تحول بعدی در گوشی‌های موبایل، جاسازی دوربین‌های سلفی داخل پنل نمایشگر است

1

این روزها سازندگان گوشی بیش از هر زمان دیگری به دنبال حذف حاشیه‌ها و تولید اسمارت‌فون‌هایی بدون حاشیه هستند. آن‌ها گام بعدی تکامل و آینده طراحی اسمارت‌فون‌ها را در پنل‌های لبه به لبه می‌بینند.

از نتایج چنین دیدگاهی، تولید ده‌ها اسمارت‌فون با بریدگی notch در صفحه‌نمایش است. اتفاقی نامیمون که متاسفانه رخ داد و به یک موج جدید در میان برندهای گوشی از معروف‌ترین تا گمنان‌ترین آن‌ها تبدیل شد.

حالا، طراحان گوشی‌های هوشمند دارند روی چندین ایده و راه‌کار جدید برای آینده کار می‌کنند. یک راه‌حل، تعبیه دوربین در بخش پایینی صفحه‌نمایش است. برخی شایعات از ساخت چند گوشی در آینده با این روش خبر دادند.

رویکرد دیگر، طراحی دوربین به صورت یک پاپ‌آپ است که در ابتدا درون بدنه گوشی پنهان شده و در هنگام فعال کردن اپلیکیشن دوربین، سریعا بیرون پریده و آماده استفاده می‌شود. در حال حاضر، گوشی ویوو Nex S به این شکل طراحی شده و باز هم برخی شایعات از طراحی گوشی‌های هواوی و شیائومی به این سبک خبر می‌دهند.

اما در این میان، یک راه‌حل جالب دیگر هم مطرح شده است: «camera island»

دوربین داخل پنل نمایشگر

برخی شایعات می‌گویند هواوی دارد روی طراحی گوشی کار می‌کند که دوربین آن به صورت یک سوراخ در داخل صفحه‌نمایش است. یعنی دوربین داخل پنل نمایشگر قرار گرفته است.

احتمالا دوربین همچنان در بخش بالایی صفحه‌نمایش قرار می‌گیرد ولی دیگر در اطراف لنز شاهد هیچ قابی نیستیم. دوربین همانند یک جزیره است که تمام اطراف آن توسط پنل احاطه شده است.

هنوز نمی‌دانیم این شایعات درباره گوشی هواوی با دوربینی جاسازشده در پنل چقدر صحت دارند ولی رویکردی که در پیش گرفته شده می‌تواند جذاب باشد. به نظر می‌رسد طراحی دوربین به صورت یک جزیره در پنل نمایشگر می‌تواند یک مرحله تکاملی جدید برای اسمارت‌فون‌های آینده باشد.

اسمارت‌فون‌هایی با دوربین‌های پاپ‌آپ اگرچه بسیار تمیز و زیبا طراحی و پیاده‌سازی شدند ولی چون از قطعات مکانیکی زیادی استفاده کردند؛ به مرور زمان درصد خرابی‌های زیادی خواهند داشت. به همین دلیل، به نظر نمی‌رسد یک رویکرد و موج طراحی جدی در اسمارت‌فون‌های آینده باشد و بتوان تصور کرد سامسونگ و اپل اسمارت‌فون‌هایی با دوربین‌های پاپ‌اپ رونمایی کنند.

به نظر شما کدام‌یک از رویکردهای طراحی دوربین سلفی در آینده فراگیر خواهد شد و شاهد استفاده گسترده از آن در اسمارت‌فون‌های بعدی خواهیم بود؟

منبع

 
1 نظر
  1. آبتین می گوید

    فکر کنم خیلی آزاردهنده باشه که یک سوراخ روی صفحه قرار گرفته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.