به صدای DNA خود گوش کنید: ساخت پلی‌لیستی از موسیقی‌های اسپاتیفای براساس تبارشناسی

2

کاربران معیارهای زیادی برای انتخاب موسیقی دارند. خیلی اوقات بدون هیچ دلیل و برهانی از یک سبک موسیقی یا آهنگی خوش‌شان می‌آید و از آهنگ‌هایی دیگری متنفر می‌شوند.

شاید این انتخاب‌ها ریشه در DNA و ژنتیک موروثی ما داشته باشد؟ ما به چه صداهایی از اقوام و قبیله‌ها علاقه داریم و تبارشناسی ما می‌گوید باید چه سبک موسیقی‌هایی را بیشتر گوش کنیم؟

موسسه Ancestry با همکاری اسپاتیفای می‌خواهند این سوالات را پاسخ دهند. این دو شرکت می‌خواهند پلی‌لیستی از آهنگ‌ها و موسیقی‌ها براساس تبارشناسی و ژنتیک کاربران به آن‌ها پیشنهاد دهند.

فرآیند این کار ساده است. کاربران باید یک آزمایش ژنتیک در موسسه AncestryDNA بدهند. هنگامی که جواب این آزمایش آماده شد؛ می‌توانند وارد سایت Ancestry.com شده و روی گزینه Spotify کلیک می‌کنند تا فهرستی از آهنگ‌ها و موسیقی‌های مرتبط با ژنتیک آن‌ها پیشنهاد شود.

در این پلی‌لیست آهنگ‌هایی مرتبط با تبارشناسی و قومیت کاربران قرار دارد. این روش کمک می‌کند به صداهایی گوش کنند که ریشه در شجره خانوادگی‌شان دارند و احتمالا برای آن‌ها مانوس‌تر هستند.

نیاکان من چه نواهایی گوش می‌کردند؟

اسپاتیفای می‌گوید با این ویژگی می‌خواهد کاربران را تشویق به ارتباط و شنیدن موسیقی‌ها و آهنگ‌های محلی و قومی کند و با تاریخ گذشته خود بیشتر نزدیکی پیدا کنند.

به علاوه، این ویژگی یک پلی‌لیست از آهنگ‌هایی تولید می‌کند و یک پیشنهاد ویژه به کاربر است. شاید این کاربر هیچ‌گاه سراغ این سبک و مدل از موسیقی‌ها نرفته و اصلا آن‌ها را نشناسد.

بنابراین؛ کمک می‌کند کاربران با سبک‌ها و آهنگ‌های مختلف از قومیت‌ها و کشورهای گوناگون آشنا شوند و گوش دهند.

یعنی یک روش هوشمندان و ابتکاری برای کشف موسیقی جدید. به طور بالقوه هم از فرهنگ‌های سازنده تمایلات و خصلت‌های‌شان تشکر و قدردانی خواهند کرد.

هزینه آزمایش‌های موسسه AncestryDNA نزدیک به ۱۰۰ دلار است. AncestryDNA سومین موسسه معتبر در جهان برای تبارشناسی است.

در این میان، کاربران باید برای به دست آوردن پلی‌لیستی از صدای DNA خود کمی بی‌خیال حریم خصوصی‌‌شان شوند. چون به هر حال اطلاعات زیادی از ژنتیک و وراثت آن‌ها در پایگاه‌های موسسه AncestryDNA ثبت می‌شود و ساده‌لوحانه است تصور کنند هیچ‌گاه استفاده نمی‌شوند.

منبع: + و +

   
2 نظرات
  1. مسیح می گوید

    خیلی جالب بود.

  2. ali می گوید

    استفاده از روش های تبارشناسی خیلی خطرناکه
    همین موسیقی میتونه باعث بحث های حساسی بشه و روزی تصور کنین که حزب های نژاد پرستی از این روش برای گزینش افراد استفاده کنن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.