اختصاصی یک پزشک: ویژگی گرفتن نوار قلب به کمک ساعت جدید اپل – یک ویژگی واقعی یا یک مانور تبلیغاتی و گزافه‌گویی؟!

2

اپل در همایش امشب خوب از ساعت اپل سری ۴ رونمایی کرد. ساعتی که نسبت به مدل‌های قبلی زیباتر شده و کارایی بهتری هم دارد.

اما یکی از محورهایی که اپل بسیار روی آن تاکید کرد، امکان گرفتن نوار قلب یا ECG به کمک ساعت اپل بود.

همان طور که در پست قبلی نوشتیم اپل برای این کار حسگرهایی به پشت ساعت اضافه کرده و به دکمه چرخان یا همان Digital Crown ساعت هم حسگر دیگری افزوده است.

این حسگرها قادر هستند جریان الکتریکی بسیار ضعیفی را که از سمت قلب به سوی آنها می‌آید را شناسایی کنند و با استفاده از آن نوار قلب کاربر را ترسیم کنند.

این نوار قلب به صورت یک فایل PDF قابل ارائه به متخصص قلب هم هست.

اما بیایید کمی ریزتر و دقیق‌تر مسئله را بررسی کنیم؟

سؤال اساسی این است:

آیا این نوار قلب که با ساعت اپل به دست می‌آید؛ به دقت همان نوار قلب روتینی که با کمک دستگاه نوار قلب می‌گیریم، است؟

آیا پزشک می‌تواند همه اطلاعاتی را که از یک نوار قلب روتین به دست می‌آورد با همین نوار قلب هم به دست آورد؟

اگر دقت کرده باشید، اپل با زیرکی از دادن اطلاعات در این زمینه پرهیز می‌کند و به این اکتفا می‌کند که از روی این نوار قلب پزشک می‌تواند متوجه تعداد ضربان و الگوی ضربان غیرطبیعی شود.

اما یک نوار قلب معول، علاوه بر تعداد ضربان و الگوی ضربان قلب، حاوی اطلاعات بیشتری برای پزشک است. پزشک می‌تواند با تفسیر نوار قلب پی ببرد که آیا خونرسانی به عضله قلب مختل شده است (سکته قلبی) و اینکه احتمالا کدام قسمت از دیواره قلب دچار این مشکل شده است. همچنین از روی نوار قلب می‌تواند پی به مشکلات مزمنی مثلا هایپرتروفی قلب (افزایش غیر طبیعی ضخامت عضله قلب) برد.

به علاوه از روی نوار  قلب می‌توان پی برد که هدایت الکتریکی قلب چه مشکلی دارد و در کدام قسمت این مسئله رخ داده است.

اما با وجود اینکه اپل بسیار روی امکان گرفتن نوار قلب با ساعت اپل تأکید می‌کند، باید بگوییم که در این مورد باید با تأمل بسیار برخورد کنیم. چرا؟

برای گرفتن یک نوار قلب استاندارد اگر دقت کرده باشید، ۶ الکترود روی قفسه سینه بیمار و الکترودهایی هم به دست و پای بیمار متصل می‌شود. تقریبا مثل این می‌ماند که شما از چند جهت مختلف به یک جسم نگاه کنید.

مسلما وقتی که شما از یک چیز از چند زاویه عکس یا فیلم داشته باشید، اطلاعات بسیار مفصل‌تری نسب به وقتی دارید که فقط یک عکس واحد دارید.

الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب استاندارد شامل ۱۲ اشتقاق است. ۶ اشتقاق در اندام‌ها ( aVL, aVR, III, II, Iو aVF) و ۶ اشتقاق جلوی قلبی. در صورتی که ساعت اپل حداکثر یک اشتقاق دارد! چون فقط اطلاعات جریان الکتریکی که از قلب به دست راست و چپ می‌رسد را دارد.

بنابراین حداکثر استفاده‌ای که از این نوار قلب تک‌اشتقاقی می‌توان کرد همان شمارش تعداد ضربان قلب یا الگوی ضربان قلب است و نمی‌توان از آن برای کارهای پیچیده‌تری مثل بررسی اختلال خونرسانی به عصله قلب استفاده کرد.

یعنی در یک سناریوی فرضی اگر شما کاربر ساعت اپل بودید و روزی دچار درد قفسه سینه شدید، با ارسال نوار قلب به دست آمده از آن پزشک نمی‌تواند به درستی تشخیص بدهد که شما احتمالا سکته قلبی کرده‌اید یا خیر.

حالا جالب است که با همان حسگرهای پشت ساعت هم می‌شد پی به تعداد ضربان قلب و الگوی آن برد و این ویژگی جدید ساعت اپل، بهره اطلاعاتی چندانی در بر ندارد.

اما خب، وقتی صحبت از نوار قلب می‌شود و وقتی که اپل FDA را هم به نحوی متقاعد می‌کند، بار تبلیغاتی که برای عامه مردم ایجاد می‌شود، بسیار قابل توجه خواهد بود.

   
2 نظرات
  1. محمودرضا می گوید

    این مورد قبلا تو دستبند ساخت شیاومی وجود داشت
    https://hixiaomi.ir/product/xiaomi-amazfit-smart-bracelet-with-heart-rate-monitor/

  2. وحید می گوید

    احسنت به این تیز بینی شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.