رسوایی بزرگ گوگل: توسعه‌دهنده‌های اپلیکیشن‌های ثالث جیمیل به ایمیل‌های شما دسترسی دارند

1

توسعه‌دهنده‌های ثالث اپلیکیشن جیمیل می‌توانند به ایمیل‌های میلیون‌ها کاربر دسترسی داشته و آن‌ها را مطالعه کنند.

وال‌استریت‌ ژورنال در گزارشی مهم و جنجالی خبر داد شرکت گوگل تنظیمات دسترسی جیمیل را طوری قرار داده تا شرکت‌های توسعه‌دهنده و فعال روی داده‌های این سرویس بتوانند ایمیل‌های کاربران را مشاهده کرده و به جزییات خصوصی آن‌ها دسترسی داشته باشند.

از جمله اطلاعاتی که شرکت‌های ثالث می‌توانند ببینند، آدرس گیرنده، تایم استمپ و متن ایمیل‌ها است.

در حالی‌که باید این اپلیکیشن‌ها به طور صریح از کاربران اجازه گرفته باشند؛ در فرم‌های رضایت‌نامه آن‌ها اصلا به طور روشنی نوشته نشده که نه تنها انسان‌ها، بلکه کامپیوترها هم به ایمیل‌های کاربران دسترسی دارند و می‌توانند محتویات آن‌ها را بخوانند.

شرکت گوگل به سایت ورج گفته فقط برخی توسعه‌دهنده‌های اپلیکیشنی که نیاز به دسترسی جیمیل داشتند؛ برای ارزیابی‌های خود به ایمیل‌های کاربران دسترسی داشته و به طور صریح هم از کاربران رضایت‌نامه دریافت شده است.

تازه‌های سایت گلونی:
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

وقتی یک شرکت ثالث اپلیکیشنی می‌نویسند که باید با جیمیل در ارتباط باشد یا با آن سازگار و جفت شود؛ مثلا اطلاعات کاربر را از جیمیل خوانده و در جای دیگری نشان دهد؛ توسعه‌دهنده‌ها نیاز به ارزیابی و آزمایش فرآیند سازگاری اپلیکیشن با جیمیل دارند.

گوگل می‌گوید روی این ارزیابی‌ها نظارت داشته و سیاست‌های حفظ حریم خصوصی کاربران را رعایت کرده است. گوگل می‌گوید به همه شرکت‌های ثالث اجازه چنین دسترسی‌ها نداده است و منطقی است که توسعه‌دهنده‌ها به ایمیل برخی کاربران برای اطمینان از صحت عملکرد برنامه‌شان دسترسی داشته باشند.

گوگل به نشریه وال‌استریت‌ ژورنال هم گفته برخی اوقات نیاز است کارکنان گوگل هم ایمیل‌های کاربران را باز کنند و محتویات درون آن را مشاهده و مطالعه کنند. گوگل می‌گوید به کاربران گفتیم در موارد بسیار خاص نیاز به رضایت شما برای خواندن ایمیل‌ها داریم. چون ممکن است یک مورد امنیتی، اشکال و نقص را بررسی کنیم.

آن‌چه مشخص است، بسیاری از اپلیکیشن‌ها مانند Salesforce و مایکروسافت آفیس و البته ده‌ها اپلیکیشن کمتر شناحته شده، اجازه و دسترسی به ایمیل‌های کاربران جیمیل را دارند.

عبور از مرزهای حریم خصوصی

اگر در هنگام وارد کردن ایمیل جیمیل خود در یک اپلیکیشن، چنین درخواستی را مشاهده کردید؛ احتمالا به این اپلیکیشن مجوز دسترسی به ایمیل‌ها را دادید:

وال‌استریت ژورنال می‌گوید دیگر سرویس‌های گوگل مبتنی بر جیمیل نیز چنین دسترسی‌هایی را به شرکت‌های ثالث دادند؛ بنابراین تنها گوگل نیست که چنین اجازه‌هایی داده است.

شاید برخی از این شرکت‌ها قابل اعتماد باشند. مثلا شرکت‌هایی مانند Return Path و Edison Software سیاست‌های حفظ حریم خصوصی محکمی دارند و با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی که از پیش آموزش داده شده‌اند؛ دیگر نیازی به بازبینی انسانی فرآیندهای توسعه و ارزیابی یک اپلیکیشن ندارند.

وضعیت دسترسی شرکت‌های ثالث به ایمیل‌های کاربران در جیمیل تقریبا مشابه رسوایی فیسبوک در ماجرای کمبریج آنالیتیکا است. آن‌ جا هم یک شرکت ثالث به اطلاعات میلیون‌ها کاربر دسترسی داشت که در نهایت منجر به سوءاستفاده از آن‌ها شد.

در حال حاضر، هیچ‌گونه سند و مدرکی گواه بر سوءاستفاده شرکت‌های ثالث از ایمیل‌های کاربران گوگل وجود ندارد. به نظر می‌رسد این شرکت‌ها فقط برای توسعه نرم‌افزارهای خود، ایمیل‌های خصوصی کاربران را باز کردند و مرزهای حریم خصوصی را زیرپا گذاشتند.

اما چنین دسترسی‌هایی باعث ایجاد احساس عدم امنیت در کاربران می‌شود. اکنون، هیچ دلیلی مجود ندارد که جیمیل کاربران به طور کامل امن است یا حریم خصوصی آن رعایت می‌شود.

منبع

   

پستهای اخیر

به مناسبت سالمرگ انور خوجه بخوانید: کتاب انور خوجه، مشت سرخ آهنین، نوشته بلندی فوزیو، ترجمه بیژن…

انور خوجه مردی کتابخوان، خوش برخورد و خوش سیما بود اما زیر این لایه بیرونی شخصیتی به غایت متعصب، بیگانه ستیز، بدگمان و خونریز آرمیده بود. از بخت بد مردم آلبانی، این مرد که خود را مارکسیست لنینیست می‌نامید زمام امور این کشور را در پی…

این کرم صدپا برای در امان ماندن از شکارچیان خود و ترساندن آنها خود را به شکل ددپول یا جمجمه‌ای با دو…

استتار جانداران یا ایجاد ویژگی‌های ظاهری که باعث در امان ماندنشان از شکارچیان می‌شوند، گاهی بسیار عجیب می‌شوند و آدم درمی‌ماند که چه سیر تکاملی برای ایجاد هر یک از آنها طی شده است. یکی از عجیب‌ترین از مکانیسم‌ها را یک کرم صدپای خاص دارد.…

جدیدترین دستاورد شرکت نورا لینک ایلان ماسک: میمونی که با کمک یک تراشه کاشتنی در مغز بازی «پونگ»…

استارتاپ Neuralink ایلان ماسک ویدئویی از یک میمون منتشر کرده که با تسلط کامل و براساس دستورات ذهنی‌اش دارد پونگ بازی می‌کند. این تازه‌ترین دستاورد نمایشی از پروژه «brain-machine interface» قابل کاشتن است که شرکت نورالینک از سال ۲۰۱۷ در…

کتاب سفر به سیارات ناشناخته – نوشته رابرت سیلوربرگ – بریده‌ای از کتاب برای تجدید خاطره

فکر کنم کتاب سفر به سیارات ناشناخته را وقتی 10 سالم بود، خواندم. یکی از بهترین علمی تخیلی‌های غیرآسیموفی بود و ایده‌ها و داستان‌پردازی بسیار عالی داشت. در این داستان یکی از سیاراتی که سابق بر این مستعمره زمین بود، وقتی با تهدید نژاد وحشی…

۱۰ ترفند عیب‌یابی و رفع مشکل گجت‌هایی که روزانه با آن‌ها سروکار داریم؛ بدون نیاز به دانش یا هزینه‌…

هر مشکلی بر اثر یک مسئله به وجود آمده است و کافی است منشا آن مشکل را پیدا و بعد رفع کنید. با این وجود، بسیاری از رایج‌ترین مشکلات فناوری دارای راه‌حل‌هایی آسان و سرراست هستند. در ادامه می‌خواهیم به ۱۰ مورد از این ترفندهای عیب‌یابی و رفع…

انحصار حتی در چین هم جریمه می‌شود: علی بابا ۲.۸ میلیارد دلار به خاطر تخطی از قوانین ضدانحصار جریمه…

از سوی مقامات نظارت کننده بر قوانین چین، شرکت علی بابا به پرداخت 18.23 میلیارد یوان، معادل 2.8 میلیارد دلار، جریمه به خاطر سرپیچی از قوانین ضدانحصار جریمه شده است. گفته می‌شود که این غول فناوری از برتری خود در بازار سوء استفاده کرده است.…

1 نظر
  1. غلام می گوید

    دوست عزیز
    از گوگل بعید نبود، چون مدل کاسبی گوگل اطلاعات هستش. متاسفانه شما و سایر دوستان، همیشه تبلیغات چی، بی جیره و مواجب گوگل بودین. امیدوارم از این به بعد چشم بسته عاشق نباشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.