شاید نیاز باشد دوربین سلفی گوشی موبایل خود را هم بپوشانید!

  • توسط میثاق محمدی‌زاده
  • ۹ تیر ۱۳۹۸
  • ۱ دیدگاه

یک دهه پیش، کارشناسان حوزه امنیت فضای مجازی توصیه می‌کردند کاربران روی دوربین لپ‌تاپ خود برچسب زده تا حریم خصوصی آن‌ها محفوظ بماند.

در ابتدا، کاربران این توصیه امنیتی را چندان جدی نگرفته و حتی با آن شوخی می‌کردند. اما کم‌کم اتفاقاتی افتاد که وضعیت را تغییر داد و امروزه غالب مردم می‌دانند که دوریین وب‌کم لپ‌تاپ می‌تواند یک وسیله جاسوسی باشد.

وقتی تصویری از مارک زاکربرگ و لپ‌تاپش در محل کار منتشر شد در حالی‌که روی وبکم آن برچسبی زده شده بود؛ همه نگاه‌ها متوجه دوربین‌های لپ‌تاپ‌ها شد. وقتی پادشاه اشتراک‌گذاری اطلاعات، عکس و ویدیو در اینترنت، وبکم لپ‌تابش را می‌پوشاند؛ حساب کار دست دیگر کاربران آمد.

حالا، دوباره کارشناسان امنیتی توصیه می‌کند مواظب دوربین سلفی گوشی‌های خود باشید و بهتر است آن‌ها را هم مانند وبکم‌های لپ‌تاپ با برچسب‌هایی بپوشانید.

هکرهای دولتی و مستقل می‌توانتد با ابزارهای مختلف، آسیب‌پذیری‌های نرم‌افزارها و سیستم‌عامل‌های موبایل به دوربین سلفی اسمارت‌فون‌ها دسترسی پیدا کنند و تصاویری از شما در هر وضعیتی به دست بیاورند.

البته، نحوه کار و عملکرد دوربین سلفی گوشی‌ها به همراه سیستم‌عامل آن‌ها با لپ‌تاپ‌ها بسیار متفاوت است ولی باز هم ضعف‌هایی وجود دارد که باعث به خطر افتادن حریم خصوصی کاربران می‌شود.

دوربین سلفی گوشی‌ها هم هک شدنی است

دلایل واقعی هم برای این موضوع وجود دارد. چند ماه پیش، یک باگ امنیتی بسیار خطرناک روی برنامه FaceTime آی‌او‌اس کشف شد که امکان مشاهده افراد از طریق دوربین سلفی را بدون تماس تصویری فراهم می‌کرد.

توجه کنید داریم درباره سیستم‌عامل اپل صحبت می‌کنیم؛ شرکتی که روی حریم خصوصی کاربران بسیار حساس است و امنیت بسیار قوی و سطح بالایی در محصولاتش اعمال می‌کند.

پس، این تصور که فقط وبکم لپ‌تاپ‌ها قابل نفوذ و هک شدن است؛ کاملا اشتباه بوده و دوربین‌های سلفی اسمارت‌فون‌ها را هم خطرناک هستند. به‌ویژه، دوربین‌های سلفی برای گروه‌های خاصی از کاربران مانند خانم‌ها، بازیگرهای مشهور، سیاستمداران و افراد معروف اجتماع می‌توانند دردسرساز باشند.

دانی اوبرین، مدیر استراتژی بنیاد Electronic Frontier Foundation می‌گوید پوشاندن دوربین جلویی گوشی‌ها بسیار سخت‌تر از وبکم لپ‌تاپ‌ها است. زدن برچسب روی دوربین سلفی برای غالب مردم ناخوشایند است.

افزون بر این، از دوربین سلفی برای تشخیص چهره و باز کردن قفل گوشی هم استفاده می‌شود.

اوبرین پیشنهاد می‌کند مردم از برچسب‌هایی استفاده کنند که هم‌رنگ بدنه گوشی است یا برچسب‌هایی بسازند که زیبایی پنل جلویی گوشی را از بین نمی‌برند و به راحتی قابل برداشتن هستند تا در صورت نیاز، کاربران بتوانند از دوربین سلفی استفاده کنند. اگرچه، احتمالا باید هفته‌ای یک بار این برچسب‌ها عوض شوند.

همین‌طور، می‌توان امیدوار بود سازندگان گوشی‌های تلفن همراه سراغ طراحی دوربین‌های سلفی بروند که همیشه فعال نیستند. مانند دوربین‌های سلفی پاپ‌اپ گوشی‌ وان‌پلاس ۷ پرو که فقط در هنگام نیاز، از بدنه گوشی بیرون آمده و آماده عکس‌برداری می‌شود.

شاید الان صحبت از برچسب زدن به دوربین سلفی گوشی خنده‌دار و مشحک بیاید ولی قطعا چند سال آینده غالب مردم گوشی‌هایی در دست دارند که دوربین سلفی آن‌ها پوشانده شده است.

منبع

نظرات

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.