمان با سوخت‌گیری هزینه بنزین از حساب فرد کسر شود. البته کارت‌های سوخت کنونی نیز مورد استفاده خواهد بود.»

گفته شده یکی دو بانک به صورت پیمان‌کار، مسئولیت و هزینه‌های تهیه و نصب اپلیکیشن و تجهیزات جدید را بر عهده گیرند. در این حالت دیگری بار مالی به‌روزرسانی تجهیزات از دوش دولت و جایگاه‌داران برداشته خواهد شد.

براساس اطلاعاتی که منتشر شده، دستگاه‌های سوخت به سخت‌افزار جدید و به‌روزی مجهز می‌شوند که می‌تواند عملیات تراکنش مالی را با کارت‌های بانکی یا پرداخت‌های موبایلی میسر کند. به علاوه، مقدار و اطلاعات تراکنش سوخت را ارسال می‌کند.

در حال حاضر در ۴۶ جایگاه تک سکویی که شامل ۱۰۲ نازل می‌شود، این سیستم سخت‌افزاری به صورت آزمایشی نصب شده است و از پایان خردادماه این تعداد جایگاه و نازل به سیستم جدید کارت سوخت مجهز خواهند شد.

به‌روزرسانی سیستم‌های سوخت‌رسانی و لزوم استفاده از کارت سوخت، شایعه افزایش قیمت سوخت را نیز به همراه داشته است که از سوی مدیران شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تکذیب شده است.

ارتقای سخت‌افزاری نازل‌های سوخت و افزودن قابلیت‌های جدید آن‌ها هیچ ربطی به سهمیه‌بندی سوخت یا افزایش قیمت آن ندارد و فقط در جهت خدمات‌رسانی بهتر انجام می‌گیرد.

اگر مالک خودرویی کارت سوخت خود را گم کرده باشد، می‌تواند با مراجعه به دفاتر پست و پلیس +۱۰ کارت المثنی درخواست دهد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.